ائمه جمعه استان یزد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب خطاب به نمایندگان یازدهمین دوره مجلس ، توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را خواستار شدند.

به گزارش صبح ساباط، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های امروز نمازجمعه یزد با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم گفت: نمایندگان مجلس باید توصیه‌های مختلف و رهگشای مقام معظم رهبری را بررسی و سپس  با همراهی دولت و همکاری مردم  برای اجرای آن ها اقدام کنند.

وی رسیدگی به مشکلاتی چون مسکن، ازدواج جوانان، مسائل فرهنگی، ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی و رسیدگی به وضعیت ارز را از مواردی دانست که باید در اولویت ها و محور اقدامات مجلس قرار گیرد و  ادامه داد:  مجلس شورای اسلامی باید برای حل مشکلات و تحقق مطالبات مردم  وظایف خود را به درستی انجام دهد.

امام جمعه یزد با اشاره به شرایط فعلی کشور گفت:  دشمنان برای ضربه‌زدن به نظام و انقلاب اسلامی وارد جنگ تمام عیار فرهنگی و اقتصادی شدند و باید مردم و مسوولان با بصیرت برای شکست آنها اقدام کنند.

ناصری تاکید کرد: برای غلبه بر مشکلات فرهنگی و اقتصادی باید همه مسوولان در کنار هم با برنامه‌ریزی مدون و ضروری وظایف قانونی خود را تا بدست آوردن نتیجه انجام دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت ازدواج و فرزندآوری در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش رشد جمعیت و تحکیم بنیان خانواده در کشور به همت و همکاری دولت و مجلس و همچنین همراهی مردم نیاز است.

امام جمعه یزد اهمیت برگزاری مراسمات مذهبی را یادآور شد و تاکید کرد: روضه و مراسم‌ها با رعایت نکات بهداشتی حتی به صورت خانگی هم که شده برگزار شده و تعطیل نشود.

******

مسئولان کاهش رشد جمعیت را به عنوان یک تهدید برای کشور جدی بگیرند

امام جمعه مهریز در خطبه‌های امروز نمازجمعه مهریز با اشاره به سند همکاری بین کشور چین و ایران اظهار داشت: انگلیس پلید، آمریکا، سعودی‌ها و عمارات از جمله کشورهایی هستند که همواره به دنبال بهانه جویی بوده‌اند و هرگز دوستدار ایران نبوده‌اند حتی در مورد برجام نیز ایران را تشویق به امضای این قرارداد ننگین کردند.

حجت الاسلام عبدالرضا محی الدینی  عنوان کرد: هم اکنون سلطنت طلب‌ها در فضاهای مجازی با شعار فروش خاک ایران علیه امضا این قرار داد موضع گرفته‌اند در حالی که خودشان در آن دوران باعث شده بودند که ایران مستعمره سایر کشورها شود. مردم ایران حتی از خون خود گذشتند اما مانع از اشغال یک وجب از خاک ایران به دست دشمن شدند و اکنون نیز با درایت رهبری این سند همکاری امضا می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که امروز جوانان به خاطر مسائل اقتصادی از ازدواج می‌ترسند و دولتمردان باید این مسئله را حل و زمینه ازدواج را برای جوانان فراهم کنند افزود: اکنون افراد زیادی در انتظار ازدواج هستند اما به دلایل مختلفی موفق به ازدواج نمی‌شوند و این امر سبب بالا رفتن سن ازدواج شده که این موضوع بسیار جدی و یک هشدار است.

محی الدینی با اشاره به سخنان رهبری در مورد کاهش رشد جمعیت گفت: کاهش رشد جمعیت باید از سوی مسئولان جدی گرفته شود و خانواده‌ها نیز این موضوع را مدنظر قرار دهند و اگر فرزندانشان توانایی ازدواج و تشکیل خانواده دارند، آنها را به ازدواج تشویق کنند.

*****

مردم از نمایندگان خود انتظار درایت و هوشیاری بیشتری دارند

امام جمعه ابرکوه با بیان این که مجلس یازدهم، مجلس امید و انتظار مردم ویکی از قویترین و انقلابی ترین مجالس در نظام جمهوری اسلامی است افزود: ملّت از نمایندگان منتخب و تازه کار خود انتظار درایت و هوشیاری بیشتر دارد تا با رعایت تقوای سیاسی و پرهیز از حرکت های غیر عقلانی و احساسی آب به آسیای دشمن نریزند .

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی تاکید کرد: باید قوای سه گانه به حکم عقل و شرع با تعامل و پرهیز از حاشیه سازی به اولویّتهای کشور به ویژه در حلّ  مشکلات و ارائه راهکار خروج از مشکل پیچیده اقتصادی کشور و معیشتی مردم بپردازند و بدانند مجادله و گریبان گیری و تشنّج آفرینی به ویژه در شرایط دشوار امروز کشور  – نشانه انقلابی بودن نیست .

وی با بیان این که مقام معظم رهبری توافق ایران و چین را حکیمانه و درست دانسته اند اظهار داشت: اجرائی شدن این قرارداد می‌تواند فشار حداکثری آمریکا و غرب را علیه ایران خنثی و فضاسازی خود باختگان داخلی و رسانه های استکباری را در انزوای ایران بی اثر کند .

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود سختگیری در ازدواج و اقلام جهیزیه مخصوصاً در این شرایط دشوار اقتصادی کاری غلط و دردسرزا دانست و خواستار رفع موانع ازدواج از سر راه جوانا شد.

وی با بیان این که فعالیتهای تأمین اجتماعی مایه دلگرمی مردم است  ادامه داد:  پرداخت حق بیمه و درمان، مستمری بازنشستگی و از کار افتادگی و بازماندگان، مقررّی بیکاران، غرامت ایام بیماری و یا ایام بارداری بانوان،  کمک هزینه ها در امر ازدواج یا اقامت بیمار و یا هزینه مرتبط با اموات و عائله مندی و امثال اینها در بخش تسهیلات برای مردم امید آفرین است .

  • منبع خبر : یزدرسا