استاندار یزد گفت: جدای از تحریم ها، بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات از سوی برخی تولیدکنندگان، یکی از دلایل افزایش قیمت های اخیر در بازار است.

به گزارش صبح ساباط، محمدعلی طالبی استاندار یزد گفت: برخی از دلایل افزایش قیمت‌های اخیر متاثر از افزایش نرخ دلار بوده و موضوعی کشوری است که دلیل اصلی آن، جدای از تحریم ها، عدم بازگردانی ارز حاصل از صادرات از سوی برخی تولید کنندگان است که دولت با جدیت پیگیر این موضوع است.

او افزود: وظیفه ما تنظیم بازار و نظارت و بازرسی است که استان همواره جزو دو استان برتر در حوزه نظارت‌ها و رسیدگی به شکایات مردمی بوده، ولی با اینحال افزایش نظارت‌ها را در دستور کار قرار داده ایم.

طالبی ادامه داد: چالش اصلی در کنترل قیمت‌ها نبود ساز و کار قیمت گذاری منطقه‌ای است که موجب شده اجبار به رعایت قیمت‌های مصوب در استان، مساوی با صادرات کالا‌ها به استان‌های مجاور و نایاب شدن کالا‌ها در یزد شود.

استاندار یزد اظهارکرد: به منظور کنترل قیمت مواد ضد عفونی کننده و ماسک در دوران کرونا، سامانه‌ای تحت عنوان ستکا ایجاد کردیم که این سامانه کالا‌ها را با قیمت مصوب در دسترس عموم قرار می‌دهد.

او در ادامه اضافه کرد: وقتی ما سخن از بهره گیری و مولد سازی سرمایه‌های منجمد در استان به میان آوردیم، برخی این صحبت‌ها را به راه اندازی معدن خاص تعبیر کردند و این در حالی است که معادن تنها بخش کوچکی از این سرمایه‌های منجمد استان هستند و رویکرد اصلی در این بخش اجرای برنامه‌های اکتشاف در پهنه‌های وسیع استان یزد است.

طالبی خاطرنشان کرد: در خصوص معدن مس، باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد که تمامی اقدامات استان تاکنون در راستای صورت جلسات و مصوباتی است که  از سوی استانداران سابق یزد حاصل شده و طی دو سال گذشته مصوبه جدیدی در این خصوص صادر نشده است.

استاندار یزد در پایان گفت: برای رفع تفاوت دیدگاه‌ها درباره اجرای برخی پروژه‌های محل اختلاف استان، باید فضای گفتگویی شکل گرفته و بر مبنای آن فضای گفتگو، تبادل نظر‌ها صورت گیرد تا در نهایت بر اساس مطالعات و بررسی‌های علمی و خرد جمعی تصمیمی که به سود استان است اتخاذ شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران