رییس بیمارستان میبد با بیان اینکه پیک جدید بیماری کرونا در این شهرستان بیشتر در میان جوانان دیده می‌شود، گفت: علت شیوع آن رعایت نکردن قرنطینه ۱۴ روز خانگی و فاصله هوشمند اجتماعی از سوی بیماران که در شهر تردد می‌کنند، است.

به گزارش صبح ساباط، دکتر محمدهادی فرح‌زادی بدون اشاره به آمار  افزود : در مقایسه با پیک اول کرونا که بیشتر بیماران افراد مسن با میانگین سنی ۶۰ سال به بالا بودند، در پیک دوم افراد با میانگین سنی پایین‌تر دچار این بیماری شده‌اند.

وی ادامه داد: در پیک دوم نسبت به پیک اول میزان مرگ و میر بیماران و تعداد افراد بیمار نیازمند به دریافت خدمات و مراقبت‌های ویژه در بیمارستان کمتر شده که این موضوع نشان می دهد،  ویروس با همان میزان سرایت و آلایندگی بیشتر افراد جوان‌تر با حال عمومی بهتر را درگیر کرده است.

رییس بیمارستان میبد تصریح کرد: جوانان به خاطر حال عمومی بهتر نیاز چندانی به بستری در بیمارستان ندارند، توصیه می‌شود به جای بستری ، در منزل دوره درمان و مصرف دارو و قرنطینه خانگی را حتما همراه با پرهیز از ارتباط با اعضای خانواده سپری کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه افراد مبتلا در پیک دوم در بیمارستان بستری نمی‌شوند، مردم باید حتما در صورت بیرون آمدن از خانه ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند .

فرحزادی  با اشاره به این سووال مردم، چرا میبد در بین ۱۰ شهرستان استان یزد همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد؟ اظهار کرد: یکی از دلایل ممکن است، دقت در غربالگری و بیماریابی دقیق و ثبت آمار بیماران مرتبط با کرونا از سوی شبکه بهداشت و درمان و همکاران ما در بیمارستان باشد.

وی همچنین ارتباط  مردم میبد با افراد غیربومی به دنبال وصلت‌ها و ارتباطات خانوادگی و تجاری که با آنها دارند و همچنین اشتغال افراد غیربومی در شهرستان را عامل دیگر وضعیت قرمز کرونا در این شهر عنوان کرد.

رییس بیمارستان میبد در ادامه از مسوولان شهرستان به خصوص امام جمعه و فرماندار به خاطر همکاری با کادر درمان و عمل به اجرای توصیه‌های بهداشتی قدردانی و تشکر کرد.

در این روزها با گذر از خیابان‌های شهر میبد افرادی را می‌بینیم که در حال تردد در سطح شهر ماسک به صورت دارند و به رعایت موارد بهداشتی توصیه شده پایبند هستند ، اما در این میان افرادی هم دیده می‌شوند که فقط ماسک به صورت دارند اما فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند  .

در یکی از پارک‌های شهر که مردم لحظه‌ها و ساعت‌هایی از روز را برای آرامش و کسب روحیه سپری می‌ کنند، ۲ جوان در حالی که با داشتن ماسک بر صورت ،اندک فاصله‌ای از هم داشتند، بر روی نیمکت نشسته‌اند در طرف دیگر پارک مردی بدون ماسک نشسته و در گوشه ای دیگر خانمی که ماسک بر صورت دارد در حال قدم زدن است، دیده می شوند.

به گفته یکی از جوانان به نام جواد غفوری با بهتر شدن اوضاع کرونا دوباره به دنبال برپایی عروسی‌ها که از سر گرفته شد ، تجمع‌های خانوادگی در محیط‌های باز و بسته برگزار شد و با جدی نگرفتن دستورالعمل‌های بهداشتی دوباره شهر وضعیت قرمز به کرونا را پیدا کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه ماه محرم در پیش است مردم باید رعایت موارد بهداشتی را جدی بگیرند تا بتوانیم در مراسم‌ها شرکت کنیم.

معصومه شمسی نژاد هم گفت: حضور افراد غیربومی در شهر و برگزاری مراسم‌های عروسی و عدم رعایت موارد بهداشتی به دنبال برگزاری میهمانی‌ها شهر را دوباره دچار وضعیت قرمز و پر خطر کرده‌است.

وی از مردم خواست به خاطر خود و رعایت حال دیگران ،مردم موارد بهداشتی را رعایت و از برگزاری میهمانی و مجالس عروسی بدون رعایت فاصله اجتماعی خودداری کنند.

به گفته محمدرضا رسولی از شهروندان میبدی برگزاری مراسم عروسی در تالارها و جدی گرفتن رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم و همچنین نهادها عامل وضعیت اخیر میبد در ارتباط با ویروس کروناست.

به گفته یکی از شهروندان تا مدتی پیش سختگیری زیادی در ارتباط با کرونا می‌شد اما الان سخت‌گیری‌ها کمتر شده ، همچنین استفاده از ماسک توصیه شده با قیمت ارزان در دسترس نیست و واقعا برای افراد یک  خانواده پنج تا ۶ نفری با اوضاع اقتصادی فعلی تهیه آن مقدور نیست.

فاطمه خواجه از شهروندان میبد ، پذیرش بیماران غریبه در بیمارستان و حضور افراد برای برگزاری مراسم عروسی در شهرهای دیگر و برگشت به میبد  دلیل وضعیت پرخطر میبد در ارتباط با کرونا ذکر کرد.

رفت و آمد مردم به شهرهای مختلف و حضور افراد سایر شهرها در  شهرستان با توجه به ارتباط‌های خانوادگی و رعایت نکردن موارد بهداشتی به خصوص فاصله اجتماعی از جمله علت‌های درگیر شدن مردم به ویروس کرونا در سطحی وسیع‌تر است که باید از سوی مردم مورد توجه قرار گیرد تا به زودی شاهد وضعیت سفید شهرستان در ارتباط با این بیماری باشیم.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده‌ است.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وضعیت قرمز یا هشدار در ۲۵ استان خبر داد و گفت: تاکنون ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۹۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی به ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری دیروز( چهارشنبه ) بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۵ تیر ۱۳۹۹  و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۳۸۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد  هزار و ۷۷۵ نفر در بیمارستان ها  بستری شدند.

وی گفت: تاکنون ۲۲۷ هزار و ۵۶۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند ،همچنین سه هزار و ۴۱۱ نفر تحت مراقبت قرار دارند و ۲ میلیون و ۴۸ هزار آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همانند روز گذشته استان های آذربایجان های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. شرایط در استان های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار است .

وی افزود: تاکنون پنج هزار نفر از پزشکان و پرستاران به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند و ۱۴۰ نفر از آنان در راه نجات بیماران شهید شده اند، بهترین راه قدردانی از زحمات پزشکان و پرستاران این است که پروتکل های بهداشتی را شامل فاصله گذاری فیزیکی ۱.۵ تا دو متر، شست و شوی مداوم دست ها و استفاده از ماسک با جدیت رعایت کنیم.

  • منبع خبر : ایرنا یزد