به گزارش اشکذر خبر، مجید جوادیان زاده در نشستی با اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی مدیران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد ضمن تبریک به اعضای هیئت مدیره این انجمن برای آغاز دور جدید فعالیت در عرصه اطلاع رسانی گفت: امیدواریم انجمن‌های صنفی و تشکل‌های فعال در حوزه اطلاع رسانی، منشأ تحولات مثبت در فضای […]

به گزارش اشکذر خبر، مجید جوادیان زاده در نشستی با اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی مدیران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد ضمن تبریک به اعضای هیئت مدیره این انجمن برای آغاز دور جدید فعالیت در عرصه اطلاع رسانی گفت: امیدواریم انجمن‌های صنفی و تشکل‌های فعال در حوزه اطلاع رسانی، منشأ تحولات مثبت در فضای رسانه استان باشد.

وی با قدردانی از تلاش خبرنگاران استان در زمان شیوع کرونا همپای مدافعان سلامت، افزود: کرونا نشان داد که رسانه‌ها هر جا نیاز است در صف خطر بگیرند، در میدان هستند و مصداق آن جلوه‌های انسانی و حرفه‌ای بسیار خوبی بود که در ایام شیوع کرونا توسط خبرنگاران و عکاسان یزد رقم خورد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از تدوین کتاب مستندی با موضوع فعالیت‌های ایثارگرانه خبرنگاران و فعالان عرصه فرهنگ و هنر استان یزد خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این کتاب جامعیت کامل را داشته باشد.

جوادیان زاده با اشاره به فعالیت رسانه های مدرن و درک صحیح از نفوذ و تکثر این رسانه ها، اظهار داشت: با توجه به این که امکان رصد دائمی همه آنها وجود ندارد بر همین اساس ماهیت اخلاق رسانه نیز تغییر کرده و به صورت درونی باید شکل گیرد  و رسانه‌ها باید با شکل جدیدی از اخلاق رسانه در این مسیر قدم بگذارند.

وی با بیان این که انتظار داریم رسانه‌ها سفیر فرهنگ باشند و در شرایط اقتصادی فعلی، ترویج و معرفی اخلاق و رفتار با هویت یزدی (قناعت) را در دستور کار خود قرار دهند،تاکید کرد: رسانه‌های استان یزد باید اقتصاد انسانی یزد را به عنوان بهترین مدل اقتصاد مقاومتی به تمام مردم کشور نشان دهند.

جوادیان‌زاده در ادامه برای فرهنگسازی امور فرهنگی از اصحاب رسانه استمداد طلبید و افزود: پایتخت کتاب ایران که سال گذشته به یزد اعطا شد، برندی ارزشمند بود و بر اساس گزارشی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یزد در بیشتر  شاخص‌های کتابخوانی چه از نظر افراد عضو باشگاه‌های کتابخوانی و میزان فروش کتاب و در برخی دیگر از این موارد در میان ۳۱ استان در صدر قرار داشت.

وی ادامه داد: با همین رویکرد برای دستاوردی بزرگتر و انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب جهان در سال ۲۰۲۲ حرکت کنیم و با اتحاد و همدلی و تلاش و کمک رسانه‌ها این عنوان دست یافتنی است.

در این نشست همچنین معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گفت: خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری به عنوان رسانه های پیشرو  در صف اول جریان اطلاع رسانی قرار دارند و طی بررسی در استان‌های کشور صورت می‌گیرد هر استانی که در آن خبرگزاری و پایگاه خبری فعال  و پیشرو وجود دارد، در زمینه رسانه‌ای قوی‌تر است.

سیدخلف حوتی‌نژاد تکثرگرایی در حوزه انجمن های صنفی را باعث رقابت و همچنین خدمت بیشتر دانست و گفت: جریان صنفی بودن باعث اقدام عملی در نظارت مردم بر مردم می‌شود و  در سال جاری با هیات مدیره جدید شاهد تعامل بیشتری از طرف انجمن صنفی باشیم .

همچنین احمد شبانی رییس اداره مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در این نشست در پاسخ به سووالی در مورد نبود ارائه آگهی به پایگاه‌های خبری گفت: هرچند آگهی‌ها به نشریات مکتوب داده می‌شود اما طی مکاتبه ای که با استانداری انجام شده، دست اداره ها باز گذاشته شد تا در صورت تمایل نسبت به اعطای آگهی به پایگاه‌های خبری و خبرگزاری اقدام کنند و مشکل قانونی وجود نداشته باشد و ان شاءالله در رویکرد جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موارد دیده می شود.

در ابتدای این نشست نیره شفیعی پور سرپرست خبرگزاری مهر و رئیس هیات مدیره، سیدضیا میررحیمی سرپرست خبرگزاری شبستان و نایب رییس هیات مدیره، اعظم السادات میرجلیلی سرپرست خبرگزاری ایکنا و خزانه دار و عضو هیات مدیره، علیرضا عسکری اشکذری مدیر مسوول پایگاه خبری اشکذر خبر و عضو هیات مدیره و حمید سعیدی مدیر مسوول پایگاه خبری یزدرسا و عضو هیات مدیره نیز مواردی را بیان کردند. همچنین از کارت شناسایی خبرنگاری و عضویت انجمن صنفی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری رونمایی شد.