به گزارش صبح ساباط، حمیده میرعبداللهی با بیان این مطلب که مسئولان استان یزد باید آگاهی و دانش خود را نسبت به محیط زیست افزایش دهند گفت: جهان امروز به سمت توجه به محیط زیست و حراست از منابع زیست محیطی حرکت کرده و اگر مسئولان ما در این زمینه مطالعه لازم و اطلاعات کافی […]

به گزارش صبح ساباط، حمیده میرعبداللهی با بیان این مطلب که مسئولان استان یزد باید آگاهی و دانش خود را نسبت به محیط زیست افزایش دهند گفت: جهان امروز به سمت توجه به محیط زیست و حراست از منابع زیست محیطی حرکت کرده و اگر مسئولان ما در این زمینه مطالعه لازم و اطلاعات کافی داشته باشند توجه بیشتری به این مقوله خواهند داشت.

عضو تشکل بانوان حامی محیط زیست استان یزد افزود: البته مسئولان باید علاوه بر افزایش آگاهی خود، برای ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم و حساسیت موضوع محیط زیست در جامعه نیز تلاش کنند.

 

آلودگی ۱۸ هزار کیلومتر مربع آب زیرزمینی با استخراج از معدن دره زرشک

میرعبداللهی درادامه مهمترین مسئله محیط زیست استان را استخراج مس از معدن مس دره زرشک دانست و ابراز داشت: مسئولان شرکت مس سرچشمه در تلاش هستند تا این معدن را که قبل از انقلاب اکتشاف شده است مورد بهره برداری قرار دهند که البته تا به امروز به واسطه مخالفت کارشناسان و استانداران سابق استان نتوانستند به هدف خود برسند اما به نظر میرسد با موضع غیر شفاف استاندار فعلی در این زمینه ، آقایان بتوانند به هدف خود دست یابند.

وی عات مخالفت کارشناسان با استخراج از معدن دره زرشک را آلودگی شدید زیست محیطی عنوان کرد و گفت: بر اساس آخرین نظریه کارشناسی که توسط یکی از بهترین متخصصان حوزه آب های زیرزمینی یعنی پروفسور رئیسی انجام شده است بهره برداری از این معدن به هیچ عنوان ممکن نیست و اگر خدای نکرده چنین اتفاقی صورت بگیرد می تواند تا ۱۸ هزار کیلومتر مربع از آب های زیر زمینی پائین دست معدن یعنی اطراف شیرکوه و روستاهای آن را آلوده کند و اثرات مخربی بر محیط زیست استان بگذارد.

این بانوی حامی محیط زیست اضافه کرد: موادی که برای جداسازی مس در معدن به کار گرفته می شود به شدت بر روی منابع آبی تاثیرگذار خواهد بود.

میرعبداللهی در پاسخ به موافقان استخراج از معدن دره زرشک ابراز داشت: برخی معتقدند بهره برداری از این معدن موجب ایجاد اشتغال می شود در حالی که این ایجاد اشتغال می تواند منجر به بیکاری بسیاری از اهالی منطقه شیرکوه شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نباید به هیچ عنوان از این معدن استخراج صورت گیرد البته  شاید در آینده بتوان به تکنولوژی دست یافت که اثرات مخرب بهره برداری از این معدن را به شدت کاهش دهد.

میرعبداللهی با بیان اینکه علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد گفت: متاسفانه علی رغم وعده وعیدهایی که مسئولین در زمینه اقدامات پیشگیرانه  نسبت به حفظ محیط زیست در برار خطرات می دهند  اما در عمل چنین چیزی اتفاق نمی افتد و می توان گفت این وعده ها رنگ می بازند برای نمونه  در بحث دریاچه ارومیه با گسترش بی رویه زمین کشاورزی دریاچه را خشک کردند وحال  باید برای احیای آن هزینه گزافی پرداخت کنند  که  در نهایت هم مانند قبل نخواهد شد.

 

یزدی ها ۲ برابر افراد کره زمین زباله تولید می کنند

این فعال محیط زیست  پسماندهای شهری را از دیگر خطرات زیست محیطی استان یزد برشمرد و  اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر و مخصوصا بعد از ایام کرونا میزان پسماندهای شهروندان یزدی دو برابر پسماند شهروندان کره زمین است هرچند این موضوع در شهرهای دیگر به ویژه کلان شهرها هم به مراتب بیشتر است اما با توجه به فرهنگ اصیل یزدی و توجه به محیط زیست یزدی ها از قدیم الایام این میزان پسماند در شان آنان نیست هر چند ورود برخی خرده فرهنگ ها به یزد نیز در این امر بی تاثیر نیست.

وی ادامه داد: شهرداری یزد باید در زمینه تفکیک زباله های خشک و تر فرهنگ سازی کرده و زیرساخت های لازم را فراهم کند تا مردم نسبت به این مهم ترغیب شوند امروزه شهرداری ها در دنیا نسبت به تفکیک زباله فرهنگ سازی کرده و با وضع قوانین شهری وهمچنین اعطای سطل های تفکیک زباله، مردم را نسبت به این موضوع مکلف کرده اند به گونه ای که اگر شهروندان چنین کاری نکنند شهرداری زباله آنان را جمع آوری نمی کند و شهروند باید پسماندهایش را با هزینه شخصی به گود زباله ببرد.

 

مسئولان استان آب زیرزمینی فعلی را دریابند

میرعبداللهی  آلودگی  آب  و هوای استان را از دیگر موضوعات مهم محیط زیستی استان بیان کرد و گفت : در حالی که آب های  زیرزمینی استان به شدت در حال کاهش است باید با کاهش مصرف و آموزش شهروندی در حفظ آب های موجود تلاش کرد ضمن اینکه مسئولان باید پروژه آبرسانی به استان را نیز در دستور کار خود داشته باشند و پیگیری های لازم در این خصوص را انجام دهند.

 

نظارت بر کارخانه های آلاینده تشدید شود

این فعال محیط زیست در استان با بیان اینکه رشد کارخانه های آلاینده کاشی و فولاد در استان به شدت بر روی  کیفیت هوا اثر گذاشته تصریح کرد: از مسئولان درخواست می کنم از احداث کارخانه های جدید آلاینده ممانعت به عمل آورده و نظارت های سخت گیرانه تری در مجهز شدن کارخانه های فعلی به فیلتر هوا و وسایل کاهنده آلودگی داشته باشند.

منبع: یزدرسا