به گزارش صبح ساباط؛ محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح ملی مسکن موفقیت و تاثیر چندانی در رفع مشکلات مسکن کشور ندارد گفت: دولت اقدام به واگذاری زمین به مردم برای ساخت مسکن کند. جوکار در دیدار با مدیران کمیته امداد استان یزد […]

به گزارش صبح ساباط؛ محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح ملی مسکن موفقیت و تاثیر چندانی در رفع مشکلات مسکن کشور ندارد گفت: دولت اقدام به واگذاری زمین به مردم برای ساخت مسکن کند.

جوکار در دیدار با مدیران کمیته امداد استان یزد با بیان اینکه رسیدگی به امور فقرا و مستمندان و نیازمندان اهمیت و ارزش بسیار بالایی دارد اظهار داشت: خیلی از افرادی که با مشکل اقتصادی روبرو هستند، علاوه به کمک اقتصادی، نیاز به مشاوره و راهنمایی برای درآمدزایی و مدیریت زندگیشان دارند.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه مواردی برای کمک به مستمندان دیده شده و در صورتی که کمبودی در این موارد دیده می‌شود، باید به نمایندگان مجلس اعلام شود تا در برنامه هفتم این موارد دیده شود.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار تحت پوشش کمیته امداد استان یزد نسبت به دیگر استان‌ها نسبتا کمتر است گفت: با این وجود همین آمار هم برای یزد قابل قبول نیست و باید نسبت به کاهش آن برنامه‌ریزی لازم را داشته باشیم.

جوکار ادامه داد: متاسفانه آمار مددجویان تحت پوشش این نهاد در کل کشور و استان یزد هر ساله رو به افزایش است و تاکنون نتوانستیم جلوی این افزایش آمار را بگیریم و این موضوع نشان دهنده مشکلاتی است که مردم با آن روبرو هستند.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی افزود: در طول سال‌های گذشته به دلیل ضعف عملکردی فقر در جامعه افزایش پیدا کرده و مشکلات اقتصادی متعددی برای عموم مردم به وجود آمده و مردم به شدت با سختی روبرو شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه کمیته امداد باید سعی کند کمک‌های خود را به سمتی هدایت کند که مددجویان خود به توانمندی برسند افزود: باید به جایی برسیم که فقیر در جامعه اسلامی نداشته باشیم.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه نسبت به رفع مشکلات کم کاری و عدم اراده به صورت کاملا مشهود دیده می‌شود و همین موضوع به مشکلات دامن زده است.

جوکار به طرح ملی مسکن اشاره کرد و با بیان اینکه این طرح نمی‌تواند موفقیت و تاثیر چندانی در رفع مشکل مسکن کشور ایفا کند گفت: به جای اینکه به دنبال دخالت در امور مختلف باشیم، می‌توانیم زمین را در اختیار مردم قرار دهیم و با حمایتی که از آنها می‌شود، خودشان اقدام به ساخت خانه کنند؛ قطعا به این صورت رفع مشکلات سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

مدیرکل کمیته امداد یزد: توانمندسازی مددجویان اولویت اصلی کمیته امداد است؛ افزایش تعداد مراکز نیکوکاری یزد به ۲۰۰ مرکز
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان یزد با بیان اینکه توانمندسازی مددجویان اولویت اصلی کمیته امداد است، از افزایش تعداد مراکز نیکوکاری یزد به ۲۰۰ مرکز خبر داد.

شجاعان در دیدار با نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رویکرد کمیته امداد توانمندسازی افراد است اظهار داشت: در این راستا اقدامات گسترده ای صورت گرفته و حمایت های متعددی برای توانمندسازی خانواده های مددجویان انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه توانمندسازی مدنظر کمیته امداد صرف اقتصادی نیست تصریح کرد: این نهاد در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به توانمندسازی مددجویان می پردازد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان یزد خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد، فقر صرفا به دلیل مسائل اقتصادی نیست و مباحث فرهنگی و اجتماعی عامل به وجودآمدن فقر اقتصادی می شوند به همین دلیل هم تا زمانی که این مباحث برطرف نشود،نمی توان آن خانواده را به لحاظ مالی و اقتصادی توانمند کرد.

شجاعان یکی دیگر از اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره) در کمک به نیازمندان را راه اندازی مراکز نیکوکاری دانست و افزود: در استان یزد تاکنون ۱۵۰ مرکز نیکوکاری ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه مراکز نیکوکاری در مساجد تشکیل می شود ادامه داد: یکی از مهمترین نکات در ارتباط با فعالیت این مراکز مدیریت آن توسط مردم است به گونه ای که هم بحث جمع آوری کمک ها و هم توزیع آن به صورت کامل توسط مردم انجام می شود.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان یزد خاطرنشان کرد: برنامه ریزی لازم صورت پذیرفته که تعداد مراکز نیکوکاری در سطح استان یزد تا پایان امسال به ۲۰۰ مرکز برسد و با توجه به تجربه خوبی که در ارتباط با فعالیت این مراکز در ایام شیوع کرونا داشتند، قطعا کمک زیادی به رفع مشکلات نیازمندان صورت می گیرد.