به گزارش صبح ساباط، حمید مشتاقیان گفت: خانه عظیم پور با ارزش صفوی در محله درب قلعه شهر ابرکوه واقع شده و در چندین مرتبه مرمت و ساماندهی شده است. وی با اشاره به آغاز مرمت این عمارت از دی ماه سال گذشته، افزود: زیربندی و استحکام بخشی کف فرش اندوده کاهگل، سفید کاری و […]

به گزارش صبح ساباط، حمید مشتاقیان گفت: خانه عظیم پور با ارزش صفوی در محله درب قلعه شهر ابرکوه واقع شده و در چندین مرتبه مرمت و ساماندهی شده است.

وی با اشاره به آغاز مرمت این عمارت از دی ماه سال گذشته، افزود: زیربندی و استحکام بخشی کف فرش اندوده کاهگل، سفید کاری و اجرای تاسیسات از کار‌های انجام شده در این پروژه مرمتی است.

مشتاقیان در خصوص ویژگی‌های معماری این بنای تاریخی گفت: فضای اصلی خانه به فضا‌های اندرونی و بیرونی تقسیم می‌شود و دارای هفت اتاق و صفه دور تا دور حیاط است که فضا‌های خانه به وسیله راهرویی به حیاط مرکزی منتهی می‌شود.

وی در خصوص تزئینات به کار برده در فضای این خانه اظهار داشت: یکی از اتاق‌ها با ابعاد پنج متر در ۱۲ متر، دارای تزئینات مقرنس کاری و پنجره‌های گچبری شده است. اکثر اتاق‌های بنا دارای بالاخانه است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ابرکوه ادامه داد: این بنای با ارزش پس از مرمت به مرکز کارگروه هنر و میراث (هراث) تبدیل خواهد شد.

منبع: