صبح ساباط؛ علی مشیری نیا؛ در پی بحران شیوع بیماری کروناویروس در نقاط مختلف جهان، شیوع کروناویروس در ایران رسماً در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تأیید شد. هرچند پیش از این نیز موارد مشکوک به بیماری کویید-۱۹ در ایران گزارش شده بود؛ اما روز چهارشنبه ۱۴ اسفند حسن روحانی اعلام کرد: شیوع ویروس جدید کرونا […]

صبح ساباط؛ علی مشیری نیا؛ در پی بحران شیوع بیماری کروناویروس در نقاط مختلف جهان، شیوع کروناویروس در ایران رسماً در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تأیید شد. هرچند پیش از این نیز موارد مشکوک به بیماری کویید-۱۹ در ایران گزارش شده بود؛ اما روز چهارشنبه ۱۴ اسفند حسن روحانی اعلام کرد: شیوع ویروس جدید کرونا تقریباً تمامی استان‌های کشور را دربرگرفته است. بنابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر شنبه ۱۷ اسفند تعداد ۵۸۲۳ بیمار مبتلا به کرونا ویروس در کشور شناسایی شده که از این تعداد ۱۴۵ نفر جان باخته‌اند و البته ۱۶۶۹ نفر از مبتلایان به این ویروس تاکنون بهبود یافته‌اند و اینگونه این میهمان ناخوانده؛ ساز نسبتا کوک زندگی در ایران را ناکوک کرد.
آنچه در مورد کرونا ویروس قابل تامل است؛ سرعت اتتقال و انتشار این میهمان ناخوانده است. به طوریکه در استان یزد در هفته منتهی به جمعه ۱۶ اسفندماه تنها و بر اساس آمار رسمی ۷ نفر به کرونا ویروس مبتلا شده بودند. این در حال است که تنها به فاصله یک روز تعداد مبتلایان به این ویروس کشنده به ۵۷ نفر رسید.


گرچه جهش آمار مبتلایان به کرونا ویروس در استان یزد و به واسطه راه اندازی دستگاه تشخیص کرونا ویروس که به همت شورای شهر و شهرداری یزد خریداری و در اختیار بیمارستان شهید صدوقی یزد قرار داده شده است؛ دور از انتظار نبود. چه اینکه برخی مسئولین ارشد استانی از جمله محمد علی طالبی استاندار یزد این پیش بینی را در استوری صفحه اینستاگرام خود تذکر و به اشتراک گذاشته بود. اما این بخشی از یک واقعیت تلخی است که ریشه در حقیقتی آشکار دارد.
حقیقتی به نام سرعت غیر قابل تصور انتشار و اپیدمی کرونا ویروس که به هیچ وجه قابل کنترل نیست.
حقیقتی که کرونا ویروس بی رحم است و تنها راه مقابله با این بلای نفس گیر پیشگیری و بهترین نوع پیشگیری رعایت بهداشت فردی و ماندن در خانه است.
حقیقتی مبنی بر اینکه از روز شنبه ۳ اسفند کرونا ویروس وضعیت در ایران را از وضعیت سفید خارج و وارد وضعیت زرد کرده است و امروز به وضعیت قرمز رسیده ایم.
حقیقتی که به گفته “مایکل رایان” مدیر اجرائی برنامه فوریت های پزشکی سازمان جهانی بهداشت جهانی این بیماری بدون هیچ‌گونه شناسایی وارد ایران شده و ممکن است ابعاد آن بسیار بیشتر از چیزی باشد که می‌بینیم.
باید این نکته را بپذیریم که طبق آمار رسمی، ایران پس از چین و ایتالیا، بیشترین تعداد جان‌باختگان بر اثر ابتلا به کرونا را داشته‌اشت و توجه داشته باشیم که کرونا ویروس مسئول و غیر مسئول نمی شناسد و از قضا خیلی هم بی رحمانه عمل می کند.
در کنار تمام اقدامات مثبت و راهگشا که توسط مسئولین امر در سطح استان یزد انجام شده است. تاکید میگردد؛ تمام این اقدامات لازم در امر مبارزه با این میهمان ناخوانده است ولی کافی نیست.
میطلبد علاوه بر اقدامات انجام شده از سوی مسیولین امر که سهم دولتمردان در این حوزه است؛ شهروندان فهیم و با فرهنگ استان یزد که در طول تاریخ دل در گرو پیشرفت, عمران و ابادانی و سربلندی ایران و یزد عزیز داشته اند؛ بار دیگر این خصیصه را در معرض دید عموم قرار داده و فهم دقیق خود را از درک مسائل و مشکلات اجتماعی در پی این ویروش کشنده به نمایش گذاشته و زمینه عبور از این بحران دردناک را فراهم آورند.