به گزارش صبح ساباط، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: تولید عسل زنبورداران استان از آغاز سال زراعی جاری به ۳۸۴ تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال زراعی قبل که میزان تولید این فراورده ۲۵۵ تن بوده، ۳۳ درصد افزایش داشته است.   سجادی‌پور با بیان اینکه این میزان عسل از […]

به گزارش صبح ساباط، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: تولید عسل زنبورداران استان از آغاز سال زراعی جاری به ۳۸۴ تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال زراعی قبل که میزان تولید این فراورده ۲۵۵ تن بوده، ۳۳ درصد افزایش داشته است.

 

سجادی‌پور با بیان اینکه این میزان عسل از ۷۹ هزار و ۲۸۰ کلنی برداشت شده، افزود: افزایش تعداد کلنی‌های زنبور عسل و شرایط مساعد آب و هوا همراه با بارش‌های مناسب اواخر سال گذشته و اوایل امسال باعث رشد مناسب گل وگیاه در مناطق گرمسیری پرورش زنبور عسل شده و افزایش تولید را برای زنبورداران استان به همراه داشته است.

 

وی با تاکید بر اینکه متوسط تولید عسل از هر کلنی چهار و هشت دهم کیلوگرم است، خاطر نشان کرد: ارزش تولیدی عسل استان حدود ۲۰۰ میلیارد ریال است.

 

سجادی‌پور با بیان اینکه بخشی از عسل زنبورداران یزدی در مناطقی از استان‌های فارس، چهارمحال بختیاری و بوشهر تولید می‌شود، اظهار داشت: عسل تولیدی استان به علت برخورداری از رطوبت پایین و تنوع گونه‌های گیاهی مراتع از کیفیت خوبی برخوردار است.

 

وی گفت: این محصول مقوی علاوه بر مصرف داخلی به استان‌های همجوار و کشور‌های حوزه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

 

۶۰۰ نفر در زمینه پرورش زنبور عسل در استان فعالیت دارند.

۸۰۲ زنبورستان در استان فعال هستند و شهرستان‌های تفت، مهریز و ابرکوه رتبه‌های برتر تولید عسل استان را به خود اختصاص داده‌اند.

منبع: خبرگزاری صدا سیما