به گزارش صبح ساباط، علی نمازی دقایقی قبل در نشست خبری آنلاین خانه مطبوعات استان یزد اظهار داشت: در سال ۱۳۸۵ و با اجازه‌ای که توسط مقام معظم رهبری صادر شد، طرح توزیع سهام عدالت آغاز شد و سهام حدود ۴۹ شرکت مهم از این طریق به مردم واگذار شد. وی با بیان اینکه ثبت نام […]

به گزارش صبح ساباط، علی نمازی دقایقی قبل در نشست خبری آنلاین خانه مطبوعات استان یزد اظهار داشت: در سال ۱۳۸۵ و با اجازه‌ای که توسط مقام معظم رهبری صادر شد، طرح توزیع سهام عدالت آغاز شد و سهام حدود ۴۹ شرکت مهم از این طریق به مردم واگذار شد.

وی با بیان اینکه ثبت نام مردم در چند مرحله انجام شد خاطرنشان کرد: برای این موضوع مهلت ۱۰ ساله‌ای گذاشته شد که تسویه اقساط این سهام از طریق سود آن انجام شود که اجرا شد.

مدیرکل امور اقتصادی و داراییی استان یزد افزود: ۹۷ و چهار دهم درصد مشمولین را در استان یزد توانستیم ثبت نام کنیم که عدد خوبی است و یک و ۲۶ دهم درصد کل سهم کشور را شامل می‌شود.

نمازی ادامه داد: بر اساس آخرین اطلاعات موجود، بالغ بر ۶۲۰ هزار نفر در استان یزد سهام عدالت را دارند و اقدام خوبی که در سال‌های گذشته صورت گرفت، بحث آزاد‌سازی این سهام‌ها بود و خوشبختانه امسال مقام معظم رهبری با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با این موضوع، موارد سه‌گانه‌ای را به عنوان امور لازم‌الرعایه در این واگذاری‌ها مورد تاکید قرار دادند که هر سه مورد به نفع سهام‌داران و مردم است.

وی تصریح کرد: در این راستا دولت پیگیر و دستورات لازم برای آزادسازی سهام انجام شد و پیگیری لازم برای تحقق آزادسازی انجام گرفت و با توجه به موارد سه‌گانه مورد تاکید مقام معظم رهبری، شرایط بهره‌برداری برای مردم فراهم شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد تصریح کرد: در سطح کشور نزدیک به ۵۰ میلیون نفر سهام عدالت را دارند و باید در مدت یک ماهه‌ای که تا ۸ خرداد ادامه دارد، به سایت سازمان سهام عدالت مراجعه کنند و اطلاعات خود را ویرایش، تایید و پس از آن روش سهام‌داری خود را انتخاب کنند.

نمازی تصریح کرد: در روش سهام‌داری مستقیم فرد مالکیت و مدیریت سهام را به صورت مستقیم خودش در دست می‌گیرد و در روش غیر مستقیم، سهامدار مالکیت و مدیریت سهام را مستقیما در دست ندارد و از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، ساماندهی سهام انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در این مرحله هیچ برنامه‌ای برای ثبت نام سهام عدالت نیست گفت: مردم باید توجه داشته باشند که ممکن است افراد سودجویی با عنوان ثبت نام سهام عدالت بخواهند از آنها کلاهبرداری کنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد ادامه داد: سهام عدالت ترکیبی از ۴۹ شرکت قوی و قابل قبولی در سطح بورس هستند و سهام آنها از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

نمازی با بیان اینکه جزئیات سهامی هر فرد در این شرکت‌ها در ماه‌های آینده اعلام می‌شود گفت: در آینده ای نزدیک درصدی از این سهام آزاد سازی می‌شود  و امکان ورود به بازار بورس برای فروش سهام خود و یا خرید سهام عدالت دیگران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بعد از هشت خرداد برای تغییر روش مدیریتی سهام عدالت مشمول مالیات می‌شود ولی الان هیچ مالیاتی به این اقدام تعلق نمی‌گیرد.

منبع تسنیم یزد