به گزارش اشکذرخبر، عبدالرضا قیصری صبح امروز در بیست و یکمین محفل طنز «قندشکن» یزد، رویکرد موضوع محور و برگزاری هر محفل با موضوع و محتوای خاص را از مهم‌ترین ویژگی‌های محفل قندشکن برشمرد و اظهار داشت: در جاهای دیگر عموما بحث آزاد بوده و فقط این محفل با موضوع‌های مختلف برگزار می‌شود که نکته […]

به گزارش اشکذرخبر، عبدالرضا قیصری صبح امروز در بیست و یکمین محفل طنز «قندشکن» یزد، رویکرد موضوع محور و برگزاری هر محفل با موضوع و محتوای خاص را از مهم‌ترین ویژگی‌های محفل قندشکن برشمرد و اظهار داشت: در جاهای دیگر عموما بحث آزاد بوده و فقط این محفل با موضوع‌های مختلف برگزار می‌شود که نکته قابل توجهی است و به نظرم این رویکرد به فعال شدن ذهن طنزنویسان خیلی کمک می‌کند.

این طنزپرداز، محفل طنز قندشکن را به قندانی پر از قندهای شکسته تعبیر کرد که در مقابل مخاطب قرار می‌گیرد و نام هر طنزپردازی که برای ارائه اثر خوانده می‌شود انگار یک حبه از این قندان برداشته می‌شود و طنزهایی که به مثابه قندهای شکسته‌‌اند کام علاقه‌مندان را شیرین می‌کند.

وی حضور در جمع طنزپردازان یزدی را تجربه‌ای بسیار شیرین و ارزشمند دانست و افزود: ما از بخش‌های جالب و جذاب این محفل برای برگزاری محافل «خندیشه» الگو می‌گیریم.

نویسنده کتاب «خنده‌های عمل نکرده» با اشاره به حضور پرشور طنزنویسان و علاقه‌مندان در این محفل بیان کرد: حضور مخاطبان حرفه‌ای که با انگیزه لذت بردن از شنیدن شعر طنز در برنامه شرکت کرده بودند و حدود ۳ ساعت با تشویق‌های خود انرژی خوبی به شاعران و طنزپردازان ‌دادند از نکات قابل توجه محفل بود که به حوزه هنری یزد برای ایجاد این زمینه تبریک می‌گویم.

قیصری با بیان اینکه در محفل قندشکن، گام اول که ایجاد فرصت برای معرفی و ارائه آثار استعدادهای جوان است خیلی خوب برداشته شده گفت: در گام‌های بعدی می‌توان با برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی که در دستور کار دفتر طنز حوزه هنری یزد قرار دارد با نقد، بررسی، تحلیل و اصلاح آثار، کارهای بهتری در محافل ارائه و خوانده شود.

وی ادامه داد: این محفل همچنین محملی برای انعکاس و انتشار آثار از طریق رسانه‌های صوتی، تصویری و مکتوب خواهد بود و موجب افزایش انگیزه‌ها نیز می‌شود.

معاون فرهنگی حوزه هنری استان فارس خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های لهجه و گویش یزدی بر غنای قندشکن افزوده و پرداختن به فرهنگ اصیل و مذهبی یزد در کنار توجه به خرده فرهنگ‌ها در روابط خانوادگی و سبک زندگی و انعکاس آن در شعر و نثر طنز، خیلی ارزشمند است.

قیصری با بیان اینکه استان‌های یزد و فارس به دلیل همجواری، همواره تعامل‌ و ارتباط فرهنگی خوبی با هم داشته‌اند گفت: این تعامل و همکاری در حوزه طنز خیلی می‌تواند راهگشا باشد؛ ظرفیت‌هایی در هر دو استان وجود دارد که می‌توان از آن‌ها به عنوان تجربه و کمک برای ارتقای طنز استفاده کرد.

دبیر محفل «خندیشه» حوزه هنری فارس همچنین آمادگی این مرکز را برای برگزاری یک اردوی آموزشی برای طنزپردازان دو استان اعلام و اظهار امیدواری کرد بتوان از ظرفیت استادان و کارشناسان خبره در راستای ارتقای دانش و مهارت طنزنویسان دو استان استفاده کرد.

وی تصریح کرد: وقتی نام یزد و طنز به میان می‌آید بدون تردید نام زنده‎یاد «ابوالفضل زرویی نصرآباد» طنزپرداز یزدی‌تبار، به عنوان یک نماد و چهره شناخته شده در طنز معاصر و حتی تاریخ طنز ایران به ذهن می‌آید و حس خیلی خوب و افتخار آمیزی بود که در شهر این چهره برجسته طنز معاصر در کنار طنز پردازان یزدی به ارائه اثر بپردازیم.