به گزارش اشکذرخبر،نیره پور ملای در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به مناطق تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست اظهار داشت: سطوح حفاظتی مختلف در مناطق چهارگانه حفاظت محیط‌زیست شامل: پارک ملی، پناهگاه‌های حیات‌وحش، آثار  طبیعی ملی و مناطق حفاظت‌شده است که مناطق شکارممنوع نیز به آن اضافه می‌شود و به‌طورکلی ۸/۷ درصد از مساحت استان یزد […]

به گزارش اشکذرخبر،نیره پور ملای در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به مناطق تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست اظهار داشت: سطوح حفاظتی مختلف در مناطق چهارگانه حفاظت محیط‌زیست شامل: پارک ملی، پناهگاه‌های حیات‌وحش، آثار  طبیعی ملی و مناطق حفاظت‌شده است که مناطق شکارممنوع نیز به آن اضافه می‌شود و به‌طورکلی ۸/۷ درصد از مساحت استان یزد را مناطق چهارگانه و با احتساب مناطق شکارممنوع حدود ۱۵/۱ درصد از مساحت استان را شامل می‌شوند.

وی بابیان این‌که حیات‌وحش جانوری استان یزد متأثر از رویشگاه‌های متفاوت این استان است ادامه داد: در استان یزد تنوع زیستگاهی کوهستان عظیم شیرکوه، جنگل‌های زاگرسی، دشت و بیابان را داریم که این تنوع زیستگاهی استان منجر به تنوع جانوری در این منطقه شده است.

پورملایی اظهار داشت: یوزپلنگ آسیایی و هوبره مهم‌ترین گونه‌های جانوری استان یزد هستند که دو نماد محیط‌زیستی استان نیز محسوب می‌شوند؛ اما متأسفانه هردو این‌گونه در معرض انقراض و نابودی هستند.

وی افزود: گونه‌های جانوری دیگری مانند گوزن زرد و گورخر ایرانی نیز در استان وجود دارد که طرح‌های تکثیر و پرورش آن‌ها در استان یزد اجرایی شده و به نتایج بسیار خوبی نیز رسیده است و معرفی به طبیعت آن‌ها نیز یکی از مهم‌ترین کارهایی بود که در سال گذشته انجام‌شده است.

مدیرکل محیط‌زیست استان یزد اعلام کرد: در حوزه گونه‌های جانوری شاخص استان بالأخص یوزپلنگ آسیایی تلاش‌ها بر آن است که طرح تکثیر نیمه‌طبیعی این‌گونه در استان اجرایی شود تا از انقراض آن جلوگیری شود.

پورملایی در خصوص شکار غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده استان گفت: خوشبختانه استان یزد دارای مردم معتقدی است که این اعتقاد باعث شده میزان و سطح شکار غیرمجاز در این استان بسیار پایین باشد؛ اما متأسفانه این امکان وجود دارد که از استان‌های هم‌جوار،  شکارهای غیرمجازی را در استان رقم بزنند که این مورد، همکاری و همیاری بیشتر مردم را می‌طلبد تا شکار غیرمجاز در استان به صفر برسد.

وی مهم‌ترین عامل آلایندگی هوا در حوزه شهری و پیرامون آن را حمل‌ونقل و منابع ثابت مانند کارخانجات دانست و ادامه داد: استان یزد چهارمین استان صنعتی و دومین استان معدنی کشور است؛ ازاین‌رو آلاینده‌های هوا به دلیل فعالیت‌های صنعتی صنایعی که خودشان به بالقوه آلاینده هوا هستند در استان یزد وجود دارند.

پورملایی در خصوص نظارت بر صنایع آلاینده گفت: کنترل و پایش‌های سازمان محیط‌زیست بر صنایع در چندین مرحله به‌صورت مداوم انجام می‌شود اما بعضاً خیلی از کارخانجات استانداردهای لازم را رعایت نمی‌کنند و فیلترهای که باید نصب کنند از کارایی لازم برخوردار نیست که باعث می‌شود آلایندگی هوا را در سطح شهرها شاهد باشیم.

وی ادامه داد: کنترل از طریق خود اظهاری و پایش‌های آنلاین به‌صورت مستمر انجام می‌شود اما به دلیل تخلفاتی که در این حوزه انجام می‌شود مجبور به برخورد قضایی هستیم که در این زمینه لازم است مسئولین همراهی داشته باشند زیرا هدف داشتن محیط‌زیستی سالم است که انسان‌محور آن هست.