به گزارش اشکذرخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم از یزد، محمدحسین باقری عصر امروز در نشست بررسی وضعیت آبخوان‌های یزد با اشاره به عوارض برداشت بی رویه از منابع آبی استان، اظهار داشت: برداشت بی‌رویه از منابع آبی سبب ظهور فروچاله، فرونشست، تخریب اراضی و پدیده لوله‌زایی شده که در این میان فروچاله و فرونشست را آخرین […]

برداشت بی‌رویه منابع آبی منجر به ظهور فروچاله‌ در دشت‌های یزد شده است

به گزارش اشکذرخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم از یزد، محمدحسین باقری عصر امروز در نشست بررسی وضعیت آبخوان‌های یزد با اشاره به عوارض برداشت بی رویه از منابع آبی استان، اظهار داشت: برداشت بی‌رویه از منابع آبی سبب ظهور فروچاله، فرونشست، تخریب اراضی و پدیده لوله‌زایی شده که در این میان فروچاله و فرونشست را آخرین سرحد مرگ آبخوان و زمین قلمداد می‌کنند.

وی با بیان برخی از پیامدهای فرونشست زمین افزود: از نظر متخصصین، تهدید بنیادی این است که ایجاد چنین پدیده‌هایی منجر به از دست رفتن قابلیت احیاء آبخوان و سفره آب زیرزمینی و انسداد خلل و فرج آن شود.

رئیس اداره منابع آب شهرستان‌های یزد و اشکذر گفت: اگر روزی بارندگی به میزان سابق باز گردد، این آبها مسیری برای نفوذ در زیر زمین نداشته و میزان تغذیه حاصل از بارندگی به حداقل ممکن می‌رسد، موضوعی که در تشدید سیلاب‌ها هم موثر است.

وی کاهش نزولات جوی و افزایش دوره‌های خشکسالی را عاملی موثر در کاهش تغذیه و ورودی آب‌های زیرزمینی عنوان و بیان کرد: این امر در ایجاد فرونشست نقش دارد اما  بهره‌برداری و پمپاژ بی‌رویه مهم‌ترین عامل در تشدید فرونشست و فروچاله است.

باقری تصریح کرد: در اثر بهره‌برداری بیش از ظرفیت آبخوان، کاهش بلندمدت سطح آب زیرزمینی اتفاق می‌افتد و این اقدام نیز می‌تواند منجر به تخلیه آب از خلل و فرج لایه‌های زیرسطحی زمین گردد که به صورت فرونشست زمین و یا فروچاله ظاهر می‌شود.

وی ادامه داد: در برخی از سازنده‌های آهکی و مشابه آن افت شدید سطح آب زیرزمینی باعث وقوع فروچاله در سطح زمین می‌شود .

باقری با اشاره به این که در حال حاضر دشت یزد – اردکان از جمله دشت‌های شاخص استان است، خاطرنشان کرد: این دشت با فرونشست قابل توجه زمین در سال‌های اخیر روبه رو بوده به نحوی که وقوع لوله‌زائی قابل توجه در منطقه رستاق و همچنین تحقیقات علمی حاکی از فرونشست زمین در دشت یزد ـ اردکان بدلیل افت سطح آب زیرزمینی است.

 وی با بیان این که دشت ابرکوه با تعداد ۳۶ مورد فروچاله و منطقه شمش- بهادران از دیگر دشت‌های مطرح استان هستند که به این پدیده دچار شدند، گفت: وقوع فروچاله و فرونشست سبب شده سه دشت مورد اشاره جزو چهار دشت‌ «ممنوعه بحرانی» استان در ارتباط با بهره‌برداری از منابع آب زیر زمینی مشخص شوند.