پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت‌الله رئیسی، دستگاه دیپلماسی کشور با گذر از غربگرایی، به سمت چندجانبه گرایی، توسعه همکاری با کشورهای دوست و همسو و البته از سرگیری روابط با کشورهای همسایه تغییر مسیر داد.

به گزارش صبح ساباط به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ چهارم شهریور ماه ۱۴۰۰، شهید حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در اولین واکنش به گرفتن رای اعتماد از مجلس برای تصدی وزارت امور خارجه، در حساب کاربری خود نوشت: «با برنامه‌ای عملیاتی، روابط خارجی متوازن، فعال، پویا و هوشمند، مبتنی بر احترام متقابل، اولویت‌بخشی به روابط با همسایگان و آسیا، توسعه روابط متوازن با همه بخش‌های جهان و تقویت جایگاه دیپلماسی اقتصادی و تجارت بین الملل پیگیری خواهد شد.»

پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت‌الله رئیسی، دستگاه دیپلماسی کشور با گذر از غربگرایی، به سمت چندجانبه گرایی، توسعه همکاری با کشورهای دوست و همسو و البته از سرگیری روابط با کشورهای همسایه تغییر مسیر داد. عضویت ایران در سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان همکاری شانگهای و گروه اقتصادی بریکس نیز در نتیجه این دیپلماسی اتفاق افتاد.

در کنار ایجاد تعامل با کشورهایی که تاکنون ارتباطی با ایران نداشتند، گسترش ابعاد همکاری با کشورهای منطقه، بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت. همه اینها بخشی از تلاش‌هایی بود که دولت سیزدهم در جهت خنثی سازی اقدامات صورت گرفته خارجی برای انزوای جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی به کار گرفت.

با توجه به تعداد قابل توجه مقاماتی که از سوی کشورهای مختلف جهان برای شرکت در مراسم یادبود آیت‌الله رئیسی و ادای احترام به رئیس جمهور شهید ایران، به تهران آمدند، می‌توان به میزان موفقیت شهید رئیسی و دولت سیزدهم در پیشبرد دیپلماسی افتخارآفرین برای ایران، دست یافت. هفته گذشته بیش از ۶۸ تن از سران و مقامات ارشد کشورها، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با حضور در محل سالن نشست سران تهران به مقام رئیس جمهور شهید و همراهانش ادای احترام کردند. امیر قطر، رهبر ملی ترکمنستان، روسای جمهور تونس، سوریه و تاجیکستان، نخست وزیران عراق، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان و سوریه، روسای پارلمان لبنان، الجزایر، قزاقستان، مالی، اتیوپی، دوما روسیه و روسا مجلس قانون‌گذاری و مجلس عالی ازبکستان، معاونین روسای جمهور ترکیه و هند و معاونین نخست وزیران قرقیزستان، ارمنستان، چین، افغانستان و صربستان از جمله مقامات ارشدی بودند که در مراسم یادبود شهید رئیسی در تهران حضور یافتند. همچنین وزرای امور خارجه لبنان، مصر، تونس، عربستان سعودی، کویت، ازبکستان، تاجیکستان، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان، سریلانکا، افغانستان، پاکستان، ونزوئلا و ترکیه، وزیر مشاور در امور نخست وزیری اردن، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت ارمنستان، وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی، وزیر امور مجاهدان الجزایر، وزیر مشاور در امور توسعه روستایی سریلانکا، وزیر بازرگانی پاکستان، وزیر کشور پاکستان، وزیر اطلاع‌رسانی و تبلیغات پاکستان، وزیر فرهنگ و میراث ملی پاکستان، عضو کابینه صربستان، وزیر مشاور ریاست جمهوری نیکاراگوئه، وزیر شهرسازی دولت‌های محلی و خدمات عمومی مالدیو به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور، وزیر اوقاف و امور دینی عمان به عنوان فرستاده ویژه سلطان، وزیر مشاور صربستان و وزیر مشاور امارات نیز با حضور در سالن اجلاس سران تهران، به مقام رئیس جمهور کشورمان ادای احترام کردند.

پیش‌تر از این نیز، اکثر کشورهای دنیا، با ارسال پیام و تماس تلفنی با مقامات کشورمان و البته حضور در سفارتخانه های ایران، شهادت شهید رئیسی را تسلیت گفته و با مردم ایران ابراز همدردی کرده بودند. ممکن است اینطور به نظر برسد که حضور مقامات خارجی در مراسم یادبود رئیس جمهور شهید ایران چیزی فراتر از آداب دیپلماتیک نبوده، اما گستردگی و کیفیت این حضور نشان از آن دارد که دیپلماسی دولت سیزدهم، بخصوص در از سرگیری روابط با کشورهای همسایه موفق عمل کرده است. مشخصا در دوران ریاست جمهوری شهید رئیسی، گشایش قابل توجهی در روابط تهران و کشورهای عربی اتفاق افتاد. توافق با عربستان سعودی در سال ۲۰۲۳ که خط پایانی به هفت سال قطع روابط دیپلماتیک دو طرف بود، نمونه روشنی از این دیپلماسی موفقیت آمیز است. علاوه بر این، آغاز و بهبود روابط جمهوری اسلامی ایران با مصر و تونس نیز در دولت سیزدهم اتفاق افتاد و این موضوع نیز مرهون سیاست خارجی شهید رئیسی بوده است. ضمن آنکه حضور نمایندگان کشورهای منطقه از جمله عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس در تهران برای ادای احترام به رئیس جمهور شهید ایران و دیدار برخی از آنها با رهبر انقلاب اسلامی، نشانه‌ای از تمایل این کشورها به تداوم روند «کاهش تنش‌ و تقویت روابط با ایران» است.

واقعیت این است که به رغم تلاش اپوزیسیون ایرانی و برخی کشورهای غربی، سیاست خارجی ایران با پشت سر گذاشتن سالهای انفعال، اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ که بر پروژه «انزوای ایران» و نادیده گرفتن جمهوری اسلامی ایران در معادلات جهانی خط بطلان بکشد.