سخنگوی دولت: رئیس‌جمهور شهید شخصاً در مسئله مبارزه با حقوق‌های نجومی پیگیر بودند.

به گزارش صبح ساباط به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت؛ علی بهادری جهرمی اظهار کرد: در دوره دانشجویی، همایشی داشتیم و از آیت‌الله رئیسی برای سخنرانی علمی دعوت کردیم ولی فکر نمی‌کردیم بیاید، اما قبول کرد و آمد. همه پیش آقای رئیسی راحت و خودمانی بودند و می‌توانستند راحت نظرشان را بگویند و او را نقد کنند. او علاوه بر تجربه کاری و حقوقی، از نظر فقهی و دانشگاهی هم با تجربه و اهل علم بود. در نهایت بحث همکاری من با ایشان در قوه قضائیه پیش آمد و سپس در دولت، به عنوان سخنگو مشغول به کار شدم.

وی خاطرنشان کرد: معاون اولی و ریاست قوه قضائیه، جایگاهی ستادی بود ولی زمانی که رئیسی تولیت آستان قدس و بعد رئیس جمهور شد و به صف آمد، متوجه تغییر و این بعد از شخصیت او شدیم. رئیسی همیشه اهل مطالعه گزارش‌های کارشناسی و دیگر منابع بود؛ به طوری که هر آنچه لازم بود را همان شب می‌خواند؛ او بسیار مسئله‌محور بود، به طوری که اگر در هیئت دولت از مسئله دور می‌شدیم، مورد عتاب قرار می‌گرفتیم.

بهادری جهرمی تصریح کرد: وقتی نیاز به کار کارشناسی بود، شهید رئیسی این کار را در هیئت دولت انجام می‌داد و هر وقت احتیاج به تصمیم‌گیری در لحظه بود، اینگونه عمل می‌کرد؛ اگر لازم بود چیزی را بشنود سراپا گوش بود و با حوصله توجه می‌کرد و همه‌ی اینها بود که از او شخصیتی جامع‌الاطراف ساخته بود. موردی نبود که نسبت به شخص او مطلبی بیان شود و او حتی به روی گویندگان بیاورد؛ چه برسد به اینکه بخواهد پاسخ بدهد؛ ولی اگر نسبت به عملکرد حاکمیت و دولت نکته‌ای بود، حتما روشنگری می‌کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه شهید رئیسی خشمگین هم می‌شد ولی نه درباره خودش بلکه وقتی کار مردم روی زمین مانده بود، عنوان کرد: مثلا وقتی به کمبود آنتی بیوتیک و سرم خورده بودیم، برخوردهای تندی داشت که تا به حال ندیده بودم، به من هم دستور دادند که از مردم عذرخواهی کنم. در مورد یک مورد اختلافی میان مسئولان، بیشتر اعضای دولت از او خواسته بودند موضع‌گیری علنی کند ولی گفت نمی‌خواهد اختلافات را به سطح جامعه بکشاند.

وی ادامه داد: یک بار در هیئتی مذهبی به من گفتند شما دولتمردان حرف محرومان را نمی‌شنوید؛ گفتم آقای رئیسی خودش در محرومیت بزرگ شده و ادامه دادم که مثلا وقتی کالایی گران می‌شود، به وزیر مربوطه عتاب می‌کند آیا شب خوابت برده است؟ همین حرف را دست گرفتند و گفتند رئیسی شب‌ها نمی‌خوابد؛ فکر می‌کردم شهید رئیسی در این خصوص به من تذکر خواهد دهند ولی چون مربوط به شخص خودشان بود، طوری برخورد کرد که انگار نشنیده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه شهید رئیسی بارها از هیئت دولت خواسته بود در مورد حقوق‌های نجومی کار انجام دهد، گفت: به همین دلیل در هفته‌های اخیر، مسئله پرداخت‌های نجومی در داخل دولت حل شده بود؛ ولی شرکت‌های شبه دولتی مانده بودند که ایده‌های ما در این خصوص رأی نمی‌آوردند؛ به همین دلیل در یک جلسه، شهید رئیسی شخصا وارد شد و به تک تک اعضای دولت ثابت کرد که ایده‌ی حقوقی مطرح شده درست است.

وی تصریح کرد: خروجی بیشتر جلسات کارشناسی این بود که ارز ترجیحی باید حذف شود ولی به خاطر هزینه‌های زیادی که برای محبوبیت دولت دارد، بهتر است انجام نشود. با این وجود شهید رئیسی عقیده داشت باید این هزینه را بدهد چون انقلاب برای او هزینه کرده است.

بهادری جهرمی ادامه داد: مدل فرماندهی شهید رئیسی اینگونه بود که من جلوتر می‌روم و شما پشت سر من بیایید. دیگران هم باید تلاش می‌کردند تا خود را به او برسانند.

سخنگوی دولت گفت: جلسات کارشناسی اقتصادی در حضور شهید رئیسی برگزار می‌شد و شاخص‌های کلان هم مورد بحث قرار می‌گرفت ولی در انتها می‌گفت حالا ببینیم تاثیر اینها روی سفره مردم چه بوده است. در حقیقت ایشان در ضمن اشراف به نگاه حکمرانی، مسائل را از عینک مردم می‌دید و به همین خاطر بر مسائل معیشت و سفره مردم بیش از اقتصاد کلان توجه داشت.

بهادری جهرمی با اشاره به روحیه ساده‌زیستی شهید رئیسی تصریح کرد: من هم تصویر خانه مادری ایشان را در تلویزیون دیدم و بالاتر از این، برادرانشان را هم ندیده بودم و الان هم نمی‌دانم چند برادر و خواهر داشته است. توصیه کردن برای خانواده و اطرافیان که خط قرمز ایشان بود.