معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از برگزاری ۴۰ برنامه متنوع به مناسبت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث‌فرهنگی در استان یزد خبر داد.

به گزارش صبح ساباط؛ عبدالمجید شاکری با اعلام این خبر گفت: به مناسبت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث‌فرهنگی ۴۰ برنامه متنوع در موزه‌ها، بناها و بافت‌های تاریخی سراسر استان یزد برگزار می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی استان یزد هدف از برگزاری این برنامه‌ها را افزایش سواد میراثی جامعه و آگاهی رسانی عمومی و کمک به ارتقای هویت ملی و تاب‌آوری و نشاط اجتماعی عنوان کرد.

او با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی موزه‌ها از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) «موزه‌ها برای آموزش و پژوهش» تعیین‌ شده است، افزود: این شعار بر نقش محوری مؤسسات فرهنگی در ارائه یک تجربه آموزشی جامع تأکید می‌کند.

شاکری تصریح کرد: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هم به‌منظور برنامه‌ریزی دقیق و استفاده بهتر از ظرفیت‌های موجود حوزه میراث‌فرهنگی، شعار این هفته را میراث‌فرهنگی، مشارکت مردمی و مسئولیت اجتماعی عنوان کرده و هفت روز آن را هم به تفکیک نام‌گذاری کرده است.

معاون میراث‌فرهنگی استان یزد اضافه کرد: قبل از شروع برنامه‌های هفته میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها در استان، نشست خبری با موضوع معرفی برنامه‌های این هفته و با حضور اصحاب رسانه استان برگزار می‌شود، همچنین از پیش برنامه‌های این هفته در یزد می‌توان به پاسداشت زبان پارسی در روز بزرگداشت فردوسی (۲۵ اردیبهشت‌ماه) اشاره کرد که در این روز برنامه‌های متنوعی مانند شاهنامه‌خوانی و بزرگداشت زبان فارسی، سخنرانی پیرامون شاهنامه در یزد در موزه اسناد و نسخ مهربان پولادی، اجرای بازی خان هشتم در باغ جهانی دولت‌آباد و شاهنامه‌خوانی در سرای فردوسی ابرکوه برگزار می‌شود.

او ادامه داد: از مهم‌ترین اقداماتی که پیش از شروع هفته میراث‌فرهنگی در یزد برنامه‌ریزی‌شده است، برپایی میز خدمت در نماز جمعه روز ۲۸ اردیبهشت‌ماه است که با حضور معاونین و پیش‌درآمد و سخنرانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد پیش از خطبه‌های نماز جمعه استان همراه خواهد بود.

معاون میراث‌فرهنگی استان یزد عنوان کرد: از ۲۹ اردیبهشت تا سوم خرداد بر حسب تقویم نام‌گذاری شده از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برنامه‌های متعدد و متنوع در سراسر استان برگزار خواهد شد که نشست مجموعه‌داران، موزه‌داران، مرمت گران و کنشگران و دوستداران میراث فرهنگی، دیدار با خانواده شهدا در روز دفاع مقدس و تجلیل و تقدیر از خانواده‌های شهدای ساکن در بافت تاریخی و پی گیری معضلات و مشکلات آن‌ها، برگزاری نشست‌های متعدد در استان با موضوع طریق الرضا هم‌زمان با ولادت حضرت امام رضا (ع) به عنوان میراث دینی و معنوی ما، از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای این بازه زمانی در استان یزد است.