جلسه بررسی ظرفیت شرکت‌های تعاونی دهیاری‌های وزارت کشور در احیای بناهای تاریخی مناطق روستایی به میزبانی صندوق توسعه و احیا در عمارت مسعودیه برگزار شد.

به گزارش صبح ساباط؛ شهاب طلایی مدیر عامل صندوق توسعه و احیا، علی خوئینی مدیر کل دفتر نظارت و توسه طرح‌های روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مهیار نورعلی معاون امور دهیاری‌های وزارت کشور و اشکان جعفر کریمی مدیر کل هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی وزارت کشور در این جلسه حضور داشتند.

این جلسه در راستای سیاست‌های توسعه اقتصادی، بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های محلی، ایجاد هم افزایی و تعامل بین دستگاه‌های مربوطه، تعریف کاربری جدید برای بناهای تاریخی در استای ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی تشکیل شد.

مدیر عامل صندوق توسعه و احیا در ابتدای این جلسه ضمن بیان نقش موثر روستاها در چرخه اقتصاد کشور  با تولیدات کشاورزی و صنایع دستی گفت: احیای روستاها، احیای اقتصاد کشاورزی و فرهنگ است و یکی از معیارهای مهم در احیای بافت روستا و فرهنگ روستایی، مرمت و بازسازی بناهای تاریخی است.

طلایی ادامه داد: میراث‌فرهنگی روستایی بیان کننده پیشینه تاریخی تمدن و فرهنگ روستایی هر کشوری است که شکل گیری آن در طی سالیان متمادی تحقق یافته و احیا و بازسازی بناهای تاریخی در روستا، موجب احساس هویت، ایجاد تعلق، اشتغال، جذب گردشگر و در نتیجه، رشد اقتصادی و زندگی پایدار روستایی خواهد شد.

او در انتها با اشاره به تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای که میان صندوق توسعه و احیا، معاونت امور دهیاری‌های وزارت کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در خردادماه ۱۳۹۹ امضا شد، افزود: این تفاهم‌نامه تا سال ۱۴۰۴ به قوت خود باقی است و امیدواریم پس از این جلسه، گام موثری در راستای احیای بناهای تاریخی روستایی و اشتغال در آن مناطق برداشته شود.