معاون حج مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر گفت: زنان باردار، معتادان و افراد مبتلا به بیماری‌های بدخیم امکان اعزام به حج را ندارند.

به گزارش صبح ساباط؛ به نقل از ایرنا؛ طاهر درودی معاون حج مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر با اعلام این که بیشتر داروها و تجهیزات مورد نیاز حج تمتع از سوی هلال‌احمر تهیه و در حال آماده‌سازی برای اعزام به عربستان است، گفت: از ۲۲ اردیبهشت فرایند حج تمتع آغاز، و زائران وارد مدینه منوره می‌شوند. ۲۵ درصد زائران هنوز برای معاینات مراجعه نکردند.

وی در ادامه با اشاره به دستورالعمل سخت معاینات پزشکی اعلام شده، افزود: هم‌اکنون حدود ۶۰ درصد زائران معایناتشان پایان گرفته است و حدود ۲۵ درصد زائران هنوز به مراکز پزشکی حج هلال‌احمر مراجعه نکردند؛ فکر می‌کنیم با پایان روزهای ماه مبارک این تعداد افراد نیز مراجعه کنند.

درودی بیان کرد: از این افراد درخواست داریم، هرچه زودتر به مراکز درمانی حج هلال‌احمر مراجعه کنندو این روند را تا روزهای پایانی به تعویق نندازند.

معاون حج مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر درباره منع مطلق اعزام به حج تمتع، گفت: بانوان باردار بدون توجه به ماه بارداری، معتادان، افرادی که مبتلا به بیماری بدخیمی و سرطان هستند، نمی‌توانند به حج اعزام شوند؛ البته موارد دیگری نیز وجود دارند که منع مطلق نیست. مانند افرادی که جراحی سنگینی داشتند با گذشته مدت زمان مشخص اعزام مقدور است.

وی در خصوص تزریق واکسن با اشاره به اینکه مننژیت تنها واکسن اجباری برای حاج است، خاطر نشان کرد: تنها واکسن لازم برای تزریق در حج امسال، واکسن مننژیت است که به میزان کافی در استان‌ها توزیع شده است و زائران برای رفتن به حج حتما باید تزریق کرده باشند. و بر اساس نظر پزشک مربوطه ممکن است برخی از زائران واکسن انفولانزا تزریق کنند.

درودی در پایان تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر در قالب۶۱۴ کاروان از اواخر اردیبهشت، از ۲۱ ایستگاه پروازی سطح کشور برای انجام مناسک حج تمتع به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.