استاندار یزد تعاون را مردمی ترین و عادلانه ترین مسیر برای فعالیت اقتصادی دانست و گفت: نهضت احیاء و فعال سازی تعاونی های راکد و نیمه فعال و تثبیت و حمایت از تعاونی های فعال در استان یزد راه اندازی می شود.

به گزارش صبح ساباط به نقل از روابط عمومی استانداری یزد، نشست مشترک اعضای هیات رئیسه اتاق تعاون استان با استاندار یزد برگزار و در جریان آن در خصوص بسترهای نقش آفرینی اتاق تعاون استان در تحقق شعار سال، تبادل نظر شد.

استاندار یزد در این نشست، با بیان اینکه بخش تعاون به لحاظ نظری در اقتصاد و ادبیات توسعه و پیشرفت کشور جایگاه رفیعی دارد، گفت: در حال حاضر سهم بخش تعاون از تولید ناخالص ملی کمتر از ۷-۸ درصد است که در صورت افزایش این رقم به ۲۵ درصد، انقلابی در حوزه اقتصاد رقم می خورد.

وی در ادامه به تفاوت اقتصاد تعاونی و اسلامی با اقتصاد کلاسیک، لیبرالی یا نئو لیبرالی اشاره و خاطرنشان کرد: در اقتصاد اسلامی در کنار رشد اقتصادی و تولید ثروت، «توزیع عدالت محور ثروت و انتفاع همه مردم از آن» اهمیت دارد در صورتیکه در سایر اقتصادها «عدالت و توزیع ثروت» موضوعیت ندارد.

مهران فاطمی با بیان اینکه تعاونی؛ مدل اسلامی کسب و کار و اقتصاد است، اظهارکرد: مردمی ترین و عادلانه ترین مسیر برای یک کسب و کار اقتصادی، مدل تعاون است و با توجه به اهمیت عدالت در جامعه مهدوی، مدل تعاون؛ برجستگی خاصی دارد.

استاندار یزد با اشاره به لزوم اداره تعاونی ها به صورت عالمانه و با برنامه، خاطرنشان کرد: مدیریت تعاونی ها براساس آزمون و خطا و تجربه، جواب نمی دهد لذا باید براساس مدل علمی و نواوری های جدید اداره شود.

فاطمی در ادامه به ابتکارات هیات رئیسه جدید اتاق بازرگانی و تاثیر استقرار این هیات بر فعالیت های حوزه اقتصادی اشاره کرد، گفت: این تشکل صنعتی با ترکیبی از نیروهای جوان در کنار پیشکسوتان و بزرگان، مجموعه ای خلاق و زاینده را ایجاد کرده است.

وی در همین راستا پیشنهاد استقرار تیمی از جوانان با سواد، خلاق و با انگیزه کنار مجموعه پیشکسوت اتاق تعاون را داد و افزود: با این ترکیب؛ پس از بررسی و رفع عیوب احتمالی طرح ها، ایده ها و محتواهای تولیدی تیم جوان توسط پیشکسوتان، اقدامات و فعالیت های خوب و تحولی انجام می شود.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش بر احصا و معرفی مدل های موفق تعاونی در سطح کشور و برگزاری دوره های آموزشی جهت ارائه جدیدترین مباحث فنی و تخصصی به تعاونی ها، تاکید کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه انسجام، همدلی و برنامه محوری هیئت رئیسه اتاق تعاون، سبب ارتقاء جایگاه این مجموعه می شود، اضافه کرد: یکی از اقدامات مورد پیگیری توسط هیئت رئیسه اتاق، بازدید از شرکت تعاونی ها و بررسی مسائل آن ها در جریان بازدیدها باشد.

فاطمی در ادامه با اشاره به لزوم دسته بندی شرکت تعاونی های استان در سه گروه «فعال»، «نیمه فعال» و «راکد»، خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی و سامان اقدامات لازم، نهضت احیاء و فعالسازی «تعاونی های راکد و نیمه فعال» و تثبیت و حمایت از «تعاونی های فعال» را به راه اندازید.

عالی ترین مقام اجرایی استان در همین راستا ادامه داد: با پویایی و انسجام بخشی به شبکه تعاونی ها، سهم این بخش در حوزه اقتصاد افزایش می یابد.

استاندار یزد در بخش پایانی سخنانش بر توجه خاص به تعاونی های بانوان و تسهیلگری در امور آن ها و نیز توجه و پیگیری مسائل مربوط به مسکن کارگری تاکید کرد.