واپسین روزهای سال ۱۴۰۲ ، سندهای بزرگترین موقـوفه استان صادر و به اداره اوقاف تحویل داده شد.

به گزارش صبح ساباط؛ غلامعلی دهشیری

رئیس کل دادگستری و رئیس شورای قضایی استان یزد در حاشیه دیدار مدیرکل ثبت و اسناد و املاک استان که در روز پایانی سال بمنظور بررسی اخرین وضعیت قانون حدنگار در استان یزد انجام شد اظهار داشت : بزرگترین سندهای موقـوفه استان یزد به متراژ های ۸۶ هکتاری متعلق به موقوفه مسجد جامع یزد در شهرستان مهریز و ۹۱ هکتار متعلق به شهرستان اردکان است که با تلاش کارکنان خدوم و ساعی مجموعه اداره ثبت اسناد صادر و به اداره اوقاف تحویل داده شد.

غلامعلی دهشیری با اشاره به اهمیت ارج نهادن به موقوفات و جایگاه آن در میان مردم دارالعباده و مومن یزد افزود: با توجه به همین جایگاه ، اداره کل ثبت اسناد یزد نسبت به اجرای بدون نقص تکالیف سازمانی و پیش بینی شده رتبه نخست کشور را با وجود کمبود نیرو و با تلاش های مجاهدانه و نذر خدمت ، کسب کرده است.
وی با بیان اینکه با وجود تلاش های صورت گرفته علت عدم مستندسازی املاک اوقاف ، عدم اهتمام و اقدام لازم طی سالیان گذشته از نظر ثبت و اوقاف است ، تأکید کرد: باید تلاش شود تا با اقدامات جهادی و انقلابی در راستای صدور اسناد موقوفات به صورت ویژه گام برداشته و از این فرهنگ ملی و مذهبی بازمانده از نیاکانمان به شایستگی ، صیانت و حفاظت شود.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان یزد خاطرنشان کرد : خوشبختانه در این خصوص فعالیتهای قابل تقدیری در واحدهای ثبتی در خصوص مستندسازی و صدور اسناد مالکیت برخی اماکن خاص و مهم مذهبی و موقوفات شاخص انجام شده است و هم چنین در اجرای سند تحول قضایی و فرمایش رییس قوه قضاییه با موضوع اجرای کاداستر کشاورزی، استان یزد با اجرای ۷۶ درصد کاداستر کشاورزی رتبه نخست را بخود اختصاص داده است این در حالی است که بنا به اظهارات رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، میانگین کاداستر اراضی کشاورزی در کشور قریب به ۵۰ درصد اعلام شده است. هم چنین به گفته مسئولان مرکز ، استان یزد تنها استانی است که در صحت سنجی کاداستر بدون اشتباه و صحیح و مبتنی بر قانون خاص حدانگاری عمل کرده است. شایان ذکر است در این راستا، اولا، رصد و نظارت قوی ریاست عالی سازمان ثبت و زیر مجموعه وی و ثانیا روحیه تقدیر و سپاسگزاری جناب دکتر بابایی معاون رییس قوه قضاییه در تشویق کتبی از مدیر کل ثبت استان یزد و دو تن از مقامات ارشد قضایی استان یزد در روزهای پایانی سال قابل تقدیر و تحسین است .

دهشیری در پایان یادآور شد: همکاری های بسیار خوبی در اجرای مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال در حوزه اوقاف با همکاری اعضای شورای قضایی و تلاش های های اداره کل ثبت اسناد و املاک با اوقاف انجام شده و به دلیل همین تعامل ها و همکاری ها، یزد استان برتر در همکاری شورای قضایی و اعضای این شورا در بحث مستندسازی املاک و مبارزه با زمین خواری است که قابل تقدیر می باشد.