با حضور اهالی فرهنگ یزد کتاب میراث‌بان شامل زندگی و آثار استاد محمود مشروطه عکاس، هنرمند، بازیگر و میراث بان یزد رونمایی شد.

به گزارش صبح ساباط؛ با حضور اهالی فرهنگ یزد کتاب میراث‌بان شامل زندگی و آثار مرحوم استاد محمود مشروطه عکاس، هنرمند، بازیگر و میراث بان یزدی تالیف حسین مسرت از پژوهشگران و نویسندگان بنام این شهر جهانی یزد، رونمایی شد.

احسان عابدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این مراسم که فرزندان و نوادگان استاد محمود مشروطه نیز حضور داشتند؛ با بیان اینکه این مرحوم زندگی و سرمایه شخصی خود را در راه فرهنگ و هنر این دیار صرف کرد و منشا اثرات و برکات زیادی در این حوزه است و حتی در مدارس نیز حضور می یافت و برای دانش آموزان فیلم نمایش می داد؛ ابراز داشت: استاد مشروطه سال های سال خدمت کرد و در عرصه های مختلف فیلم برداری ،عکاسی، میراث فرهنگی و بازیگری و هنر فعال بود و امروز کتاب میراث بان که خاطراتی از زندگی ایشان است رونمایی می شود و باعث ماندگاری بخشی از این زحمات خواهد شد .

عابدی اظهار داشت:یکی از خدمات مرحوم استاد مشروطه عکاسی از بناهای تاریخی است که برخی از این بناها الان وجود ندارد ولی عکس آن ثبت شده و این هنر نشان می دهد که عرصه عکاسی و ثبت آثار ماندگار ،بسیار مهم است و انشالله در آینده این آثار به جا بماند.

کوبه درب ورودی خانه مشروطه که به سرقت رفت

حسین مسرت نویسنده کتاب میراث بان در ادامه این مراسم گفت: نخستین بار نام استاد محمود مشروطه را در کتاب یادگارهای یزد دیدم همراه با کوبه زیبای درب ورودی خانه که متاسفانه به سرقت رفته و این کوبه نشان از زبردستی هنرمندان یزد و سلیقه صاحب خانه داشت و پس آن‌ خودم دوستدار پژوهش در تاریخ و فرهنگ یزد شدم.

مسرت افزود: به سراغ هر کس که می‌رفتم، نام مشروطه به زبانش بود و لذا به این استاد مراجعه کردم و مردی بسیار مهربان، دوست داشتنی، فروتن و سرشار از شوق آموختن بود و موهای سپیدش، نشان از گذر زمان‌های پرآشوب و سخت می‌داد.

وی ادامه داد: ایشان از بزرگان عرصه هنر و فرهنگ باستان شناسی یزد است و تاریخ سیار یزد بود و خدمات بسیار زیادی در بازسازی احیاء و زنده نگه داشتن آثار تاریخی یزد و جلوگیری از ویرانی آن داشت و در زمانی که در میراث فرهنگی یزد مسئولیت داشت نیز با همت خود بسیاری از آثار را پیدا شد.

نویسنده و پژوهشگر یزدی گفت: از مرحوم استاد محمود مشروطه بیش از ۱۰ هزار عکس و اسلاید نیز بر جا مانده که امیدوارم با همت خانواده و پیشتکار برخی از سازمان های فرهنگی چاپ و در اختیار مردم قرار گیرد و نگذاریم این آثار هنری از بین برود.

محلی برای تجمع اهالی فرهنگ و هنر

حمیدرضا امیری پژوهشگر و فعال فرهنگی و رسانه ای استان یزد نیز در این مراسم گفت: به واسطه عشق و علاقه ای که همه ما به یزد داریم این مراسم در منزل استاد محمود مشروطه برگزار شد تا رونمایی از کتاب میراث بان و ۷ قطعه عکس که سال ها پیش از آداب و رسوم یزد تهیه شده اما تا کنون رونمایی نشده را داشته باشیم و انشالله این خانه دوباره به محلی برای تجمع اهالی فرهنگ و هنر و مامنی برای آنها تبدیل شود.

خانه مرحوم استاد مشروطه به عنوان محلی برای دورهمی و نشست بزرگان و اندیشمندان

سید مصطفی فاطمی مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه خانه مرحوم استاد مشروطه به عنوان محلی برای دورهمی و نشست بزرگان و اندیشمندان زیادی بوده و خوشحالم که امروز دوباره درب این خانه باز شد و کمبود اینگونه خانه هایی که برای دورهمی اهل فرهنگ و هنر باشد به شدت احساس می شود و امیدوارم با ثبت و ضبط برخی از فعالیت های این بزرگان بتوانیم نقش کوچکی در راستای گسترش فعالیت های فرهنگی و الگو سازی در این زمینه داشته باشیم چون این مرجوم به معنای واقعی کلمه میراث بان بود.

شایان ذکر است؛ ازا جمله خدمات استاد محمود مشروطه که در دهم اسفند ۱۲۹۸ شمسی در خانواده ابوالحسن مشروطه به دنیا آمد؛ اهتمام در نگهداری صدها بنای تاریخی یزد و کوشش در راه بازسازی و ثبت آن در فهرست آثار تاریخی ایران بود که در کنار بر جای نهادن هزاران عکس و اسلاید از استان یزد، نام استاد محمود مشروطه مفهوم و معنای جدیدی در ذهن دوستداران یزد تداعی می کند.

عکاس: ابوالفضل زینلی