وزیر کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی در زمینه علمی انحصارگرا نیست، گفت: تبادل دانشجو برای پیشرفت کشور، کمک‌کننده است.

به گزارش صبح ساباط به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور؛ احمد وحیدی این مطلب را در مراسم اعطای دومین جایزه ملی ثریا که با حضور محمد علی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، هاشم داداش پور رییس سازمان امور دانشجویی، حجت الاسلام مصطفی رستمی رییس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد، مطرح کرد.

وی با بیان آنکه دهکده جهانی به دنبال یکسان‌سازی فرهنگی است، افزود: هر فرهنگی در حد خود از اصالت عمیق برخوردار است. بنابراین لزوم و وجود فرهنگ‌های متعدد ‌انکار ناپذیر است و قرآن نیز به‌همین موضوع تأکید دارد.

وزیر کشور ادامه داد: هر ملت نکات فرهنگی برجسته خود را دارد. در اسلام اعتقاد بر این است که علم دامنه گسترده‌ای دارد. اسلام آن‌چه پیش‌ از خود بوده ‌است را پذیرفته و این نشان می‌دهد که اگر فرهنگی ویژگی مثبتی داشت آن را می‌پذیریم.

وحیدی اضافه کرد: یکی از اتفاقات مهم در این زمینه تبادل دانشجوی خارجی است. دانشجو فرصتی برای تبادل عمیق فرهنگی است و می‌تواند ثمرات دوجانبه‌ای برای کشورها داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویانی که به ایران می‌آیند می‌توانند از فرهنگ ایران بهره بجویند و ما نیز از افکار و اندیشه آن‌ها بهره می‌بریم. دانشجو قشر فرهیخته ای است و به‌خوبی می‌توان به کمک آن‌ها تبادل فرهنگی را پیش برد.

وزیر کشور اضافه کرد: بسیاری از عناصر فرهنگی می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و در کنار یکدیگر قرار بگیرند. امروز آنچه در فلسطین در قالب مقاومت صورت می‌گیرد، بیش‌ از آن‌که عنصری مسلحانه و نظامی باشد، عنصری فرهنگی و مشترک است.

وحیدی ادامه داد: فلسطین در برابر این قدرت بزرگ ایستاده و ملت‌ها با بررسی فرهنگ مقاومت فهمیدند که مقاومت مفهوم گسترده‌ای است و این آگاهی از خاصیت های تبادل افکار است که با کمک دانشجویان نیز محقق می‌شود.

وزیر کشور با اشاره به این‌که تبادل دانشجو بسیار مهم است، گفت: باید به تبادلات عمیق فرهنگی توجه داشته باشیم. از این دیدگاه است که تبادل دانشجو امر بسیار مهمی است و در سطح تبادل ساده باقی نمی‌ماند. جمهوری اسلامی فرهنگ عمیقی دارد و فرهنگ تعامل هم در آن دیده می‌شود. دانشمندان ما در حوزه‌های علوم انسانی قدرت تبادل بالایی دارند.

وحیدی با بیان اینکه برخی از فرهنگ‌ها بسته هستند یا حتی فرهنگ مدونی برای انتقال ندارند، گفت: در جمهوری اسلامی هم فرهنگ مدون قابل انتقال وجود دارد و هم بستگی فرهنگی نداریم و آزاداندیشی وجود دارد و به‌راحتی بزرگانی چون علامه طباطبایی و شهید مطهری به تبادل توجه داشتند.

وی تأکید کرد: براساس گزارشات مختلف، نرخ پیشرفت علمی ایران در دنیا اول است و این ظرفیت بسیار خوبی است تا با تبادل دانشجو به هم‌افزایی برسیم.

وزیر کشور با بیان اینکه زمانی‌که یک دانشجوی خارجی به ایران می‌آید با حوزه‌های نوآوری، فناوری و پیشرفت علمی در ایران آشنا می‌شود، گفت: به همین دلیل برای این دانشجویان خارجی در ایران زمینه‌های رشد و گفتمان زیادی ایجاد می‌شود. ضمن این‌که موجب از بین رفتن زمینه‌های سوء نسبت‌به ایران هم می‌شود.

وحیدی خاطرنشان کرد: ما در ایران در زمینه علوم پزشکی و بسیاری علوم دیگر پیشرفت کرده‌ایم و ظرفیت بالایی داریم.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی در زمینه علم به‌هیچ‌وجه انحصارگرا نیست و دادوستد بسیار خوبی از این منظر دارد و حتی می‌توان از ظرفیت دانشجویان پس‌از پایان دوران دانشجویی آن‌ها استفاده کرد.

وزیر کشور افزود: غربی‌ها فرمولی برای خود درست کرده‌اند و در قالب دادوستدهای علمی سازوکاری برای تبادل با دیگران ساخته‌اند.

وحیدی اظهار کرد: شکل دادن به این جریان علمی بسیار مهم و پردامنه است. یکی از کارهای بسیار درست فرهنگی، علمی و هویت ساز، تبادل دانشجو است و می‌تواند برای آینده کشور کمک‌کننده باشد.

وزیر کشور به ایجاد تمدن نوین اسلامی هم اشاره کرد و گفت: تمدن نوین با مجموعه کشورها و تمدن‌ها محقق می‌شود.

وحیدی عنوان کرد: چنین رویکردی می‌تواند ما را در کنار یکدیگر قرار دهد تا تمدنی بسازیم که بتواند با تمدن غربی که بر روح و روان انسان‌ها حاکم شده و انسان‌ها را از درون دچار فرسودگی کرده مقابله کند. تا جایی‌که می‌توانیم باید عرصه را باز کنیم و تبادل دانشجو را توسعه دهیم.