استاندار یزد با اشاره به امضای تفاهم نامه  توسعه و رونق زیرساخت ها و فعالیت های سینمایی در استان گفت: مجموع تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استان در قالب این تفاهم نامه، قریب به 25 میلیارد تومان است.

به گزارش صبح ساباط، در هفته ای که گذشت نشست مشترک مهران فاطمی؛ استاندار یزد با معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی به منظور انعقاد تفاهم نامه حمایت از فعالیت های سینمایی در استان برگزار شد.

 استاندار یزد در این نشست، با اشاره به برخی اقدامات و فعالیت های مورد پیگیری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: ورود فعالانه دولت سیزدهم به حوزه فرهنگ و هنر و حمایت جدی جهت پیشبرد برنامه های این حوزه محسوس و ارزشمند است.
وی در ادامه به نگاه ویژه تیم مدیریتی استان به حوزه فرهنگ و هنر و اراده جدی جهت رونق حمایت های این حوزه اشاره و خاطرنشان کرد: در پرتو پیگیری های انجام شده برخی از پروژه های نیمه تمام بخش های مختلف این حوزه در شهرستان ها احیاء و در حال اجراست.
فاطمی در ادامه با اشاره به پروژه تالار مرکزی یزد و آخرین وضعیت اجرای آن گفت: از آغاز عملیات اجرای این پروژه بیش از ۱۰ سال می گذرد  که خوشبختانه با پیگیری های انجام شده در این دولت، این پروژه اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.
وی با اشاره به برخی برنامه ها و رویکردهای مورد پیگیری استان، اظهارداشت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن برقراری تعامل و ارتباط بسیار خوب با پیشکسوتان و فعالیت این حوزه، با جدیت تکمیل پروژه های این حوزه را دنبال می کنند.
استاندار یزد همچنین با بیان اینکه در طول دو سال اخیر رویدادهای  استانی، ملی و بین المللی بسیاری در استان برگزار شده است، اضافه کرد: امروز فضای فرهنگ و هنر در استان یزد، فضایی زنده و بالنده و مورد توجه است.
فاطمی در بخش دیگری از سخنانش از برنامه ریزی استان برای تبدیل یزد به مرکز برگزاری رویدادهای ملی و بین المللی خبرداد و گفت: یکی از اقدامات انجام شده در راستای تحقق این مهم، آغاز عملیات اجرایی مرکز همایش های بین المللی یزد است.
وی در همین راستا افزود: این مجموعه شامل سالن های همایش ۵۰۰، ۷۰۰، ۲۵۰۰ و ۳۵۰۰ نفره، سالن کنفرانس ۱۵۰ نفره، ۴ سالن پلاتو تئاتر، سالن تمرین موسیقی، استدیو ضبط صدا و … است.
فاطمی با اشاره به عزم جدی استان برای توسعه زیرساخت های تئاتر و سینما در استان، بیان کرد: علاوه بر حمایت از بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در این حوزه، بخشی از منابع در اختیار استان به این حوزه هدایت خواهد شد.
عالی ترین مقام اجرایی استان یزد در ادامه نسبت به برگزاری رویدادهای ملی و بین المللی فاخر و در تراز نام یزد در استان اعلام آمادگی کرد.
استاندار یزد در پایان این نشست و در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به امضای تفاهم نامه  توسعه و رونق زیرساخت ها و فعالیت های سینمایی در استان گفت: مجموع تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استان در قالب این تفاهم نامه، قریب به ۲۵ میلیارد تومان است.
وی «ارتقاء و تعالی هنر فاخر سینما و تصویر و غنی سازی جریان تولید سینمایی ایران براساس اولویت های سند تحول دولت مردمی و سند تحول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» و «حمایت از تولیدات و آموزش های سینمایی در استان و شهرستان ها» را از جمله اهداف انعقاد این تفاهم نامه عنوان کرد.
فاطمی ادامه داد: از دیگر اهداف امضای این تفاهم نامه «ایجاد فرصت مناسب برای هنرمندان و جوانان  علاقمند و مستعد استان و شهرستان ها جهت شکوفایی استعدادها و ظهور توانمندی ها و خلاقیت های آن ها با رویکرد عدالت فرهنگی» بشمار می رود.
استاندار یزد اضافه کرد: در این نشست مقرر شد دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم امام رضا(ع) و فیلم های دینی و مذهبی در استان یزد مستقر و همچنین یک فیلم با موضوع استان یزد با همکاری انجمن سینمایی کشور و استان پایه گذاری شود.
فاطمی افزود: براساس آئین نامه موجود و مصوبه دولت برای  شهر های بالای ۱۰۰ هزار نفر در سفرهای استانی اعتبار میگذارند که مقرر شد این موضوع در رابطه با استان یزد اعمال شود.
وی در ادامه با اشاره به برخی بندهای لایحه بودجه بودجه  سال ۱۴۰۳، اظهارداشت: براساس این لایحه هزینه مجموعه های صنعتی و معدنی در حوزه مسائل فرهنگی و هنری و ارتقاء زیرساخت های آن، جزء معافیت های مالیاتی محسوب می شود.
استاندار یزد خاطرنشان کرد: در صورت تصویب و ابلاغ موضوع مذکور، زیرساخت ها حوزه فرهنگ، هنر و سینما استان و کشور به ویژه در مناطق کمتر برخودار به صورت قابل توجهی ارتقاء می یابد.
فاطمی در پایان از بهره برداری از چند سالن سینمایی جدید در استان، در آینده ای نزدیک خبرداد و افزود: مجموع اقدامات و فعالیت های مورد پیگیری در حوزه سینما، منجر به توسعه زیرساخت های این حوزه، رونق فعالیت های سینمایی و حضور بیش از پیش مردم در سینماها خواهد شد.

انتهای پیام/