امام جمعه یزد گفت: علت عدم مهار تورم در کشور اینست که واردکننده، صادرکننده، تولیدکننده و فروشنده فقط به دنبال سود بیشتر هستند و برای آن‌ها مهم نیست که نیاز مردم و کشور چیست بلکه در تلاش برای تولید یا صادرات و واردات یا فروش کالا‌ها و خدماتی هستند که سود بیشتری برای آن‌ها دارد.

به گزارش صبح ساباط؛ آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان یزد در گردهمایی ائمه جمعه استان یزد با اشاره به مشکلات و چالش‌های اقتصادی کشور گفت: ما در ایران اقتصاد نداریم بلکه تجارت داریم، زیرا کارخانه‌دار و بازاری ما به دنبال مونتاژ و فروش هستند و سود بیشتر را دنبال می‌کنند، در حالی که علم اقتصاد مبتنی بر استفاده از منابع موجود و بهره‌وری در تولید است.

وی با اشاره به تورم موجود در کشور که نتوانسته‌اند آن را مهار کنند، افزود: علت این امر اینست که واردکننده، صادرکننده، تولیدکننده و فروشنده فقط به دنبال سود بیشتر هستند و برای آن‌ها مهم نیست که نیاز مردم و کشور چیست بلکه در تلاش برای تولید یا صادرات و واردات یا فروش کالا‌ها و خدماتی هستند که سود بیشتری برای آن‌ها دارد.

ناصری یزدی تصریح کرد: نکته مهمتر اینکه برخی از این‌ها برای نرخ‌گذاری روی اجناس هیچ قانون و ساز و کاری ندارند و تا هر کجا که بازار کشش داشته باشد، به قیمت محصول اضافه می‌کنند و قیمت را گاه به سه تا چهار برابر نیز می‌رسانند.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه برخی کارشناسان کشاورزی اعلام کرده بودند که یزد دیگر نباید کشاورزی و کشت و کار انجام دهد، گفت: حتی در این حوزه نیز به سود بیشتر مهم بوده و، چون گندم سود کمتری دارد، پیشنهاد کردند که گندم را وارد کنیم و بجای آن محصول دارای سود بیشتر بکاریم.

وی تاکید کرد که این عین نادانی است، زیرا نان که از گندم تولید می‌شود، قوت غالب مردم است و قوت غالب نباید به دست دیگران باشد.

امام جمعه یزد افزود: در حوزه خوراک دام نیز همین اتفاق افتاده و بجای کشت ذرت و جو و سویا، آن‌ها را به چند برابر قیمت واقعی از خارجی‌ها خریداری می‌کنیم.

آیت الله ناصری ادامه داد: این خصلتی که اکنون در تولیدکنندگان و بازار ما وجود دارد، به ضرر مردم است و بسیاری از آن‌ها مسئولان را نیز به این قیمت‌گذاری‌های افسارگسیخته متقاعد می‌کنند.

وی یادآور شد: حتی در دانشگاه‌ها نیز دانشجویان به رشته‌هایی تمایل دارند که بازار کار بیشتر و پرسودتری دارند.

امام جمعه یزد تاکید کرد: اگر می‌خواهیم چالش‌های بزرگ کشور حل شود باید فرهنگ قناعت و چشم و دل سیری در میان افراد نهادینه شود.