عضو هیات علمی گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاد دانشگاهی با معرفی فناوری اکستروژن گفت: فناوری اکستروژن یکی از رایج‌ترین فرآیندهای صنعتی است که ویژگی‌های تغذیه ای و عملگری فرآورده های غذایی را بهبود می بخشد.

به گزارش صبح ساباط به نقل از گروه علم و آموزش ایرنا به نقل از جهاد دانشگاهی، شهرام بیرقی طوسی افزود: فناوری اکستروژن برای تهیه انواع مواد غذایی از جمله تنقلات، غلات آماده، ماکارونی، فرآورده‌های قنادی، غذای کودک، آرد پیش پخت شده، ترکیبات غذایی فوری، گوشت‌های آنالوگ، فرآورده‌های غنی از فیبر و غذاهای حیوانات خانگی استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: این فناوری به عنوان یک فرآیند مداوم و کوتاه مدت دارای مزایای بسیاری از جمله تطبیق پذیری، بهره‌وری بالا، هزینه کم، ضایعات کم، قابلیت تولید اشکال منحصر به فرد و فرآورده‌های با کیفیت است.

این پژوهشگر تصریح کرد: در فرآیند اکستروژن چندین عملیات از جمله مخلوط کردن، پختن، ورز دادن، برش دادن و شکل دهی با هم انجام می ‎شود. میزان رطوبت مواد، سرعت و پیکربندی ماردون، هندسه قالب و دما و زمان فرآیند متغیرهای مهمی هستند که کیفیت محصول را در پخت به روش اکستروژن تعیین می‌کنند.

بیرقی طوسی گفت: این فرآیند ساختارهای مولکولی و ویژگی های تغذیه ای مواد غذایی مانند ژلاتینه شدن نشاسته، شاخص گلیسمی، قابلیت هضم نشاسته، انحلال فیبر، دناتوره شدن پروتئین‌ها، غیرفعال سازی آنزیم‌ها و عوامل ضد تغذیه‌‎ای نظیر مهارکننده‌های آنزیم و سموم، کاهش تعداد میکروبی، اصلاح چربی و قابلیت هضم و ارزش بیولوژیکی پروتئین‌ها را بهبود می‌‎بخشد. با این حال، زمان کوتاه فرآیند، واکنش‌های ناخواسته مانند تجزیه ترکیبات زیست فعال را کاهش می‌‎دهد.

عضو هیات علمی گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: در مجموع فرآیند اکستروژن یک روش فرآوری همه کاره و پرکاربرد در صنایع غذایی است که برای تولید محصولات باکیفیت با خواص عملکردی و تغذیه‌ای مطلوب، باید بر اساس ماهیت مواد اولیه و محصول نهایی مورد نظر بهینه شود.

آخرین دستاوردهای پژوهشگران جهاددانشگاهی خراسان رضوی روز جمعه در «دومین کنگره بین‌المللی تغذیه» ارایه شد. کنگره بین‌المللی تغذیه؛ از مطالعات علوم پایه تا تحقیقات بالینی با همکاری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با حضور محققان داخلی و خارجی برگزار شد.

معصومه مهربان و الناز میلانی از دیگر اعضای هیات علمی این پژوهشکده به ترتیب در خصوص « مروری بر ویژگی‌های تغذیه‌ای کینوا و کاربرد آن در غنی سازی فرآورده‌های غذایی» و «فناوری تولید مکمل فیبری فراسودمند از فرآورده های جنبی کشاورزی و صنایع غذایی» در این کنگره سخنرانی کردند.

انتهای پیام/