نزدیک به ۵۰ جایگاه در بوستان مقابل ساختمان شهرداری مرکزی کرمان از یازدهم مهرماه مستقر شده‌اند تا به همه مصرف نان کامل را یادآوری کنند و بگویند اگر روزی یک قرص نان سالم بخورند، نیازی به قرص دیگر نیست.

صبح ساباط- وارد شهر کرمان که بشوید و از هر خیابان و گذری که عبور کنید، بنرهای خوش آب و رنگ جشنواره نان که با طرحی زیبا و گندمگون، حضور یک ایران را در جشنواره نوید می‌دهد به چشم می‌خورد. بیلبوردهای شهری در جای جای دیار کریمان و پایتخت مقاومت جهان اسلام شما را به محلی که قوت غالب مردم ایران با دستان زحمتکش و توانمند ده‌ها زن و مرد ایرانی طبخ می‌شود، فرامی‌خوانند.

درست در مرکزی‌ترین نقطه شهر کرمان، مقابل ساختمان شهرداری مرکزی و در بوستان شورا، بساط نان و تنور داغ برای همه مردم ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب پهن شده است. اگر گذر شما در آغازین روزهای پاییزی و میانه ماه مهر به یکی از بلوارها یا خیابان‌های فلسطین، ابوحامد، شورا، پلیس و میدان‌های بسیج و شورا بیفتد، حتماً بوی نان تازه به مشامتان می‌رسد.

همین کافی است تا مسیرتان را عوض و بوستان شورا را بالا و پایین کنید تا به تنوع نان در ایران زیبا از خراسان‌های سه‌گانه، گیلان، یزد، لرستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان پی ببرید.

نزدیک به ۵۰ جایگاه در بوستان مقابل ساختمان شهرداری مرکزی از یازدهم مهرماه مستقر شده‌اند تا به همه مصرف نان کامل را یادآوری کنند و بگویند اگر روزی یک قرص نان سالم بخورند، نیازی به قرص دیگر نیست.

در بیان ویژگی‌های مثبت جشنواره نان، همین بس که مردمانی از سراسر ایران در کرمان جمع شده‌اند تا با هر زبان، گویش و لهجه‌ای از اهمیت مصرف نان کامل بگویند.

داریوش ماهری، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کرمان در حاشیه برگزاری جشنواره با قدردانی از برگزارکنندگان، گفت: هدف از برگزاری جشنواره نان، رشد کیفی و معرفی نان‌های محلی بوده است.

وی ضمن خداقوت به حاضران، ادامه می‌دهد: نانوایان و جامعه آرد و نان کشور در این دورهمی بزرگ و به بهانه جشنواره نان، با یکدیگر بیشتر آشنا می‌شوند و فرصتی برای تعامل با فرهنگ‌ها و آئین‌ها فراهم می‌شود.

در بخش دیگری از محل برگزاری جشنواره، نانوای اصفهانی و کارشناس بهداشت در پروژه «غذای سالم برای جهان سالم» اقدام دستگاه‌های اجرایی کرمان برای برگزاری جشنواره را تحسین‌برانگیز می‌داند.

وی با اشاره به اینکه کرمان یکی از استان‌های استخوان‌دار در تولید نان‌های محلی است، می‌گوید: کرمانی‌ها همواره در مصرف نان سالم و کامل پیشتاز بوده‌اند و باید به مسئولان استان تبریک گفت.

امیر حسن‌زاده، معاون اقتصادی استاندار کرمان نیز برای بازدید از غرفه‌های جشنواره حاضر شده بود، وی با بیان اینکه مصرف نان سالم در خانه‌های کرمانی‌ها آغاز شده است، اظهار می‌کند: قصد داریم با برگزاری جشنواره نان، این فرهنگ را جامعیت بخشیم.

محمد نخعی، از انجمن صنفی کارخانجات آرد استان کرمان و هرمزگان می‌گوید: آشنایی مردم با پخت نان و فواید سبوس، اقدامی ارزشمند است که مورد توجه سیاست‌گذاران این رویداد قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تغییر ذائقه مردم کار دشواری است، ادامه می‌دهد: مردم باید به غنی بودن نان و مصرف نان سبوس‌دار که می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌ها و سلامت خانواده‌ها مؤثر باشد، توجه بیشتری کنند.

در نخستین جشنواره ملی نان، نمایندگانی از روستاها و شهرستان‌های انار و زرند در استان کرمان نیز حضور دارند و بازدیدکنندگان با نحوه پخت انواع نان محلی و سنتی آشنا می‌شوند.

باید به شهرداری و شورای اسلامی شهر، اداره کل غله و خدمات بازرگانی، استانداری، فرمانداری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و تمام کسانی که برای روشن نگه‌داشتن چراغ جشنواره به صورت شبانه‌روزی تلاش کرده‌اند، دست مریزاد گفت.

اگر شما هم دلتان برای تماشای این همه رنگ و بوی زندگی می‌تپد، می‌توانید تا چهاردهم مهرماه همه‌روزه از ساعت ۱۵:۰۰ تا ۲۱:۰۰ به بوستان شورا واقع در ضلع غربی شهرداری مرکزی کرمان سر بزنید.

اینجا علاوه بر نان و تنور داغ، غرفه‌های صنایع‌دستی، موسیقی نواحی و محلی، بازی و سرگرمی برای کودکان و سایر خدمات فرهنگی، اجتماعی برای بازدیدکنندگان مهیا شده است.

یادداشت ویژه خبرنگار صبح ساباط:

چندی پیش با توجه به خواص بی شمار نان کامل و سبوس گندم برآن شدم تا با توجه به اینکه نانوایی های یزد نان بدون سبوس دارند و برای دوری از دردسر خرید گندم و آرد کردن، فقط سبوس گندم را جداگانه خریداری نموده و در منزل هر از گاهی استفاده نمایم.

با نماینده آرد …. در شهر یزد تماس گرفتم تا از قیمت آن مطلع شوم، فروشنده اظهار داشت: مدتی است کارخانه آرد اصلا سبوس گندم را عرضه نمی کند.

با توجه به آشنایی نزدیک با یکی از نانواها به ایشان درخصوص راهنمای تهیه سبوس گندم مراجعه کردم، ایشان هم اظهار داشت: عرضه سبوس گندم در نانوایی ها ممنوع است و گاهاً بازرسان حتی نانوایی را دراین خصوص بازرسی می کنند.

به اینترنت سری زدم تا خرید آنلاین داشته باشم؛ قیمت ها جواب سوالم را داد: سبوس گندم برای دام از کیلویی ۱۶٫۰۰۰ تومان، سبوس گندم کامل، سبوس گندم غنی شده، سبوس گندم گیاهی، و انواع و اقسام سبوس گندم وجود داشت از کیلویی ۲۹٫۰۰۰ تومان تا ۱۶۵ و ۲۰۰،۰۰۰ تومان و حتی غنی شده بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ تومان هم به چشم می خورد.

صد البته که مقرون به صرفه است گندم را هم مانند شیر تفکیک کرد و هرکس طالب بود قسمت کامل آن را جداگانه به قیمت مضاعف نه قیمت گندم خریداری کند.

آفرین به همت مسئولان شهر کرمان که گویا جهاد اکبر کرده اند.

از آنجا که فرماندار و استاندار محترم یزد پیشرو در انجام کارهای اصولی و درست و متفکرانه می باشند دور از دسترس نیست که این قرق غلط کارخانه های آرد استان و نانوایی ها را در جهت تامین سلامتی مردم از راه ابتدایی ترین ماده غذایی شکسته و از آنجا که نانوایی ها و نان یزد (نان تنوری، کماچ، سوروک و …) جزء نان های برتر و کامل محسوب می شود هموار کردن راه برای مضاف نمودن سبوس و غنی تر کردن و کامل کردن نان یزد با توجه به قیمت بالای گوشت و … و با توجه به اینکه نان اولین، در دسترس ترین و ابتدایی ترین غذا برای همه اقشار است در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام/