معاون فنی مرکز بهدات استان گفت: شیوه صحیح زندگی که منجر به سالمندی سالم و فعال می‌شود، روشی است که باید از مراحل اولیه جنینی آغاز شود تا بتوان از عوارضی مانند معلولیت‌ها و بیماری‌های مزمن در دوران سالمندی پیشگیری کرد.

به گزارش صبح ساباط؛ مسعود شریفی معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به آمار جمعیت سالمندی در استان یزد گفت: در حال حاضر ۹.۸ درصد جمعیت استان یزد را سالمندان تشکیل می دهند.

شریفی اظهار کرد: بر اساس سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۵، جمعیت سالمندان ۶۰ سال به بالا در استان یزد ۸.۸ درصد و بر اساس سامانه سیب وزارت بهداشت، تا پایان سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۳۲ هزار نفر یعنی ۹.۸ درصد کل جمعیت استان را سالمندان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به روز جهانی سالمند گفت: شیوه صحیح زندگی که منجر به سالمندی سالم و فعال می‌شود، روشی است که باید از مراحل اولیه جنینی آغاز شود تا بتوان از عوارضی مانند معلولیت‌ها و بیماری‌های مزمن در دوران سالمندی پیشگیری کرد.

شریفی ادامه داد: مراقبت‌های بهداشتی – درمانی که سالمندان به آن نیاز دارند، امر مهمی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات ناشی از تغییرات دوران سالمندی را کنترل و سلامتی سالمندان را حفظ کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در مراکز بهداشتی استان خدمات متعدد برای سالمندان به صورت رایگان ارائه می‌شود که شامل برنامه بهبود شیوه زندگی سالم (آموزش شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی)، غربالگری مراقبت از نظر فشارخون (۶۰ سال و بالاتر)، غربالگری تغذیه در سالمندان و غربالگری افسردگی سالمندان (۶۰ سال و بالاتر) است.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد یادآور شد: همچنین مراقبت از نظر خطر سقوط و عدم تعادل در سالمندان (۶۰ سال و بالاتر)، پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی از طریق خطرسنجی و مراقبت ادغام یافته دیابت، فشارخون بالا و اختلالات چربی‌های خون و برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ از دیگران خدمات رایگان و قابل ارائه به سالمندان است.

گفتنی است؛ هشتم تا ۱۴ مهرماه هفته تکریم و منزلت سالمندان با شعار «تحقق وعده‌های اعلان جهانی حقوق سالمندان» تعیین و نامگذاری شده است.