دبیر فراکسیون گردشگری مجلس با اشاره به اینکه ظرفیت جذب گردشگر داریم ولی براحتی از کنار آن عبور می کنیم، گفت: شرایط سختگیرانه میراث فرهنگی، مردم را از زندگی در بافت تاریخی منصرف می کند.

به گزارش صبح ساباط؛  بررسی میدانی مشکلات محله مصلی عتیق با حضور محمد صالح جوکار نماینده مردم شریف شهرستان های یزد، اشکذر، زارچ و بخش ندوشن و همراهی جمعی از مسئولان استانی در حسینیه مصلی عتیق یزد برگزار شد.

دبیر فراکسیون گردشگری مجلس در این جلسه با تاکید بر اینکه مردم برای زندگی نیازمند امنیت و آرامش در محلات سطح شهر هستند، گفت: هر موضوعی که سبب برهم زدن آرامش مردم محلات شود باید از سوی دستگاه های مربوطه رسیدگی و برطرف شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد افزود: با توجه به کمبود فضای سبز و پارکینگ در محلات قدیمی مثل محله مصلی عتیق، این فضاها باید با جانمایی صحیح و درست به شکلی ایجاد شود که به بافت تاریخی صدمه وارد نشود.

جوکار عنوان کرد: بافت تاریخی بعلت مهاجرت مردم و نبود امکانات و ارائه خدمات، به محلی برای زندگی اتباع تبدیل شده و ساکنین قدیمی، این محلات را تخلیه کرده اند.

وی اظهار داشت: اگر بافت تاریخی در دست اتباع خارجی باشد، ساکنین قدیمی دیگر تمایلی به حضور در این مناطق نخواهند داشت؛ بافت در صورتی ارزش دارد که مورد استفاده مردم قرار گیرد وگرنه تخلیه این مناطق سبب تخریب آن خواهد شد.

نماینده مردم ضمن انتقاد از وضعیت موجود در بافت تاریخی شهر جهانی یزد، افزود: اینکه ساکنین بافت تاریخی این مناطق را رها کنند و غالب ساکنین آن، اتباع باشند و بافت هم در حال تخریب، اصلا قابل قبول نیست و باید به شکلی برنامه ریزی کرد تا شکل سنتی بافت تاریخی با حضور مردم احیا شود.

دبیر فراکسیون گردشگری مجلس با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری مورد استقبال کشورها قرار گرفته و از آن به بهترین شکل بهره می برند، گفت: ما در سطح کشور و بالاخص شهر جهانی یزد، ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر داریم ولی به راحتی از کنار آن عبور می کنیم و توجهی به آن نداریم.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه میراث فرهنگی باید شرایط سهل گیرانه تری برای حضور و زندگی مردم در بافت تاریخی اتخاذ کند، عنوان کرد: در حال حاضر زمینه حضور مردم در بافت تاریخی برای زندگی وجود دارد ولی چون شرایط میراث فرهنگی سختگیرانه است، مردم منصرف می شوند.

گفتنی است؛ تعمیر و بهسازی بافت تاریخی ازجمله بقعه، کاروانسرا و آب انبار محله مصلای عتیق با همکاری شهرداری و میراث و معتمدین محله، ارائه بسته ورزشی کامل مورد نیاز به محله جهت استفاده جوانان و نوجوانان محله و رفع مشکل روشنایی پارکینگ های ایجادی و خیابان اصلی و گذرهای محله توسط شرکت توزیع برق وساخت زمین چمن مصنوعی و آزادسازی دسترسی وایجاد پارکینگ دو هزار و پانصد متر مربع و تعیین تکلیف زمین ۱۰۰۰ مترمربع با کاربری مذهبی و تامین امنیت توسط فرمانده انتظامی از جمله مصوبات این جلسه بود.