رئیس کل دادگستری یزد گفت: سلب حیات از انسانی که حق حیات دارد از سخت ترین جنایت هاست، لیکن شایسته است مواردی که قتل بصورت هیجانی رخ داده با تصمیم قبلی نبوده سعی در اصلاح ذات البین از طریق گفتگو صورت گیرد.

به گزارش صبح ساباط، غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: با تلاش مجموعه شورای حل اختلاف و اخذ گذشت از اولیاء دم، یک جوان که شش سال از عمر خویش را در زندان به انتظار قصاص نفس گذرانده بود، به زندگی لبخند زد.
غلامعلی دهشیری در این رابطه بیان داشت: فردی که در پی یک اتفاق هیجانی مرتکب قتل نفس شده بود پس از طی مراحل دادرسی به قصاص نفس محکوم شده بود که با ارجاع موضوع به شعبه شورای حل اختلاف مستقر در زندان مرکزی با مساعی و مذاکرات اعضاء و کارکنان شورای حل اختلاف با اولیاءدم پرونده، سرانجام خانواده مقتول رضایت بی قید و شرط خود را اعلام و قاتل از چوبه دار نجات و به آغوش خانواده خویش بازگشت.
این مقام قضایی اظهار داشت: سلب حیات از انسانی که حق حیات دارد یکی از سخت ترین جنایت ها است، لیکن از طرف دیگر با تأکید بر عفو، گذشت و صفح که در آیات و روایات به آن اشارات فراوانی شده است شایسته است در مواردی که نحوه وقوع حادثه با سبق تصمیم نبوده و بصورت هیجانی رخ داده است سعی در اصلاح ذات البین از طریق مذاکره و گفتگو صورت گیرد.
وی بیان داشت: لازمه افزایش صفا و صمیمیت، گسترش و توسعه فرهنگ صلح، سازش و عفو در جامعه همراه با اقناع افکار عمومی است.

انتهای پیام/