وزیر نیرو در افتتاح عملیات اجرایی انتقال خط دوم آب از دریا به یزد از انتقال آب دریای عمان و خلیج فارس به استان های اصفهان، کرمان و سیستان بلوچستان هم خبر داد.

به گزارش خبرنگار صبح ساباط در سفر رئیس جمهور به یزد، ساعتی قبل، محرابیان وزیر نیرو در آیین افتتاح بزرگترین پروژه انتقال آب تاریخ انقلاب اسلامی با تبریک به مردم و استان های بهره مند از آب دریا اظهار داشت: عملیات اجرایی انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان آغاز شده است و آبگیر ها در حال انتقال است و آخرین پیشرفت پروژه هشت درصد در طول چند ماه اخیر بوده است.

وی، تصریح کرد: در فلات مرکزی هم امروز شاهد احداث دو خط بزرگ هستیم که امروز عملیات اجرایی آن شروع شد و خط اول که در سال های ۸۸ و ۸۹ اغاز شد به مرور به بهره برداری رسید و امیدواریم آب شیرین کن دوم هم به بهره برداری برسد.

وزیر نیرو، ادامه داد: خط دوم پیش بینی چهار سال است و رئیس جمهور امروز تسریع این پروژه را خواستار شدند.

محرابیان، گفت: خط اول انتقال آب به استان یزد به بخش صنعت اختصاص یافته بود ولی ۵۰ درصد خط دوم خارج از صنعت و به مصارف شرب هم خواهد رسید.

وی، از انتقال آب خلیج فارس به صورت مجزا و اختصاصی برای استان اصفهان خبر داد و افزود: این خط سوم از شرق بندرعباس از منطقه سیریک شروع شده و در طول ۲۴ ماه به صورت موقت به خط موجود متصل می شود و از ظرفیت خالی دو خط اول  به صورت موقت استفاده می کنیم و بعد به صورت مستقل و مجزا فعال می شود.

افتتاح ۱۶ پروژه صنعت آب و برق به یزد

وزیر نیرو اظهار داشت: رئیس جمهور به منظور افتتاح ۱۶ پروژه صنعت آب و برق به یزد سفر کرده اند که در این مراسم شاهد افتتاح دو مخزن بزرگ هستیم که تاب آوری یزد را به مدت هفت ساعت افزایش می‌دهد و در کنار آن دو پروژه آب چرخانی برای استفاده از پساب استان برای مصرف صنعتی مدنظر است.

محرابیان تصریح کرد: افزایش شش برابری میزان آب شیرین‌کن‌ها در کشور و افتتاح پروژه خط انتقال از دریا موجب تأمین آب پایدار برای یزد است.

وی افزود: تعداد زیادی پروژه‌های برقی، خطوط انتقال و سایر پروژه ها نیز اجرا شده است و  خط پدافندی آب شرب یزد از خط موجود انتقال از دریا در یک زمان بسیار کوتاه اجرا شد و با افتتاح خط دوم شاهد تأمین پایدار آب شرب استان یزد خواهیم بود.

وزیر نیرو افزود: شروع عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب دریا به فلات مرکزی نیز یک اتفاق مهم است که برای تامین آب، دو کلان پروژه را در دستور کار قرار دادیم که اولین آن مدیریت مصرف است.

محرابیان گفت: پیش بینی شده میزان آب شیرین کن‌ها را تا شش برابر افزایش دهیم که تا پایان فعالیت دولت این آب شیرین کن‌ها به تدریج افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/ص*