وزیر اقتصاد گفت: امیدواریم تا فروردین ماه رکورد بی سابقه ۱۰۰۰شرکت دولتی شفافیت در سامانه کدال را پشت سر بگذاریم که کمک شایانی به اصلاح مدیریت، ضعف بهره‌وری، تصمیمات غلط و مفاسدی که در برخی از شرکت‌های دولتی در سنوات گذشته وجود داشته است، خواهد کرد.

به گزارش صبح ساباط؛ سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیأت دولت از ادامه سیاست شفافیت اقتصادی و صورتهای مالی بخش های دولتی خبر داد و اظهار کرد: در روز شنبه هفته آینده صورت مالی ۲۰۷ شرکت دولتی عمدتاً وابسته به بانک های کشور برای نخستین بار منتشر می‌شود که در کنار نزدیک به ۴۰۰ عنوان شفافیت شرکت‌های پیشین به بیش از ۶۰۰ مورد انتشار خواهد رسید.

خاندوزی با اشاره به درخواست از رییس قوه قضاییه برای بهره مندی از ظرفیت قضات بازنشسته و سایر حقوقدان ها در موضوع معوقات مالیاتی گفت: حدود یک میلیون پرونده از معوقات مالیاتی به ارزش حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان در هیئت های بررسی مالیاتی به دلیل کمبود وقت قضات شاغل معطل مانده بود، درخواست شد از قضات بازنشسته و سایر حقوقدان ها استفاده کنیم.

خاندوزی خاطر نشان کرد: همانطور که در حوزه اموال تملیکی نقشی که حضور قضات و آرای جدید ایفا کرد توانستیم ۱۰۰۰ خودرو و ۲۰ هزار میلیارد تومان از مجموع دارایی های انبارهای کشور را تعیین تکلیف کنیم امیدواریم در حوزه مالیاتی هم با اراده ای که در قوه قضاییه وجود دارد مسئله معوقات مالیاتی را که سالها  به عنوان یکی از  دردهای مزمن مطرح است در یک اقدام انقلابی به سرو سامان برسانیم.

وزیر اقتصاد همچنین در پاسخ به ادعای رئیس دولت قبل مبنی بر پر بودن خزانه و وضعیت مطلوب ذخایر ارزی گفت: ارقامی که درباره موجودی خزانه گفته می‌شد درست نیست البته درباره ذخایر ارزی بانک مرکزی در تمام سال‌های گذشته همه روسای بانک مرکزی از سال ۸۹ تا امروز کمک کردند که این اتفاق بیفتد اما آنچه به طور خاص درباره وضعیت خزانه گفته می‌شد درست نیست.

وی افزود: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم نه تنها خزانه خالی بود بلکه بالاترین میزان استقراض و تنخواه از بانک مرکزی به میزان ۵۴ هزار میلیارد تومان انجام شده بود.وزیر اقتصاد تاکید کرد:  خزانه خالی نبود بلکه  خزانه ۵۴ هزار میلیارد تومان منفی بوده و بخش زیادی از اوراق دولتی که باید تا آخر سال به فروش می‌رفت در همان ۶ ماهه‌ی اول واگذار شده  و  از همه ظرفیت‌ها استفاده شده و  خزانه خالی در شهریور ماه تحویل دولت سیزدهم شد.

وی ادامه داد: ما ناچار شدیم برای مهر ماه سال گذشته اجازه فروش اوراق بیش از سهم بودجه بگیریم چرا که فراتر از آنچه باید تا اسفند ماه فروخته می‌شود، در ۶ ماهه اول به فروش رفته و تمام ظرفیت روز ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به پایان رسیده بود.

با افزایش شفافیت در اقتصاد بروز شایعات عادی است

وی در واکنش به شایعات درمورد جداشدن خود از دولت گفت: با توجه به نوع عملکردی که وزارت اقتصاد در مورد تغییر منافعی که سالها به گروه‌های مختلف می‌رسید داشته است؛ اگر عده‌ای  یک صدم آن منابع را بخواهند برای تخریب وزارت اقتصاد خرج کنند باید به آنها حق داد و با افزایش شفافیت در اقتصاد بروز شایعات عادی است.

خاندوزی افزود: اما از باب اطلاع رسانی عرض می‌کنم  در همین یک‌سال و چند ماهی که از شروع به کار دولت گذشته است، رکورد ۵۰ درصد افزایش مؤدیان را شاهد بودیم که این یعنی کاهش شدید فرارهای‌ مالیاتی که از زمان قاجار تا امروز این میزان کشف فرار مالیاتی تقریبا بی سابقه است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: دست‌یابی به رکورد ۱۸۰ هزار مجوز کسب‌و کار آنلاین بدون اینکه مردم و کارآفرینان نیاز داشته باشند به ادارات تردد کنند (که در نتیجه این رفت و آمدها فساد شکل می‌گیرد) از دستاوردهای وزارت اقتصاد بوده است.

خاندوزی گفت: رکورد بزرگترین واگذاری های تاریخ کشورما در این دوره بوده است؛ ۱۰۸ هزار میلیارد تومان به شکل کاملا شفاف، رقابتی و بورسی واگذار شد، رکورد انتشار ۶۰۰ صورت مالی شرکت دولتی که برای اولین بار منتشر شد و برای همه مردم شفاف شد.

وی افزود:‌ رکورد هوشمند کردن یارانه آرد کشور؛ فقط در یک استان بابت اجرای این طرح روزانه هزار تن صرفه جویی آرد در کشور را داشتیم بدون اینکه به قیمت نان اضافه شود. کمترین میزان استقراض خزانه کشور از بانک مرکزی در سالهای گذشته مربوط به امسال هست که شاهد آن هستیم.

خاندوزی گفت:‌ از موارد دیگری هم می‌شود در این مورد نام برد؛ تعیین تکلیف ۱۰ سال انبارهای اموال تملیکی که نزدیک به بیست هزار میلیارد تومان ارزش داست و شاهد رشد ۵۰۰  درصدی آن نسبت به سال گذشته هستیم.وزیر اقتصاد تصریح کرد: این عملکرد یک سال  و چند ماهه را مقایسه کنید با کل عملکرد وزارت اقتصاد در دوره گذشته و سپس با صاحب نظران صحبت کنید،  فکرمی‌کنم این شایعات به زودی تمام شود.