مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در دیدار با مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد دیدار بر تعامل دو دستگاه برای معرفی هرچه بیشتر کتابخانه‌های عمومی و خدمات متنوع آنها تأکید شد.

به گزارش صبح ساباط؛ محسن رفیعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد با حضور در دفتر مدیرکل صدا و سیمای یزد با احسان کریمی میبدی دیدار و گفت‌‌وگو کرد و با اشاره به این‌که نگاه به کتابخانه‌ها همچنان سنتی است؛ تصریح کرد: بسیاری از مردم هنوز هم خدمات کتابخانه‌ها را در قالب امانت کتاب و ارائه سالن مطالعه می‌دانند، در حالی‌که در سال‌های اخیر حدود ۴۰ خدمت جدید در کتابخانه‌های عمومی ارائه می‌شود.

رفیعی افزود: در یک دهه گذشته نگاه نهاد کتابخانه‌های عمومی به جایگاه کتابخانه و نقش آن در فعالیت‌های فرهنگی، تغییر ساختاری داشته است و کتابخانه‌ها در این دوره به پاتوق‌های فرهنگی اجتماعی تبدیل شده‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به ارائه ۳۰ خدمت در کتابخانه مرکزی یزد عنوان داشت: بخش نابینایان، بخش ناشنوایان، گالری، بخش نسخ خطی، پیک کتاب و یک‌سری بخش‌های تخصصی دیگر از جمله خدماتی است که جدیداً در کتابخانه‌ها ارائه و طبقات مختلف جامعه را شامل می‌شود.

رفیعی با اشاره به این‌که خدمات کتابخانه‌های عمومی به درستی به جامعه معرفی نشده است، خواستار تعامل هرچه بیشتر دستگاه‌های مختلف هم‌چون صدا و سیما برای معرفی کتابخانه‌ها، خدمات متنوع کتابخانه‌ای و نویسندگان مطرح به آحاد جامعه شد.

کریمی مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد نیز در این دیدار توجه به ظرفیت فضای مجازی و رسانه‌های نوین برای تبلیغ و معرفی کتاب به جامعه را ضروری دانست و گفت: وقتی صحبت از کتاب می‌شود، یکی از جنبه‌های آن آثار مکتوب است، اما کتاب‌های صوتی و کتاب‌های دیجیتال نیز از جمله ظرفیت‌های جدیدی هستند که می‌توانند در حوزه کتاب و کتابخوانی استفاده شوند.

وی از آمادگی همه بخش‌های صدا و سیمای مرکز یزد برای معرفی کتاب‌های مفید و آشنا کردن هرچه بیشتر مردم با کتابخانه‌های عمومی خبر داد و بیان داشت: در زمینه معرفی کتاب‌ها، کتابخوانان برجسته، نویسندگان بومی و برنامه‌های متنوع فرهنگی کتابخانه‌ها می‌توانیم با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی و در قالب برنامه‌های مستقل و یا بخش‌هایی از برنامه‌های زنده تلویزیونی اقدام کنیم.

کریمی در بخش پایانی سخنان خود همکاری در برگزاری رویدادهای فرهنگی مرتبط با کتاب و کتابخوانی را از دیگر زمینه‌های مهم برای تعامل با کتابخانه‌های عمومی دانست و خاطرنشان کرد: معرفی و توجه به کتابخانه‌های روستایی می‌تواند به‌طور ویژه در دستور کار قرار گیرد، چراکه این امر در راستای تحقق سیاست عدالت رسانه‌ای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.