مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد گفت: اقدامات حفاظتی که در مرکز استان یزد در مورد منابع آبی انجام می شود باید الگویی برای سایر شهرستان ها و کل استان باشد.

به گزارش صبح ساباط؛ محمد مهدی جوادیان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در جلسه شورای حفاظت شهرستان یزد که در راستای برنامه های رویداد آبی با حضورمعاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری یزد، رییس اداره منابع آب شهرستان های یزد و اشکذر و سایر اعضاء برگزار شد؛ با تشکر از اقدامات خوب و شاخص حفاظتی که تاکنون با همکاری اعضا و کشاورزان انجام شده گفت: این اقدامات باید الگویی برای دیگر شهرستان ها و دستگاه های اجرایی باشد.

جوادیان زاده ادامه داد: اقدامات حفاظت از منابع آب که حقوق عامه است و هم نسل حاضر و هم نسل آینده از آن بهره مندند با احترام به همه بخش ها(کشاورزی،صنعت و خدمات و شرب و بهداشت) و رعایت حقوق همه آنها ها باید در اولویت باشد چرا که تنها منبع پایداری استان همین منابع موجود است که اگر آنها هم ناپایدار شوند دیگر آینده ای برای یک یزدی نخواهد ماند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به داستان غم انگیز افت آب های زیرزمینی در درشت های استان و افت ۲۱متری در دشت یزد اردکان بعد از ممنوعه شدن آن در سال ۱۳۴۶ گفت: متاسفانه این آمارنشان می دهد که پس ازاعلام ممنوعه شدن این دشت،افت آب های زیرزمینی همچنان اتفاق افتاده و این بدان معناست که اقدامات حفاظتی تعریف شده در گذشته چندان کارگر نبوده است.

وی با قدردانی از کشاورزانی که در نصب کنتور هوشمند همراهی کرده اند نصب ۹۹درصدی کنتور هوشمند چاههای کشاورزی در شهرستان یزد را موفق خواند و با بیان اینکه ۷۵درصد چاههای صنعتی این شهرستان نیز به کنتور هوشمند مجهز شده اند گفت:در مورد آمار باقیمانده باید اقدام فوری انجام شود تا تبعیض و ظلم درحق بهره بردارانی که قانون مدار بوده اند صورت نگیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد بر مشاهده مواردی ازآبیاری فضای سبز در ساعات اوج مصرف آب نیز انتقاد کرد و گفت: شهرداری یزد باید دررعایت مدیریت مصرف، الگویی برای شهروندان باشد و ساعت آبیاری را به زمان هایی از شبانه روز که کمترین تبخیر اتفاق می افتد موکول نمایند.

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری یزد نیز با تشکر از اقدامات حفاظتی انجام شده بر همکاری و هماهنگی دستگاههای اجرایی برای انجام هرچه بهتر و بیشتر این اقدامات تاکید کرد.

شایان ذکر است؛ در ابتدای این جلسه رییس اداره منابع آب شهرستان های یزد و اشکذر گزارشی از وضعیت منابع آب یزد ارائه داد.

همچنین در راستای این رویداد، بازدیدی با فرماندهی نیروی انتظامی استان صورت گرفت.