وزیر کشور بر پایش تحولات جمعیتی توسط سازمان ثبت احوال تاکید کرد و گفت: اکنون در بحران جمعیتی قرار داریم و باید در گذشته تحلیل های درست جمعیتی ارائه می شد.

به گزارش صبح ساباط؛ احمد وحیدی وزیر کشور کابینه سیزدهم در مراسم گرامیداشت روز ملی ثبت‌احوال و رونمایی از پایگاه اطلاعات خانوار و برخی طرح‌های هویتی کشور این مطلب را مطرح کرد.

وحیدی افزود: باید در گذشته تحلیل‌های درست جمعیتی ارائه می‌شد تا الان با این بحران مواجه نباشیم. ما زمان زیادی را در این مورد از دست داده‌ایم و باید تلاش‌ کنیم که این بحران جمعیتی جبران شود.

وزیر کشور ادامه داد: سازمان ثبت احوال باید تحولات جمعیتی را پایش کند و به دستگاه‌های مختلف این تحلیل‌ها را ارائه دهد تا دستگاه‌های تصمیم گیر براساس تحلیل‌ها برنامه‌ریزی و سیاستگذاری داشته باشند.

وحیدی اضافه کرد: سازمان ثبت احوال از نظر قدمت یک سازمان قدیمی است اما از نظر کارکرد یک سازمان به‌روز است. سازمان ثبت احوال با سن بیش از یکصد سال با بکارگیری فناوری‌های روز، یک سازمان پیشرو است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان ثبت احوال همواره باید یک سازمان پیشرو دانش بنیان و بهره‌ور با توجه به موقعیت‌های خود باشد؛ اصولا اطلاعات جمعیتی برای هر کشور از اطلاعات زیربنایی و مهم محسوب می‌شود.

وزیر کشور اظهار کرد: اگر آمایش سرزمین را یک رکن مهم برای همه تحولات و پیشرفت درنظر بگیریم، یک رکن مهم این آمایش، مقوله جمعیت و هر برنامه‌ای است که به مسائل هویتی مربوط می‌شود و در سازمان ثبت‌احوال به انجام می‌رسد.

وحیدی با اشاره به پایگاه سببی و نسبی ثبت احوال گفت: شناسایی ریشه‌های هویتی و تاریخی ما بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم از طریق اقدام ثبت احوال، به گذشته‌های دورتر هم برگردیم.
مهاجرت، هرم جمعیتی را نامتوازن کرد

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به مساله مهاجرت هم اشاره کرد و گفت: برخی از این مهاجرت‌ها ممکن است لازم باشد اما بخشی از مهاجرت ها ضروری نیست؛ از جمله مهاجرت از روستا به شهرهای کوچک و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و از آنجا به کلانشهرها.

وحیدی تصریح کرد: ما اکنون با هرم جمعیتی نامتوازن روبرو هستیم و این تحلیل‌ها باید در گذشته انجام می شد. این تحلیل‌ها می‌تواند سیاست‌های کلان کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

وی تاکید کرد: معتقدم باید اطلاعات هویتی هر فرد با اطلاعات مکانی فرد همراه باشد.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: بسیاری از قوانین دیگر هم برای اجرای صحیح، نیازمند اطلاعات دقیق سازمان ثبت‌احوال دارد. به طور مثال تشویق هایی برای فرزندآوری در شهرهایی با نرخ باروری ۲.۵ و اجرای این مشوقات موکول به اطلاعات سازمان ثبت‌احوال بود که اکنون این اتفاق در مدت زمان کوتاه افتاده است.

وحیدی ادامه داد: سازمان ثبت احوال با آحاد مردم ارتباط دارد و از سوی دیگر یک سازمان حکومتی است. شاید یکی از مردمی ترین سازمان‌ها، سازمان ثبت‌احوال است.
تعداد افراد دارای تابعیت مشکوک‌ زیر ۱۰۰ هزار نفر است

وزیر کشور در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تعداد افراد دارای تابعیت مشکوک زیر ۱۰۰ هزار نفر است، گفت: قرار بر این است که سازمان ثبت احوال به این افراد به‌طور موقت کارت شناسایی و هویت دهد.

وحیدی درباره اقدامات سازمان ثبت احوال برای افراد فاقد اوراق هویتی نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه در مورد ایرانی بودن یا نبودن این افراد محل تردید وجود دارد و باید مراحلی طی شود، ممکن است این فرایند طولانی باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین قرار بر این شد که سازمان ثبت احوال به این افراد به‌طور موقت کارت شناسایی و هویت دهد تا کارهای روزمره آنها برای دریافت خدمات دچار مشکل نشود و در زمان مناسب با قطعیت یافتن هویت ایرانی آن‌ها، شناسنامه و کارت ملی برای این افراد صادر شود.

شایان ذکر است؛ در این مراسم از با حضور وزیر کشور از «کارت شناسه» افراد فاقد شناسنامه رونمایی شد و به چند نفر از این افراد کارت شناسه تحویل داده شد.

همچنین رونمایی و افتتاح پایگاه اطلاعات خانوار روابط سببی و نسبی و رونمایی از سامانه تشخیص چهره سازمان ثبت احوال و ایجاد اداره کل امنیت فناوری اطلاعات و فضای مجازی این سازمان از دیگر برنامه‌ها بود.