استاندار یزد بر تهیه بسته عملیاتی تقویت و توسعه دیپلماسی اقتصادی و روابط تجاری استان در سطح بین الملل ظرف مدت یک ماه تاکید کرد.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استاندار یزد در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، یکی از رویکردهای استان  را دعوت از مسئولان کشوری در این نشست ها برشمرد و افزود: بر این اساس باید متناسب با دستور کارها، حداقل یکی از وزرا، معاونان یا دبیر کمیسیون های مربوطه در مجلس شورای اسلامی به نشست دعوت شوند تا روند پیشبرد برنامه ها و حل مسائل تسریع شود.

فاطمی افزایش بهره وری را یکی از موضوعات مورد پیگیری و تاکید استان عنوان و خاطرنشان کرد: قریب به ۴۰ درصد برنامه رشد اقتصادی استان مبتنی بر موضوع بهره وری است و باید برای افزایش حداکثری بهره وری در بخش های مختلف برنامه ریزی کرد.

استاندار یزد اظهارداشت: در تلاشیم مسائل استان به گونه ای پیگیری و برای آن ها برنامه ریزی شود تا به عنوان استان نوآور و بهره ور کشور مطرح شویم.

فاطمی با اشاره به ضرورت پیگیری تغییر ریل استان به سمت اقتصاد دانش بنیان خاطرنشان کرد: سهم تسهیلات دانش بنیان استان در سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان بوده اما بررسی ها حکایت از پرداخت بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تبیین لزوم تقویت دیپلماسی اقتصادی استان در سطح بین الملل پرداخت و افزود: عمده تمرکز استان در طول یک سال گذشته بر موضوعات اساسی نظیر تامین مالی پروژه انتقال آب از دریا به استان بود اما امسال عمده تمرکزها باید روی دیپلماسی اقتصادی و روابط تجاری، حضور پر رنگ در بازارهای هدف و تسهیل صادرات باشد.

استاندار یزد در ادامه بر تهیه بسته عملیاتی تقویت و توسعه دیپلماسی اقتصادی و روابط تجاری استان در سطح بین الملل ظرف مدت یک ماه تاکید کرد.

وی همچنین با بیان اینکه سرمایه گذاری در هرمزگان و سواحل مکران یکی از محورهای مهم برنامه هفتم توسعه و از برنامه های جدی نظام است، گفت: یکی از محورهای مهم مورد پیگیری در استان، سرمایه گذاری در سواحل جنوبی کشور است و استان یزد باید جایگاه خود در سواحل را پیدا و تثبیت کند.

فاطمی با تاکید بر اینکه نگاه ما در برنامه ریزی برای یزد و مسائل آن باید نگاه تمدنی باشد، تصریح کرد: برنامه ریزی های ما نباید تنها ناظر بر پیشبرد و حل مسائل امروز استان باشد بلکه باید برنامه ریزی های لازم در افق حداقل ۱۰۰ ساله برای حوزه های مختلف را داشته باشیم.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خوشنامی یزدی ها در طول تاریخ و ضرورت تقویت نظارت ها بر کالاهای تولیدی این استان بیان کرد: کالاهای تولیدی استان یزد سفیران تاریخ، تمدن و فرهنگ یزد هستند لذا کالاهای تولیدی استان باید منطبق بر استانداردها تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی شود.

فاطمی ادامه داد: یزدی ها از قدیم الایام به پاکدستی و صداقت شهره بوده اند ما باید از این امانت به ارث رسیده از گدشتگان صیانت و به درستی به نسل آینده منتقل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر جمع بندی مسائل و مشکلات گلخانه ها و برگزاری جلسه ای جهت اخذ تصمیمات لازم برای حل آن ها و برنامه ریزی جهت توسعه تاکید کرد.

استاندار یزد با بیان اینکه در برنامه یزد نوین، مهم تر از توسعه گلخانه ها، موضوع تولید محصولات رقابت ناپذیر است، گفت: رقابتی ناپذیری در گرو علم و فناوری است و کشورها و مرزهای جغرافیایی در آینده حفظ می شوند که که مجهز به دوبال علم و فرهنگ باشند بنابراین ما باید روی این دو حوزه به صورت ویژه سرمایه گذاری کنیم.

فاطمی در پایان یکی از راهبردهای استان را تبدیل به مرکز تولید بذر محصولات گلخانه ای و محصولات راهبردی کشور در راستای امنیت غذایی دانست و اظهارداشت: این راهبرد باید به صورت جدی توسط استان دنبال شود، قطعا تحقق این هدفگذاری برای استان تولید قدرت و اصالت خواهد کرد.