مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای یزد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون به منظور پیشگیری از سیلاب های احتمالی 15 کیلومتردیگر از رودخانه های استان لایروبی و پاکسازی شده است.

به گزارش صبح ساباط؛ ناصر کامیارفرد مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به سیل مرداد ماه و انباشته شدن رسوبات زیادی در بستر رودخانه ها گفت:با همیاری و همکاری دیگر ارگان ها نسبت به پاکسازی و لایروبی بخشی از این مسیل ها اقدام شده و لایروبی و پاکسازی بخش باقیمانده در حال انجام می باشد.

کامیارفر ادامه داد: جمع آوری مصالح مازاد بستر رودخانه ها از طریق دستورالعمل بند “ز” تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور برای محل هایی که متقاضی وجود داشته باشد در دستور کار قرار دارد تا ضمن جمع آوری مصالح مازاد رودخانه ای در قبال آن بتوان بخشی از مسیر رودخانه را نیز لایروبی و پاکسازی و در صورت بروز سیلاب بتوان از خسارات احتمالی جلوگیری نمود.

وی در این خصوص بر همکاری تنگاتنگ بین بخشی با این شرکت تاکید و آن را گامی بسیار مهم در مهار سیلاب برشمرد.

کامیارفرد انجام مطالعات موردی حد بستر و حریم رودخانه ها به تعداد ۱۱۸۲ مورد معادل ۶۵۰٫۵۹ کیلومتر و میله کوبی و رپرگذاری ۲۰ کیلومتر از حد بستر رودخانه را از دیگر اقدامات این شرکت در سال جاری برشمرد.

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای یزد با بیان اینکه رودخانه ها عوارض و پدیده های طبیعی هستند و هیچ فردی حق تخریب و تجاوز و از بین بردن آنها را ندارد از مردم خواست تا با همیاری و همکاری لازم با دهیاران و گروه گشت و بازرسی از ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه ها جلوگیری و از احداث پل های شخصی، غیر ایمن و بدون مجوز و یا احداث جاده یا راه دسترسی در بستر رودخانه ها خودداری کرده و مسیر عبور ایمن برای سیل را مهیا کنند تا از رسیدن خسارت سیل به شهر و روستا جلوگیری شود.