استاندار یزد از تشریک مساعی هیئات مذهبی استان در کمک رسانی به سیل زدگان و مساعدت در امر ساخت منازل مسکونی برای افراد بی خانمان شده در جریان سیل، قدردانی کرد و در بیان مهمترین پروژه پیش روی استان گفت که عملیات اجرایی پروژه انتقال آب از دریا به استان یزد در سفر قریب الوقوع رئیس جمهور آغاز می شود.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استانددار یزد در گردهمایی سرپرستان و پیرغلامان حضرت اباعبدلله الحسین (ع) هیئات مذهبی استان یزد، از تلاش های انجام شده توسط پیرغلامان و محبان سید و سالار شهیدان جهت برگزاری پرشور مراسم های سوگواری در ماه های محرم و صفر قدردانی کرد.

فاطمی در ادامه با اشاره به نقش آفرینی هیئات مذهبی استان در جریان جمع اوری ابعاد محتلف سیل اخیر گفت: از تشریک مساعی هیئات مذهبی استان در کمک رسانی به سیل زدگان و مساعدت در  امر ساخت منازل مسکونی برای افراد بی خانمان شده در جریان سیل، تشکر و قدردانی می کنم.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات انجام شده و در حال پیگیری در حوزه آب استان اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از پروژه های مهم سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به استان، آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب از دریا به استان محسوب می شود.

فاطمی افزود: در فاز اول اجرای پروژه مذکور در تلاشیم در مدت  دو و نیم سال، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از دریا به استان منتقل و مورد استفاده بخش های مد نظر قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به رویکردها و اقدامات استان در طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و اظهارداشت: بیش از ۱۰۸ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند که از این تعداد بیش از  ۴۵ هزار متقاضی تایید نهایی شدند.

استاندار یزد ادامه داد: در دهه های ۸۰ و ۹۰ پروژه های مسکن سازی به صورت آپارتمانی و متراژ هر واحد ۷۰-۸۰ متر مربع بود در حالی که با تصمیم گیری های انجام شده، متراژ واحدهای نهضت ملی مسکن به مقدار قابل توجهی افزایش یافت.

فاطمی با بیان اینکه آپارتمان نشینی با فرهنگ و اصالت یزدی ها سازگار نیست، گفت: بر این اساس برای اولین بار در کشور، در استان یزد تصمیم بر ویلایی سازی پروژه های نهضت ملی مسکن گرفته شد و هماهنگی های لازم برای تحقق آن صورت گرفت.

وی با اشاره به تامین زمین برای ۵۴ هزار خانوار در طرح نهضت ملی مسکن در استان یزد، گفت: براساس تصمیم گیری های انجام شده، متراژ واحدها در شهر یزد  به ۲۴۰ تا ۲۵۰ مترمربع، در منطقه حسن آباد یزد به ۳۵۰ مترمربع، در شهرستان های دارای زمین به ۲۵۰ مترمربع و در شهرستان های با محدودیت زمین  به ۱۸۰ تا ۲۰۰ مترمربع رسیده است.

استاندار یزد با بیان اینکه ۲۵ هزار نفر از واجدین شرایط طرح نهضت ملی مسکن از شهر یزد هستند، افزود: در این راستا پهنه هزار هکتاری در نظر گرفته شده که در حال حاضر طرح آماده سازی ۴۰۰ هکتار آن نهایی و اقدامات لازم انجام شده است.

فاطمی در ادامه از آغاز عملیات اجرایی ساخت پروژه مذکور در جریان سفر رئیس جمهور به استان  خبرداد و خاطرنشان کرد: این شهر  براساس معماری اسلامی_ ایرانی_ یزدی طراحی و پیاده سازی  خواهد شد و در طراحی های تمام پیوست های فرهنگی و اجتماعی دیده شده است.

وی با بیان اینکه  احداث ۲۵ هزار واحد در یک سایت، به منزله ایجاد شهر جدید در استان خواهد بود، اظهارداشت: این شهر جدید در شش مرحله تعریف شده و به زودی پلاک، بلوک و محله واحد مسکونی هر یک از افراد واجد شرایط اعلام می شود.

استاندار یزد در ادامه با اشاره به تلاش استان جهت  افزایش کیفیت و کاهش هزینه ساخت و سازها، اضافه کرد: به منظور عدم تحمیل فشار بر متقاضیان، واحدهای مسکونی به صورت کامل آماده و تحویل آن ها نمی شود بلکه اقدامات مربوط به سفت کاری، نماسازی و نصب درب و پنجره انجام و واحدها در اختیار افراد قرار می گیرد تا به مرور و متناسب با درآمد خود خانه را تکمیل کنند.

فاطمی در پایان از پیگیری های استان جهت افزایش سقف وام نهضت ملی مسکن و کاهش نرخ سود مربوط به آن خبرداد.