وزیر امور خارجه کشورمان د رمراسم سی امین سالگرد گسترش سازمان اکو گفت: تعمیق و گسترش همکاری های اقتصادی با همسایگان، کشورهای منطقه و کشورهای آسیایی از جمله اولویت های دیپلماسی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

به گزارش صبح ساباط؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم سی امین سالگرد گسترش سازمان همکاری اقتصادی (اکو) به تبیین اولویت های دیپلماسی اقتصادی کشورمان پرداخت.

متن سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

جناب آقای دبیرکل

سفرا و مقامات محترم

میهمانان گرامی، خانمها و آقایان

سلام علیکم

افتخار دارم از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران سی امین سالگرد گسترش سازمان همکاری اقتصادی (اکو) را به ملت ها و دولتهای محترم عضو، دبیرکل محترم سازمان و همکاران محترمشان تبریک عرض نمایم. مقدم کلیه میهمانان عزیز به این مراسم فرخنده را گرامی می دارم.

بی تردید پیوستن ۷ کشور جدید در سال ۱۹۹۲ نقطه عطف مهمی در تاریخ سازمان اکو بشمار می رود. سازمان اکو برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای بنیانگذار و میزبانِ دبیرخانه از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بهمین جهت، پیوستن ۷ کشورِ مهمِ پیرامونی به این سازمان با حمایت جدی و استقبال گرم ما روبرو شد.

تعمیق و گسترش همکاری های اقتصادی با همسایگان، کشورهای منطقه و کشورهای آسیایی از جمله اولویت های دیپلماسی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. سازمانهای چندجانبه و منطقه ای همچون سازمان اکو در این راهبرد از جایگاه مهمی‌برخوردارند و تقویت نقش و جایگاه آنها به عنوان شتاب دهنده به همکاریهای دوجانبه و تسهیل کننده توسعه اقتصادی منطقه مورد توجه و اهتمام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. خوشبختانه کلیه اعضای اکو نسبت به ظرفیتهای بالفعل و بالقوه فراوانِ سازمان اکو برای همکاری و همگرایی اقتصادی هم نظر هستند؛ ظرفیتهایی که قابل تحسین، چشم‌گیر و موثر می‌باشند.

بازار پانصد میلیونی و اقتصادهای هم افزا از منظر منابع انرژی، نیروی کار ماهر، شبکه‌های حمل و نقلی و ترانزیتی، امنیت غذایی، فنآوری و نوآوری، در کنار ریشه‌های مشترک فرهنگی، مذهبی و تمدنی چشم انداز همکاریها را روز به روز روشن تر و نویدبخش تر کرده است. در همین راستا و برای تحقق اهداف متعالی سازمان، جناب آقای دکتر رئیسی در پانزدهمین اجلاس سران اکو در عشق آباد بر جدیت تمام اعضا و اهتمام در جهت گسترش تجارت درون منطقه ای، شروع مذاکرات تجارت آزاد در منطقه اکو، بهره گیری از ظرفیت های بی شمار مواصلاتی در منطقه اکو،  تقویت همکاریها در حوزه انرژی، تقویت همکاری‌ها در حوزه اقتصاد دیجیتال و به کارگیری یک معماریِ جدیدِ مالی در اکو تاکید نمودند.

خرسندم که به زودی بزودی نشستهای مهمی در چارچوب اکو برگزار خواهد شد. نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو در جمهوری اسلامی ایران و نشست شورای وزیران امور خارجه اکو در تاشکند فرصتهای مغتنمیست تا برنامه‌ها و جهت گیریهای سازمان اکو در راستای الزامات و اقتضائات روزِ منطقه و جهان تنظیم گردد. اینجانب به تفصیل در مقاله ای در ویژه نامه نشریه “اکوکرونیکل” نظرات خود را مخاطبان در منطقه اکو در میان گذاشته ام و از تکرار آنها در اینجا خودداری می‌کنم.

حضار محترم

جمهوری اسلامی ایران از هرفرصتی برای تقویت روندهای همگرایی در اکو استفاده می نماید. معتقدیم اکو می‌تواند الگوهای موفقی در همکاریهای جنوب-جنوب؛ همکاری مابین کشورهای محصور در خشکی و کشورهای ترانزیت؛ همکاری مابین کشورهای تولید کننده و مصرف کننده انرژی، همکاریهای مردم-محور بویژه در حوزه گردشگری؛ همکاریهای علمی و دانشگاهی؛ و همکاریهای فنآورانه و نوآورانه ارائه نماید. مضافا اینکه ارزشها و میراث مشترک غنی فرهنگی، مذهبی و آئینی کشورهای عضو سرمایه بی بدیلی است که مقوم همکاریها در سایر حوزه‌ها نیز می‌باشند. در تحقق این الگوها، علاوه بر کشورهای عضو، دبیرخانه اکو و نهادها و آژانسهای تخصصی و منطقه ای اکو نیز نقش مهمی را ایفا می نمایند.

بار دیگر این مناسبت مهم را به کشورهای عضو اکو بویژه هفت عضوی که در ۱۹۹۲ به خانواده اکو ملحق شدند صمیمانه تبریک عرض می‌کنم و مایلم سخنان خود را با تاکید مجدد بر تعهد و اهتمام جمهوری اسلامی ایران در جهت تقویت سازمان اکو و تعمیق و تحکیم روابط با همسایگان و کشورهای منطقه به پایان ببرم.