استاندار یزد گفت: «کشاورزی» علی رغم محدودیت های شدید استان در منابع آبی و شرایط اقلیمی حاکم بر استان، به عنوان یکی از مزیت های استان یزد محسوب شده و باید با بهره گیری از علم و شیوه های نوین، در صدد افزایش بهره وری در فعالیت های این حوزه بود.

به گزارش صبح ساباط؛ نشست کارگروه تخصصی اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان یزد به ریاست مهران فاطمی استاندار یزد و به منظور تشریح برنامه عملیاتی سازمان جهاد کشاوری استان یزد در حوزه کشاورزی و دامپروری و انعقاد تفاهم نامه گسترش فرهنگ کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار شد.

فاطمی در این نشست با اشاره به اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان جهت تحقق برنامه تحولی استان در این حوزه، گفت: «کشاورزی» علی رغم محدودیت های شدید استان در منابع آبی و شرایط اقلیمی حاکم بر استان، به عنوان یکی از مزیت های استان یزد محسوب شده و باید با بهره گیری از علم و شیوه های نوین، در صدد افزایش بهره وری در فعالیت های این حوزه بود.

وی در ادامه با اشاره به بازدید های اخیر رئیس جمهور از وزارتخانه ها و امضای سند انتظار دولت از وزاتخانه ها در راستای ایجاد تحول در طول دولت سیزدهم، اظهارداشت: برخی از بندهای این سند در حوزه کشاورزی، هم راستای برنامه های سند یزد نوین است با این وجود باید برش استانی سند انتظار دولت از این وزارتخانه تهیه و راهبردها و سیاست های آن مورد پیگیری قرار گیرد.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش به بیان برخی از راهبردها و سیاست های سند مذکور پرداخت و خاطرنشان کرد: در صورت تمرکز بر این راهبردها و تلاش در جهت تحقق آن ها در کنار پیگیری سایر برنامه های این حوزه، می توان علاوه بر ایجاد اشتغال قابل قبول دانش بنیانی، نخبگانی و دانشگاهی، با استفاده از آب موجود میزان بهره وری را افزایش داد.

فاطمی افزود: یکی از تاکیدات استان در حوزه کشاورزی افزایش قابل توجه سهم اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و نیروهای بومی در برنامه ها و رویکردهای حوزه کشاورزی و دامپروری است که این موضوع به عنوان یکی از شاخص های مهم ارزیابی در فعالیت های این حوزه به شمار می رود.

استاندار یزد بیان کرد: قطعا با تلاش جهادی، کار علمی و عالمانه و پیگیری های مصرانه می توان با وجود همه محدودیت های حاکم بر استان یزد، اتفاقات بسیار خوبی را رقم زد کما اینکه گوشه ای از اقدامات خوب در حال انجام در بخش دانش بنیان ها و دانشگاه ها در نمایشگاه هفته پژوهش مشاهده شد.

وی در ادامه بر تقویت بیش از پیش ارتباطات با دانش بنیان ها، دانشگاه ها و بدنه نخبگانی در اجرای برنامه های بخش کشاورزی و نیز استفاده از مدل های موفق مورد پیگیری در استان های دیگر تاکید کرد.

فاطمی در بخش دیگری از سخنانش از عزم جدی استان جهت برگزاری نمایشگاه کار در استان خبرداد و تصریح کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه بهم رسانی نخبگان و نیروهای تکنسین مورد نیاز واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی استان است.

استاندار یزد افرود: در پرتو اجرای طرح بورسیه شغلی دانشجویان، طرح مهارت یار و برگزاری نمایشگاه کار، شاهد اشتغال بیش از پیش نیروهای نخبگانی و فارغ التحصلان دانشگاهی خواهیم بود.

وی در پایان با اشاره به انعقاد تفاهم نامه گسترش فرهنگ کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار دانشجویان و فارغ التحصیلان در این نشست، خاطرنشان کرد: گزارش روند اجرای بندهای تفاهم نامه ها و برون دادهای آن ها باید به صورت هر شش ماه یکبار در نشست های مرتبط ارائه شود تا میزان کارایی و خروجی های آن ها مشخص شود.