وزیر امور خارجه کشورمان که بنا به دعوت معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری صربستان، در راس هیئتی سیاسی سرگرم دیدار از این کشور می باشد؛ با همتای صرب خود دیدار و در خصوص موضوعات روابط دو جانبه، تحولات منطقه و موضوعات مهم بین المللی به گفتگو تبادل نظر پرداخت.

به گزارش صبح ساباط؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با تبریک انتصاب مجدد ایویسا داچیچ به سمت معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری صربستان دعوت ریاست جمهوری اسلامی ایران از رئیس جمهور صربستان برای دیدار از کشورمان را تجدید کرد.

امیرعبداللهیان روابط دو کشور را ممتاز ارزیابی و توسعه همکاری‌ها و مناسبات دو کشور در حوزه‌های مختلف را بدون هر گونه محدودیت دانست و ابراز امیدواری کرد دو کشور در حوزه استمرار توسعه روابط در بستر برنامه جامع همکاری‌های مشترک بتوانند گام های بلندتری در زمینه روابط بردارند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حجم مبادلات تجاری بین دو کشور، ظرفیت ارتقای همکاری‌ها در حوزه تجارت فی‌مابین دو کشور را بسیار بالاتر از وضعیت جاری دانست و تلاش بیشتر دو کشور برای بهره گیری از ظرفیت های روابط در این حوزه را مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان همچنین موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را مورد تاکید قرار داد .

وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار همچنین ضمن تشکر از پیام همدردی همتای صرب خود در جریان اقدام تروریستی شاهچراغ در شیراز، آخرین وضعیت مرتبط با تحولات داخلی کشورمان و اقدامات هماهنگ آمریکا و چند کشور معدود غربی در این زمینه را تشریح، و ناموفق بودن غرب در سیاست تشجیع اقدامات آشوبگرانه در جمهوری اسلامی ایران را مورد تاکید قرار داد.

ایویسا داچیچ معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری صربستان نیز در این دیدار با ارزیابی وضعیت عالی از روابط فی‌مابین، تصمیم جدی دولت صربستان برای ارتقای همکاری‌ها با کشورمان را مورد تاکید قرار داد.

وی با قدردانی از موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامیت ارضی صربستان، همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف کنسولی، فرهنگی، آموزشی و علوم را مورد تاکید قرار داد.

آخرین وضعیت گفتگوهای برای رفع تحریم ها، تحولات مرتبط با جنگ اوکراین، همکاری‌ها در حوزه انرژی و محصولات کشاورزی از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر و گفتگوی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان در این دیدار بود.