مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد متوسط عملکرد زغفران در هر هکتار در استان را پنج تا ۵.۵ کیلوگرم کلاله خشک ذکر کرد و گفت: امسال ۸۰ میلیارد تومان از محل فروش زعفران، عاید کشاورزان استان می‌شود.

به گزارش صبح ساباط؛ محمد مهدی شطرنجی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد متوسط عملکرد زغفران در هر هکتار در این استان پنج تا ۵.۵ کیلوگرم کلاله خشک ذکر کرد و به خبرنگار صبح ساباط گفت: امسال ۸۰ میلیارد تومان از محل فروش زعفران، عاید کشاورزان استان می‌شود.

شطرنجی سطح زیر کشت زغفران استان یزد را یکهزار هکتار بیان کرد و افزود: از این میزان ۷۳۰ هکتار آن بارور و ۲۷۰ آن غیر بارور است.

وی با بیان اینکه محصول یاد شده در همه شهرستانهای استان کشت می شود افزود: بهاباد با سطح زیر کشت ۴۵۰ هکتار که ۳۵۰ هکتار آن بارور است رتبه نخست تولید و سطح زیر کشت استان را داراست.

شطرنجی گفت: با توجه به کم آبخواه بودن گیاه زعفران توسعه کشت آن و سایر گیاهان دارویی در مناطق مستعد و دارای شرایط کاشت توام با ایجاد زنجیره ارزش افزوده، در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار دارد.

وی اضافه کرد: سطح زیر کشت این محصول در سال ۹۷ از ۶۴۰ به یکهزار هکتار در سال جاری توسعه یافت و در نظر داریم سال ۱۴۰۵ این سطح به ۲ برابر افزایش یابد.

شطرنجی ادامه داد: یزد چهارمین تولیدکننده زعفران ایران است و در کنار استانهایی چون خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی تولید طلای سرخ جهان را از آن خود کرده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: زعفران تولیدی استان علاوه بر عرضه در بازار برای صادرات به استان های همجوار صادر می شود.

  • نویسنده : بهناز عسکری