با حضور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، ریاست واحد اشکذر و جمعی از دانشجویان و مسئولان، دومین نمایشگاه عکس تنوع زیستی استان یزد از طرف گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد و با مشارکت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و حوزه پژوهش و فناوری واحد اشکذر در گالری هنری دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی یزد افتتاح شد.

به گزارش صبح ساباط؛ محمدرضا دهقانی‌اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در آیین افتتاحیه نمایشگاه تنوع زیستی در این دانشگاه اظهار کرد: یکی از رسالت‌های دانشگاه‌ها این است که گنجینه‌های پنهانی که به راحتی به چشم مردم نمی‌آید را در قالب این نمایشگاه‌ها معرفی کند.

دهقانی اشکذری افزود: این نمایشگاه برپا شده تا زیبایی‌های ناشناخته ایران و استان یزد را نشان داده شود.نکته مهم این است که اگر خواسته باشیم برای توسعه کشور جوانانی برومند داشته باشیم باید به آنان خودشناسی یاد بدیم و دیدن این مناظر طبیعی و الهی نوعی خودشناسی و خداشناسی بوده که به انسان عزت‌نفس و باور و هدف می‌دهد. خلقت خدای عالم عبث نیست و این نیاز مهم کشور است تا بتوانیم واقعیت‌ها و ظرفیت‌های کشور را به نسل جوان منتقل کنیم. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد راه‌اندازی نمایشگاه عکس را با دو هدف معرفی گونه‌های مختلف زیستی کشور در قالب هنر عکاسی برشمرد و عنوان کرد: ایران و به‌ویژه استان یزد، گنجینه ناشناخته تنوع زیستی در حوزه حیوانی و گیاهی را دارد و این دانشگاه یکی از رسالت‌هایش این است که این ظرفیت‌ها را به مردم معرفی کند و یکی از این برنامه‌ها، برگزاری این نمایشگاه‌ها است.

رئیس دانشگاه آزاد واحد یزد بیان کرد: برگزاری این نمایشگاه سرآمد و ترکیب دو اتفاق مهم را رقم خواهد زد، یکی در تنوع زیستی کشور و استان یزد و دیگری در قالب هنر عکاسی است که این عکس‌ها شاید ماه‌ها، روز‌ها و ساعت‌ها زمان برده تا صحنه‌ای از هنر زیستی در طبیعت برای عکس زیبا ثبت شود. دانشگاه به‌عنوان مرکز علمی و پژوهشی باید این پژوهش‌ها و زیبایی‌ها را کاربردی و به مردم معرفی کند تا مردمی سازی پژوهش‌ها رقم خورد.

محمود دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر نیز در حاشیه برگزاری این نمایشگاه گفت: نمایشگاهی که الان شاهد افتتاح آن هستیم؛ نمایشگاه تنوع زیستی استان یزد در قالب عکس هایی از حیات وحش استان یزد می باشد و حیات وحش از جهات مختلف، یکی از سرمایه های ملی هر کشور محسوب می شود؛ یکی این که خزانه ژنتیکی خاص هر کشور است بنابراین باید مراقبت های لازم از آن بشود به اضافه این که حیات وحش و به طور کلی تنوع زیستی جزئی از اکوسیستم طبیعت است و ما باید در نگهداری اکوسیستم ها کوشا باشیم و یکی از راه های آن این است که ما آن ها را شناسایی کنیم و به افراد بشناسانیم. و نکات حفاظتی هم به افراد گوشزد کرده و ارزش این ها را مشخص کنیم.

دهقانی اشکذری افزود: یکی دیگر از ویژگی های این نمایشگاه این است که این ها در حقیقت حاصل تکامل میلیاردها سال موجودات زنده است و باز این ارزش کار را بیشتر می کند بنابراین ما باید باز در شناسایی و شناساندن آن به افراد نقش ایفا کنیم و با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر با داشتن رشته های زیست شناسی در زمینه زیست شناسی فعالیت داشته و از دوره کارشناسی تا دکتری در این زمینه دانشجو دارد و از آنجا که واحد اشکذر به عنوان قطب زیست شناسی استان یزد محسوب می شود؛ بر خود لازم دانسته که در این جهت هم گام بردارد که هم در جهت حفاظت از محیط زیست می تواند مفید باشد و هم در جهت آن رشته اصلی اش که مطالعه جانوران و شناساندن آن به افراد مختلف است.

وی خاطر نشان کرد ان شاء ا… در نظر داریم سومین نمایشگاه تنوع زیستی استان یزد را در شهر اشکذر برگزار کنیم که هم دانشجویان خودمان و هم دانش آموزان و افراد بومی استفاده کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر اظهار امیدواری کرد: در اسفندماه امسال همزمان با سالروز تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر نمایشگاه اصلی تنوع زیستی را در مصلای نمازجمعه اشکذر برگزار کنیم.

لازم به ذکر است تصاویر به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه حاصل سه سال عکاسی محمدرضا صالحی؛ دانشجوی کارشناسی ارشد ژنتیک واحد اشکذر و شامل ۵۰ تابلو از شاخص ترین گونه های گیاهی و جانوری استان یزد در مناطق حفاظت شده شهرستان های مهریز و تفت و اشکذر است.

گفتنی است؛ نخستین نمایشگاه عکس تنوع زیستی استان یزد مهر ماه سال جاری به مدت ۴ روز در نگارخانه کتابخانه مرکزی یزد برپا شد.