به منظور گسترش و تسهیل استفاده از ابزار‌های مالی در شبکه بانکی کشور بانک عامل (بانک ملی ایران) به نیابت از بانک مرکزی عرضه اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی را آغاز کرد.

به گزارش صبح ساباط؛ اوراق گواهی ارزی اوراق گواهی ارزی بانک‌مرکزی به منظور تسهیل و گسترش ابزار‌های جدید مالی در شبکه بانکی طراحی و معرفی شده و از گزینه‌هایی است که مردم می‌توانند برای مدیریت دارایی خود از آن استفاده کنند. این اوراق برای ایجاد تعادل و کنترل تقاضای کاذب در بازار ارز طراحی شده است و بنابر اعلام بانک مرکزی متقاضیان از امروز می‌توانند برای خرید این اوراق به شعب ارزی بانک ملی مراجعه کنند.

هر شخص حقیقی حداقل می‌تواند به اندازه معادل ریالی ۱۰۰۰ دلار و حداکثر ۴۰۰۰ دلار اوراق ارزی بخرد.

مبنای محاسبه نرخ این اوراق نیز در زمان انتشار و سررسید اوراق، نرخ پایانی روز قبل دلار توافقی است.بر اساس پیش بینی های بانک مرکزی، با اجرای این طرح، می توان به بازگشت تعادل به بازار ارز با اوراق ارزی امیدوار بود همچنین، خرید اوراق ارزی با خیالی آسوده امکان پذیر خواهد بود.

بر این اساس، تحویل فیزیکی ارز در سررسید و نقدشوندگی اوراق ارزی در طول دوره سررسید از دیگر مزایای این اوراق است.معافیت مالیاتی اوراق ارزی و خرید ارز بدون قطع شدن یارانه از دیگر مزایای خرید این اوراق برای خریداران است.