سند پروتکل سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و مجارستان به امضای وزیر اقتصاد ایران و وزیر خارجه مجارستان رسید.

به گزارش صبح ساباط؛ سند پروتکل سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و مجارستان به امضای سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد ایران و پیتر سیارتو وزیر خارجه مجارستان رسید.

بر این اساس؛ دو طرف بر رشد ۵۵ درصدی مبادلات تجاری دو کشور در فاصله اجلاس دوم و سوم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تاکید کردند که نشان‌دهنده اهمیت این کمیسیون است.

همچنین در حوزه کشاورزی دو کشور توافق های مهمی داشتند که قرار شد سه سند همکاری در حوزه کشاورزی، بهداشت دام و قرنطینه گیاهی در آینده نزدیک امضا نمایند و در حوزه تبادل دانشجو نیز با توجه به توافقات قبلی مجارستان برای اعطای صد بورسیه به دانشجویان ایرانی توافق کرده بود که تاکنون بیش از ۶۰۰ دانشجو درخواست استفاده داده‌اند.

خاندوزی در پایان این اجلاس از برنامه دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور به صد میلیون یورو خبر داد.

وی با اشاره به نقش دانشجویان دو کشور به عنوان سفیران فرهنگی ابراز امیدواری کرد دانشجویان مجار بیشتری به ایران سفر کنند.

وزیر اقتصاد افزود که ایران و مجارستان دو کشور با مواضع بسیار نزدیک در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی هستند.

خاندوزی گفت: پیام کمیسیون مشترک دو کشور منحصر به اقتصاد نیست و دو کشور می‌توانند در رفع معضلات منطقه همکاری کنند.

حمایت مجارستان از حق ایران برای دسترسی به انرژی هسته‌ای

وزیر خارجه مجارستان در کنفرانس خبری مشترک با وزیر اقتصاد ایران پس از سومین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و مجارستان بر همکاری دو کشور در زمینه کاهش تنشهای منطقه‌ای تاکید کرد.

پیتر سیارتو امسال را هشتاد و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور خواند و گفت ۹۶ شرکت ایرانی و مجاری در نشست اقتصادی دو کشور حاضر هستند.

وزیر خارجه مجارستان از رشد بیش از پنجاه درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در سال جاری میلادی خبر داد.

وی از توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های کشاورزی، تبادل دانشجو و بورسیه تحصیلی، فناوری و محصولات صنعتی سخن گفت و از نقش مهم ایران در جلوگیری از مهاجرت افغان‌ها به اروپا و خصوصا مجارستان خبر داد.

پیتر سیارتو تاکید کرد: مجارستان حامی حق استفاده ایران از انرژی هسته‌ای است.