استاندار یزد در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با تأکید بر این‌که کتابخانه‌سازی، وظیفه این انجمن نیست، افزود: مهم‌ترین رسالت انجمن کتابخانه‌های عمومی استان، تربیت کتابخوان است.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استاندار یزد با اشاره به اهمیت ریشه‌ای مطالعه در رشد فرهنگ و آگاهی جامعه، افزود: گسترش فرهنگ کتابخوانی، مهم‌ترین برنامه‌ای است که باید توسط همه نهادها از جمله کتابخانه‌های عمومی استان در دستور کار قرار گیرد.

فاطمی افزود: مهم‌ترین مسئله اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد این است که اقشار مختلف را کتابخوان کند و عشق به کتاب و مطالعه را در نسل جوان و نوجوان ایجاد و تقویت کند.

نماینده عالی دولت در استان یزد در ادامه گفت: جامعه‌ای که کتابخوان بوده و با کتاب مأنوس باشد، دچار آسیب‌های اجتماعی نمی‌شود و افرادی که اهل کتابخانه هستند، کمتر دچار این‌گونه آسیب‌ها و ناهنجاری‌‌ها‌‌ می‌شوند.

وی کتاب و کتابخوان را دو عنصر اصلی در کتابخانه برشمرد وافزود: همه ظرفیت‌های فیزیکی و سخت‌افزاری باید به تقویت این دو عنصر مهم و حیاتی در کتابخانه‌ها منجر شود.

استاندار یزد خطاب به اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی استان یزد گفت: کتابخانه‌سازی مسئولیت شما نیست، بلکه تربیت کتابخوان، وظیفه اصلی انجمن است و لذا باید برنامه‌های شما در انجمن، در این راستا تعریف و اجرا شود.

فاطمی ادامه داد: البته نوسازی منابع کتابخانه‌ها نیز از جمله مواردی است که باید متناسب با سلایق اقشار مختلف جامعه در دستور کار قرار گیرد و در اعتبارات استانی نیز این مسئله مهم حتماً دیده شود.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان یزد افزود: انجمن خیرین کتابخانه‌ساز یزد نیز باید احیا شود؛ ما در استان یزد ۱۱۲ باب کتابخانه داریم که می‌توان با کمک واحدهای پرشمار صنعتی یزد منابع به‌روز و مفید را برای این کتابخانه‌ها تهیه کرد تا مخزن کتابخانه‌ها به وضعیت مطلوب نزدیک شود.

رفیعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز گفت: هم‌اکنون ۱۱۲ کتابخانه در استان فعالیت دارد که درخواست اصلی این کتابخانه‌ها، تأمین منابع برای به‌روزرسانی مخزن آنها است.

وی بیان داشت: با توجه به این‌که هزینه ساخت کتابخانه ثابت در مناطق مختلف استان بالا است و امکان ساخت در همه مناطق فاقد کتابخانه نیز وجود ندارد، می‌توان با راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های سیار، نیاز روستاهای پرشمار استان و نواحی شهری فاقد کتابخانه را مرتفع کرد. در این راستا نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز آمادگی دارد در صورت تأمین مینی‌بوس مناسب برای این امر، نیرو و منابع این کتابخانه‌ها را تأمین کند.

رفیعی با اشاره به پایان عملیات عمرانی ساختمان کتابخانه شهید بابایی زارچ، گفت: ساختمان کتابخانه تنها نیاز به راه‌اندازی تأسیسات برقی و سیستم‌های برودتی و حراراتی دارد و در مرحله بعدی نیز لازم است برای محوطه بیرونی این کتابخانه فکر جدی بشود تا بتوان آن را تا پایان سال جاری تجهیز و راه‌اندازی کرد.

وی همچنین خواستار توجه به وضعیت معیشتی کتابداران استان یزد شد و پیشنهاد داد منابع صندوق وام قرض‌الحسنه کتابداران این استان با حمایت استانداری و صنایع یزد تقویت شود.

حجت‌الاسلام مجتبی صداقت مدیرعامل سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و عضو حقیقی انجمن کتابخانه‌های استان نیز گفت: یکی از اتفاقاتی که می‌تواند سبب اقبال هرچه بیشتر مردم به کتابخانه شود؛ برگزاری رویدادهای کتابخوانی با محوریت کتابخانه‌ها است که در این راستا، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری آمادگی دارد در برپایی این‌گونه رویدادها همکاری کامل داشته باشد.

  • نویسنده : بهناز عسکری