دکتر محمد رضا دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد، انجمن های علمی عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان را مهم دانست و گفت: انجمن‌های علمی مرکز آموزش علمی و منجر به خلق ارزش یعنی مهارت و توانمندسازی است و مهم ترین و بنیادی ترین نهادی که می تواند دانشگاه را به قله بزرگ خود و دانشگاه تراز ایران بزرگ برساند انجمن‌های علمی هستند.

به گزارش صبح ساباط؛ نشست راهبری و هم اندیشی انجمن های علمی دانشجوئی دانشگاه آزاد استان یزد با حضور دکتر محمد مهدی جوکار مدیرکل توان افزایی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کشور، دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد یزد ، دبیران انجمن های علمی ، اساتید مشاور انجمن علمی و رؤسای باشگاه های پژوهشگران جوان و نخبگان استان یزد، در سالن کنفرانس شهید سلیمانی واحد یزد برگزار شد.
دکتر دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در این نشست با خیر مقدم به دانشجویان، اساتید، بانوان فعال و اعضای انجمن پژوهشی و اقای سلمانی به عنوان افتخار دانشگاه آزاد و نیز خیر مقدم به دکتر محمد مهدی جوکار مدیرکل هدایت و توانمندسازی باشگاه نخبگان دانشگاه آزاد کشور، سفر ایشان به شهر قنات و قنوت و قناعت را خوش آمد گفت و افزود: در این ایام که زیباترین فصل خداوند هست مقدمتان تان منشأ خیر برای دانشگاه باشد.
وی، اظهار داشت: در سال ۶۱ دانشگاه آزاد تأسیس شد و بیش از ۴۰ سال از عمر این مجموعه که پر از افتخارات آموزشی، پژوهشی، علمی و فرهنگی است می‌گذرد و بزرگترین افتخار ما پرورش مدیران و متخصصانی است که امروز در سطح مدیران عالی استان هستند و اگر فراخوانی برای بچه های دانشگاه آزاد داده شود حداقل ۷۰ درصد آنها حضور دارند.
وی، تصریح کرد: در عرصه فرهنگی افتخار ما این است که ۹ شهید را از زمان دفاع مقدس از فارغ التحصیلان مدرسه عشق داریم و همچنین این ایام پاییز، بیستمین سالگرد خاکسپاری هشت شهید گمنام دانشگاه آزاد یزد است و دانشگاه از حضور این هشت جوان متبرک است.
دهقانی اشکذری، یاد و خاطره همه شهدا به ویژه شهدای شاخص دانشگاه ازاد یزد از جمله شهید محمدخانی مظهر شجاعت وشهامت ایران و شهید شیخ الاسلام را گرامی داشت و شهدا را مایه افتخار دانست.
وی، ابراز کرد: معتقدم مهم ترین و بنیادی ترین نهادی که می تواند دانشگاه را به قله بزرگ خود برساند انجمن‌های علمی هستند که این بذر مهم در دل باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوانی است که چشم امید ما هستند برای اینکه این دانشگاه را به دانشگاه تراز ایران بزرگ برساند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، تأکید کرد: ما در حوزه مهارت‌های نرم مشکل داریم ولی در حوزه مهارت سخت به شدت موفقیم و در کشور معضلات را حل می کنیم درحالی که در مسائل نجوم، هسته ای و غیره قوی هستیم ولی در حوزه مهارت نرم ضعیف هستیم.
دهقانی اشکذری، خاطر نشان کرد: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و انجمن‌ها بهترین جایی است که بچه ها با تیم سازی و خلاقیت یک ارتباط مؤثر را دارند و از این جهت جایگاه مهمی دارد.
وی، ادامه داد: اگر در دنیا ادعای تمدن و ادعای کشور آباد را داریم با سابقه تاریخی که همه ما به آن افتخار می کنیم نباید گذشته خود را نیز فراموش کنیم زیرا ملتی که گذشته اش را فراموش کند آینده درخشانی نخواهد داشت.
این مقام دانشگاهی استان یزد گفت: ما در مسیر پیشرفت ابزاری جز علم نداریم، از سخن حضرت علی علیه السلام که می فرماید«علم سلطان قدرت است» تا همه پژوهشگران عالم که به این نکته اعتراف دارند که علم مهمترین ابزار توسعه است و اینجا در دانشگاه جای علم است.
دهقانی اشکذری با طرح این سئوال« چه علمی؟ آیا فقط مدرک و معدل بالا ترقی می آورد؟» اظهارداشت: ما معتقدیم علمی علم نافع است که منجر به خلق ارزش شود و در حال حاضر ارزش ها متنوع هستند و علمی که فقط منجر به مدرک باشد نقض علم است.
وی ادامه داد: ارزش‌های معنوی هم کمتر نیست اینکه انسان در جایگاهی قرار گیرد که مدیر این کشور شود و انسان تربیت کند باز خلق ارزش است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد،با اشاره به شور و شوق دانشجویان برای برگزاری این نشست تصریح کرد: ارزش اجتماعی اینکه شما از وقت خود بدون هیچ چشم داشتی می زنید ‌و به جای اینکه در فضای تفریحی و ورزشی باشید در اینجا حضور دارید، و این علمی است که منجر به خلق ارزش ها می‌شود و از این جهت است که می گوییم انجمن های علمی به سمت یادگیری علومی پیش می رود که منجر به خلق ارزش ها می شود.

وی، گفت: دانشگاه آزاد متولد مردم است و برای مردم خواهد ماند زیرا یک ریال پول دولت در این دانشگاه نیست و شهریه دانشجویان و خیرینی که اسامی آنان مشخص است.
رئیس دانشگاه آزاد یزد با اشاره به سند تحول دانشگاه آزاد که سال گذشته رونمایی شد، گفت: در پنج ساله آینده تحول و تعالی را داریم تا دانشجویان را توانمند کنیم.
دکتر دهقانی، یکی از چرخش های مهم دانشگاه آزاد بر اساس طرح تحول را چرخش از آموزش های حافظه محور به به سمت یادگیری های تعالی بخش اشتغال محور و مهارت ورزی بیان کرد و افزود: بعضی دوره‌های که یزد با همت دوستان در این چند ماه برگزار شد کلاً به سمت کاربردی شدن است.
وی، به امضای سند هفته گذشته این دانشگاه با حضور استاندار و مدیران دستگاه های مختلف اشاره کرد و افزود: هفته قبل طرحی را کلید زدیم برای مهارت ها که ۱۲ مدیر کل اعم از تأمین اجتماعی تا استاندار، دارایی، اداره کار، فنی حرفه ای و غیره برگه ای را امضا کردند تا بتوانیم قوانینی را که مانع حضور دانشجویان در محیط واقعی کاراست حذف کنیم.
رئیس دانشگاه آزاد یزد، ادامه داد: این طرح اولین بار در کشور توسط دانشگاه آزاد انجام شد و این افتخار این دانشگاه است که کاری کند که بخشی از یادگیری دانشجویان در محیط واقعی کار باشد.
دکتردهقانی، یکی از مزایای طرح پیوند دانشگاه با صنعت را استفاده از امکانات بخش صنعت برای یادگیری دانشجویان دانست و افزود: اکنون با هفت کارگاه قرارداد داریم که از ترم اول دانشجویی هر رشته که هست در محیط واقعی خودش و زیر نظر استاد کار دروس اولیه و مهارت ها را یاد بگیرد.
وی، خاطر نشان کرد: ما این انجمن‌های علمی را مرکز آموزش علمی می‌دانیم که منجر به خلق ارزش می شود و ارزش امروز مهارت و توانمندسازی است.
رئیس دانشگاه آزاد یزد، ابراز کرد: محصول دانشگاه پول و مدرک نیست بلکه محصول دانشگاه انسان کامل و ماهر است و این که گفتیم مهمترین رکن این حرکت را انجمن می دانیم تعارف نیست.
دکتر دهقانی، با اشاره به فتنه اخیر بیان کرد: نسل جوان به شدت و به جدیت از نسل های قبل مطالبه داشت که یکی از دلاسل آن سبک زندگی است و اختلاف اصلی نسل دهه هشتاد ونود و نسل های قبل در سبک زندگی است.
وی، افزود: سبک زندگی ریشه در علم دارد، اگر امروز غرب می تواند به راحتی سبک زندگی اش را به ما تحمیل کند بستر آن علم است.
رئیس دانشگاه آزاد استان یزد، با اشاره به آیه« لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى»اظهار داشت: فناوری پیشرفته فقط شعار نیست و سال ها زحمت دانشمندان پشت آن است، خداوند هم سنت او این است که هرکس تلاش کند نتیجه اش را خواهد داد و انسان هر جای دنیا باشد باید تلاش کند وگرنه نتیجه ای نخواهد داد.
دکتر دهقانیف با تقدیرو تشکر از زحمات دانشجویان، اظهارداشت: هدایت، حمایت و نظارت سه وظیفه ماست و ما باید هدایت کنیم تا شما به سمت صحیح حرکت کنید و حمایت مادی، معنوی و نظارت کنیم.
وی، خلاقیت را از دانشجویان خواستار شد و افزود: افتخار ما این است که همراه همه برنامه‌ها دانشجو و بحث وقت‌گذاری زیاد است و در واقع جوان مرکز انرژی، خلاقیت و وقت گذاری، علم آموزی، بی‌تعارف بودن و آرمان‌گرایی است که او را به قله‌های رشد می رساند.
رئیس دانشگاه آزاد استان یزد، مسیر ساخت تمدن بزرگ و افتخار آفرین را خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی برشمرد و افزود: تا به خودتان نپردازید نمی توانید به دیگران بپردازید.
دکتر دهقانی اشکذری، با توصیه به خودسازی گفت: علاوه بر ائمه معصومین علیهم السلام همه بزرگان و کارآفرینان توصیه می کنند اول بیشترین وقت را صرف خودتان کنید زیرا فرصت ها دیر یا زود خواهد گذشت و بهترین دوره خودسازی در دوران دانشگاه است و بعد از این دوره غبطه خواهید خورد.
وی، بیان کرد: تعبیری در کارآفرینی داریم که انسان حرفه ای کسی است که خود دستمزد خود را تعیین کند نه اینکه وبال گردن دیگران باشد و شما دانشجویان به جایی برسید که دیگران شما را مطالبه کنند.
رئیس دانشگاه آزاد یزد، ابراز کرد: این افتخار ماست که امروز بخشی از دانشگاه بستر فناوری و کار مهارت ورزی است که به واسطه آن جوانانی بالنده داشته باشیم.

انتهای پیام/ ص