دکترمحمد مهدی جوکار مدیرکل توان افزایی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کشور، انعکاس اخبار دانشجویان عضو انجمن های دانشجویی دانشگاه های آزاد کشور را خواستار شد و گفت: انجمن های علمی دانشکده های مهارت و کارافرنی راه اندای شده است.

به گزارش صبح ساباط به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد یزد، دکتر محمد مهدی جوکار مدیرکل توان افزایی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کشور در سفر به یزد در نشست راهبری و هم اندیشی انجمن های علمی دانشجوئی دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد که با حضور دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد یزد، معاونان دانشگاه آزاد یزد، دبیران انجمن های علمی، اساتید مشاور انجمن علمی و رؤسای باشگاه های پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاهی استان، در سالن کنفرانس شهید سلیمانی واحد یزد برگزار شد اظهار داشت: یکی از دلایل اضافه شدن واژه نخبگان به باشگاه پژوهشگران جوان، تداوم ارتباط اعضای این باشگاه در سالیان متمادی پس از دوران جوانی است.

وی، با اشاره به سه دوره مدیریت تحول گرایی دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد کشور گفت: اولین تحول سیستمی ایجاد معاونت های موضوعی در دانشگاه آزاد است و پژوهش با یک تحول به معاونت تحقیقات فناوری و نوآوری تبدیل شد.

مدیرکل توان افزایی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کشور، بیان کرد: بحث پژوهش دانشجویان به دو بخش تبدیل می شود که تحقیقات تکمیلی به معاونت موضوعی (معاونت تحقیقات فناوری و نوآوری تبدیل )واگذار می شود وسایر پژوهش های دانشجویان به باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واگذارشده است.
جوکار، تصریح کرد: باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان همواره کمک دانشگاه بوده و هیئت امنا و اساسنامه مستقل و کمیسیون ها و معاونت های مستقل دارد به طوری که ما به طور کامل استقلال خیلی خوبی داریم.

وی، ادامه داد: یک زمانی دانشگاه دنبال علم و افزایش رنکینگ و تولید علم بود ولی الان رسالت تحول را دنبال می کند.

مدیرکل توان افزایی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کشور، بیان کرد: در سال ۹۸ انجمن های علمی پژوهشی دانشگاه به باشگاه پژوهشگران واگذار شد و با یک سند تحول، بخش فارغ التحصیلان هم به باشگاه پژوهشگران واگذار شدند.

جوکار، برخی از فعالیت باشگاه را حمایت از نخبگان، المپیاد های علمی، شبکه باشگاه شامل عضویت از انجمن ها تا فارغ التحصیلان، تعدادی مسابقه و…برشمرد و افزود: باشگاه پایش که یک شبکه تخصصی علمی است و تلفیقی شامل صنعتگران و اساتید خارج از دانشگاه و نیز اعضای هیئت علمی و دانشجویان است و به طور کلی طرح های پژوهشی دانشجویی و مهارت افزایی به صورت ویژه با باشگاه پژوهشگران است.

وی، گفت: شورای هدایت در باشگاه پژوهشگران از ابتدا بوده که پذیرش بدون آزمون برای مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا و بحث جدید دستیاری تخصصی را دنبال می کند.
مدیرکل توان افزایی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کشور، افزود: بعضی وقتها کار دانشجویی پیش می آید که دانشجو می تواند به کمک دانشگاه بیاید در این مورد ما تقلیل شهریه را برای وی در نظر گرفته ایم.

جوکار، بیان کرد: بحث انجمن علمی، فرهنگی و هنری در گذشته وجود داشت که به طور کلی با توجه به رویکرد دانشگاه آزاد انجمن های علمی به باشگاه پژوهشگران جوان واگذار شده است و انجمن های فرهنگی هنری با معاونت دانشجویی است.

وی، افزود: در حال حاضر انجمن های علمی مهارتی را برای دانشکده های مهارتی راه اندازی کردیم که در بحث انجمن ها هشت محور فعالیت داریم که چند ویژگی خاص دارد و فعالیت های تخصصی و جهادی نیز اضافه شد.

مدیرکل توان افزایی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی کشور، اظهار داشت: قبلاً فارغ التحصیلان و اساتید می توانستند عضو شورا شوند ولی الان یک استاد مشاور و هماهنگ کننده برای دانشجویان عضو انجمن فعالیت دارد.

جوکار در پایان، راه اندازی بخش انعکاس اخبار فعالیت دانشجویان در انجمن ها را خواستار شد و گفت: روابط عمومی ارتباط خوبی با دانشجویان داشته باشد و سال گذشته چند خبرنگار علمی در جشنواره قلم معرفی شدند و یک سامانه یکپارچه را در حال راه اندازی داریم که اخبار آن منعکس شود.

گفتنی است: در حاشیه برگزاری این نشست، به پاس کسب ارزش ها و مقام های برتر انجمن های علمی واحد یزد در جشنواره ها و المپیادهای کشوری، لوح تقدیر و هدیه توسط مسئولان دانشگاهی به دبیران وعوامل اجرایی باشگاه اهدا شد.

انتهای پیام/ص