مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد با بیان این که در حال حاضر بالغ بر 7 میلیون برگ سند در مخزن مرکز اسناد نگهداری می‌شود اظهار داشت: مرکز اسناد و کتابخانه ملی یزد نیازمند ساختمان مجهز و هوشمند است.

به گزارش صبح ساباط؛ سعید زارع مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد در جمع خبرنگاران گفت: اطلاع رسانی برای جمع‌آوری اسناد رسمی که به دلایل مختلف در اختیار مردم است از جمله وظایف اصحاب رسانه در قابل اسناد ملی استان یزد است.

زارع با بیان این‌که در حال حاضر بالغ بر هفت میلیون هشتصد برگ سند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد نگهداری می‌شود، افزود: جایگاه مرکز اسناد مرکز استفاده از تجارت گذشته برای افزایش بهره‌وری است.

مدیرکل سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد، جمع‌آوری اسناد انقالی را از دیگر مسیرهای ورودی خزانه مرکز اسناد است، گفت: در حال حاضر ۲۲ سازمان بزرگ استان یزد در مرکز اسناد نگهداری می‌شود

زارع نظام حاکم بر مرکز اسناد را ارجاع دانست و بیان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حال ارائه خدمات پژوهشی و علمی به پژوهشگران حوزه‌های مختلف استان و کشور است.

وی با بیان این‌که متأسفانه تاکنون آن طور که باید جایگاه مرکز اسناد برای اقشار مختلف جامعه تبیین نشده است، تصریح کرد: این سازمان دارای عقبه‌ای قبل از انقلاب اسلامی دارد که باید برای همگان روشن و تبیین شود.

مدیرکل مرکز اسناد یزد تاریخ شفاهی را سومین مسیر ورودی اسناد است، گفت: تعیین و تکلیف اسناد بایگانی دستگاه‌های اجرای، شناسایی اسناد و نسخ خطی برای خریداری و ساماندهی، ارائه خدمات و رهنمودهای مشاوره‌ای برای نگهداری از اسناد، برگزاری نمایشگاه اسنادی در مناسبت‌های مختلف از جمله وظایف تعیین شده برای مرکز اسناد استان یزد است.

زارع ساخت و راه‌اندازی ساختمان هوشمند از جمله برنامه‌های در دستور کار سازمان اسناد و کتابخانه ملی در استان یزد است، گفت: ظرفیت تمام مخازن مرکز اسناد استان یزد تکمیل شده است.

وی همکاری دانشگاه‌ها برای در اختیار گذاشتن پایان نامه‌های دانشجویی و اختصاص بودجه استانی را از جمله مطالبات مرکز اسناد استان یزد دانست و گفت: تحقق این مهم در گرو همکاری و مشارکت اصحاب رسانه است.

او با بیان این‌که طی چند ماه گذشته بیش از ۱۵۰ مورد مکاتبه در مورد تقویت مشارکت و همکاری دستگاه‌های مختلف با نهادهای مختلف انجام شده است، گفت: تقویت عملیات اجرایی این سازمان به حمایت مسئولان ارشد استانی و ملی نیاز دارد.

  • نویسنده : بهناز عسکری