کاهش رشد خلق پول توسط بانک‌ها یکی از آثار مهار نقدینگی است؛ با توجه به سهم بالای مانده تسهیلات اعطایی در ترازنامه، ارزیابی روند رشد آن نشان‌دهنده وضعیت خلق پول است که در این راستا رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها از 27 درصد در 7 ماه نخست سال گذشته به 13.8 درصد در هفت ماه ابتدایی سال 1401 کاهش یافته است.

به گزارش صبح ساباط؛ کنترل ترازنامه بانک‌ها یکی از ابزارهای مهار نقدینگی است و در همین راستا بانک مرکزی از نیمه دوم سال گذشته اجرای این سیاست را در دستور کار خود قرار داد. بعد از اجرای این سیاست، شدت رشد ترازنامه بانک‌ها کاهش قابل توجهی داشته است و دیگر بانک‌ها نمی‌توانند بدون قید و حدود، سمت راست دارایی خود را که شامل تسهیلات اعطایی، سرمایه‌گذاری در سهام، خرید دارایی ثابت و مواردی از این دست می‌شود را افزایش دهند.

بانک مرکزی در بخشنامه ابلاغی در سال گذشته، رشد ترازنامه را در هر ماه ۲ درصد و برای بانک‌های تخصصی ۲.۵ درصد تعیین کرده بود، اما از اوایل مردادماه ضوابط جدیدی ابلاغ شد که بر اساس آن دامنه رشد ترازنامه بانک‌ها بین ۱.۳۳ درصد تا ۲.۵ درصد در هر ماه خواهد بود؛ ضمن اینکه دو بانک قرض‌الحسنه هم ماهانه تا ۴.۵ درصد می‌توانند رشد ترازنامه داشته باشند.

ضوابط جدید از مردادماه سال گذشته ابلاغ شد و تا مرداد امسال ادامه داشت و قطعاً آنچه که امسال به دست آمده حاصل ضوابطی است که از سال گذشته پیگیری شده و پس از مرداد ماه تکمیل شد.

ترازنامه بانک‌ها و دارایی‌های مشمول حدود رشد ترازنامه، شامل چندین قلم می‌شود، اما باتوجه به اینکه گزارش رشد ترازنامه بانک‌ها به صورت سه ماه یکبار منتشر می‌شود و همچنین به دلیل سهم بالای مانده تسهیلات اعطایی، می‌توانیم از میزان رشد مانده تسهیلات، ارزیابی مشخصی از روند رشد ترازنامه به دست بیاوریم.

بر این اساس، مانده کل تسهیلات در پایان مهرماه بالغ بر ۴۷ هزار و ۱۴۳ هزار میلیارد ریال است که نسبت به  مقطع مشابه سال قبل ۳۲٫۹ درصد و نسبت به پایان سال قبل ۱۳٫۸ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که سال گذشته در مهر ماه مانده تسهیلات اعطایی نسبت به مقطع مشابه سال پیش از آن ۴۶٫۶ درصد و نسبت به پایان سال پیش از آن ۲۷ درصد رشده داده است.

رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها از ۲۷ درصد در هفت ماه نخست سال گذشته به ۱۳٫۸ درصد در هفت ماه نخست سال ۱۴۰۱ کاهش یافت.

بر اساس این گزارش همچنین مانده کل سپرده ها در پایان مهرماه امسال بیش از ۶۴ هزار و ۲۶۵ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸ هزار و ۳۹۴  هزار میلیارد ریال (معادل ۳۲٫۸ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۸ هزار و ۱۷۷ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۶٫۲ درصد) افزایش را نشان می‌دهد.