در آیین افتتاحیه دوره نخبه پروری شهید دیالمه بسیج دانشجویی استان یزد گفت: گمان نکنید بدون داشتن یک برنامه اخلاقی و اصلاح نفس و ارتباط با خدا و انس با قرآن و نهج البلاغه و توسل در دل شب و دعای شب و صرفا با کنش سیاسی به جایی خواهید رسید.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استاندار یزد شب گذشته در آیین افتتاحیه دوره نخبه پروری شهید دیالمه بسیج دانشجویی استان یزد اظهار داشت: نخبه پروری سیاسی یکی از اموری است که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است؛ اما باید دقت داشت که مفهوم نخبه و کنشگر فرق می کند.

فاطمی افزود: فعال یا کنشگر سیاسی کسی است که مسائل این حوزه را دنبال کرده و واکنش نشان می دهد اما نخبه یک سطح بالاتر است و به عنوان یک رصد گر و تحلیل گر جریانات و رویدادهای سیاسی را فهم، جریان سازی و پیش بینی می کند.

وی بیان داشت: چنین فعالیت هایی باید منجر به آن شود که افراد در قالب یک پروسه و فرایند در سطحی بالاتر از کنشگران سیاسی قرار گیرند.

فاطمی اظهار کرد: البته رسیدن به این جایگاه پیش شرط هایی دارد. مهم ترین این پیش شرط ها داشتن یک دستگاه معرفتی است. قطع به یقین اگر این پیش شرط وجود نداشته باشد حتما یک انحراف ایجاد می شود.

وی ادامه داد: چهره های زیادی در اوایل انقلاب ظهور کردند که بعد از مدتی شاهد افول آن ها بودیم، لذا اگر گمان می کنید که بدون داشتن یک دستگاه فکری می توانید یک کنشگر و یک نخبه سیاسی در طراز انقلاب اسلامی باشید مطمئن باشید که اشتباه می کنید.

فاطمی با اشاره به لزوم توجه ویژه به آثار شهید مطهری (ره) در این حوزه تأکید کرد: برای فعال کردن ظرفیت ها مطالعه یک دوره آثار شهید مطهری (ره) ضروری است، زیرا شهید مطهری (ره) تنها متفکری است که تلاش کرد اسلام و مبانی اندیشه اسلامی را در قالب یک منظومه ارائه کند. لذا حضرت امام(ره) فرمودند بلا استثنا همه آثار او آموزنده است. اما متاسفانه همچنان آثار ایشان مهجور است.

فاطمی گفت: در کنار این سیر مطالعاتی آثار بزرگانی همچون حضرت علامه مصباح (ره) برای پاسخگویی به مسائل جدید ضروری است.

استاندار یزد افزود: یکی از دلایل موفقیت، حکمت و عمق نگاه سیاسی و بصیرتی رهبر انقلاب به مطالعات عمیق ایشان باز می گردد. لذا حتما بحث مطالعه و تقویت این دستگاه فکری در قالب سیر مطالعاتی را چه به صورت شخصی و چه گروهی دنبال کنید.

فاطمی خطاب به دانشجویان عنوان کرد: اگر بحث توجه به اخلاق اسلامی و اصلاح نفس را جدی نگیرید، قطع به یقین دچار مشکل خواهید شد. ما نخبه تر از سید الشهدا (ع) در تاریخ سراغ نداریم. خود ایشان دلیل قیامشان را اصلاح تحریف های موجود عنوان می کنند،

استاندار یزد، خاطر نشان کرد: بدیهی است که ادعا کنیم عمده ترین کار یک نخبه سیاسی اصلاح گری است و هر اصلاحی از نفس انسان شروع می شود.

وی، ادامه داد: گمان نکنید بدون داشتن یک برنامه اخلاقی و اصلاح نفس و ارتباط با خدا و انس با قرآن و نهج البلاغه و توسل در دل شب و دعای شب و صرفا با کنش سیاسی به جایی خواهید رسید.

این مقام مسئول تصریح کرد: انتظار ما از یک نخبه سیاسی بصیرت است و زمینه ساز بصیرت در واقع تقواست زیرا خورشید پر فروغ شما در سپهر سیاست در طراز انقلاب اسلامی قطعا از افق تقوا طلوع خواهد کرد و هر مسیر دیگری به بن بست ختم می شود.

وی اضافه کرد: اتصال به شهدا و ولایت و ذوات مقدسه اهل بیت رکن سوم کارِ آموزه های مهارتی و بصیرتی است.